REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Propan pro vytápění i s podporou kotlíkových dotací

Vytápění s využitím spalování plynů včetně propanu, má před sebou stále velmi dobrou budoucnost. Ponechme stranou úvahy, zda je fyzicky a finančně reálné během 30 let zcela překlopit celý energetický systém směrem k elektřině plně vyráběné z obnovitelných zdrojů.
Propan pro vytápění i s podporou kotlíkových dotací

I v našich českých dějinách v minulém století se vyskytovaly plány rozvoje životní úrovně obyvatel, které byly na papíře plněny na více jak 100 %, zatímco na regálech obchodů zboží mizelo. Proto se věnujme realitě, ve které na řadě míst, v rodinných domech určitě, k jejich zanedbatelnému podílu na celosvětové produkci CO2 zůstane vytápění propanem ekologicky a ekonomicky velmi přijatelnou variantou, se kterou souvisí velká míra odolnosti vůči výpadkům dodávky elektrické energie ze sítě.

Chemicky se propan skládá jen z uhlíku a vodíku (C3H8). Legislativní tlak na snižování škodlivých emisí vznikajících při spalování plynů se vzduchem dosáhl takové míry, že jejich koncentrace se v některých případech již blíží spodnímu limitu měřicího rozsahu běžných přístrojů. Využití propanu pro vytápění i tím, že při spalování nevzniká prach, popel, tak patří k nejekologičtějším způsobům, který nezhoršuje kvalitu vzduchu v blízkém okolí. Nedoprovázejí jej emisí hluku, což je zásadní nevýhoda a limit pro uplatnění nyní často poptávaných tepelných čerpadel vzduch-voda.

Výhřevnost zkapalněného propanu je 46,40 MJ/kg, tj. 12,9 kWh/kg. Při průměrné roční potřebě tepelné energie pro vytápění okolo 70 kWh/(m2.rok) moderního nízkoenergetického domu s mírně nadstandardní užitnou plochou 200 m2, se stupněm využití propanu 96 % při částečné kondenzaci (spalné teplo 50,35 MJ/kg, tj. 13,4 kWh/kg) v kvalitním plynovém kondenzačním kotli vychází roční potřeba propanu na necelých 1.100 kg. Při hustotě propanu 493 kg/m3 je k uložení roční zásoby třeba objem jen 2,23 m3.

S propanem spojil velkou část svého profesního života pan Miroslav Novotný, zástupce společnosti Tomegas s. r. o. Redakce TZB-info mu proto k využití propanu pro vytápění položila několik otázek.

Celý článek čtěte na vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/.

TOMEGAS s.r.o.

logo
Táborská 260
399 01 Milevsko

telefon: 382 523 274, 602 149 149
e-mail: tomecek@tomegas.cz

web: www.tomegas.cz, vytapenilevne.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Topit plynem se stále vyplácí. Jde to i bez přípojky

Topit plynem se stále vyplácí. Jde to i bez přípojky

Přes všechny nejmodernější technologie a systémy patří vytápění plynem stále mezi efektivní, ekonomické a ekologické. A to i v případě, že v místě vašeho rodinného domu nebude přípojka zemního plynu. Pro tyto případy máte možnost zvolit vytápění kapalným plynem – propanem.

Jděte svou vlastní cestou, vytápějte propanem

Jděte svou vlastní cestou, vytápějte propanem

Rekonstruujete nebo dokonce stavíte nový dům? Přemýšlíte v tuto chvíli o budoucnosti svého topného systému? Pak vás právě toto důležité rozhodnutí čeká. Vytápění propanem je výborná alternativa s mnoha benefity, která vám nezávislost zaručeně přinese a navíc můžete skutečně ušetřit.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA