REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak vybrat revizní dvířka: Jaké jsou varianty a na co si dát pozor?

Na co přesně se při výběru zaměřit a jaké varianty dvířek v současné době na trhu existují? To všechno se dozvíte v tomto článku. Výběr revizních dvířek je důležitým krokem při stavbě nebo rekonstrukci vaší nemovitosti. Slouží totiž k tomu, aby byl zajištěn snadný přístup k rozvodům vody či plynu, uzávěrům, měřičům a jističům. Nejčastěji se přitom umisťují do koupelny či místnosti s toaletou, na chodbu, případně do technické místnosti. V posledních letech rostou také nároky na jejich estetickou stránku.
Jak vybrat revizní dvířka: Jaké jsou varianty a na co si dát pozor?

Co je potřeba vědět, než začnete vybírat?

Ze všeho nejdříve je nutné ujasnit si několik věcí. V prvé řadě byste měli vědět na jaké místo a do jaké místnosti dvířka vybíráte. Jestli budou dvířka umístěna uvnitř nebo zvenčí budovy. S tím se totiž pojí skutečnost, zda od nich budete vyžadovat odolnost vůči vodě, požáru či povětrnostním vlivům.

Dále je potřeba mít jasno v tom, zda budou dvířka instalovaná na klasickou zeď či sádrokarton s omítkou, nebo vsadíte na řešení pod obklad, ke kterému se nejčastěji přistupuje v koupelnách a na toaletách. Pokud plánujete dvířka větší velikosti nebo máte pro manipulaci s dvířky méně prostoru, ověřte si, zda mají dvířka levé i pravé otevírání, případně si vyberte správnou variantu.

V neposlední řadě zvažte, zda preferujete nějaký konkrétní způsob otevírání. U některých dvířek se můžete setkat s otevíráním pomocí klasického klíče, páčky nebo úchytky. Díky moderním technologiím však již nejste omezeni pouze na tyto varianty. 

Například v kategorii neviditelných dvířek určených k montáži pod obklad jsou k dostání také dvířka, která se otevírají takzvaně „na klik“ nebo „na přísavku“ a nijak nenarušují celkový vzhled místnosti. 

Otevírání „na klik“ 

Tento moderní způsob otevírání pracuje se speciálním dvojitým pantem, který dvířka nejprve vysune, a poté je otevře. Díky tomu dvířka velmi snadno otevřete i jednou rukou. Navíc je tento systém konstruován tak, aby bylo dosaženo maximální životnosti otevírání bez poruch.

Otevírání „na přísavku“

K této variantě se v současné době přistupuje zejména u atypických velikostí dvířek či dvířek na míru. Rám i jejich křídlo je zhotoveno ze sádrokartonu a doplňuje se masivním dvojitým ocelovým pantem. Samotný obklad přitom přesahuje přes dvířka až na jejich rám.

A z jakých konkrétních variant dvířek budeme vybírat?

Revizní dvířka pod obklad

 

Pokud má být přístup do šachty nebo stoupaček krytý keramickým obkladem jsou ideálním řešením revizní dvířka pod obklad, která nejsou na první pohled v místnosti vůbec vidět. Na jejich výběr je dobré myslet už při plánování stavby nebo rekonstrukce.

Instalovat se dají jak do sádrokartonu, tak i do klasického zdiva. Spára mezi obklady dvířek a stěnou se poté vyplní plastovou lištou. 

Voděodolná revizní dvířka

Budou vaše koupelnová revizní dvířka v dosahu stříkající vody? V tom případě je vhodné vsadit na jejich voděodolné provedení. Jedná se o podobnou variantu jako v případě revizních dvířek pod obklad. Tato dvířka jsou však zhotovena z desky Glasrock, která nemá žádnou vodní nasákavost, a proto je možné je umístit do vlhkého prostředí, dokonce i tam, kde po nich bude přímo stékat voda. V takové situaci se doporučuje při montáži ještě spáru přetmelit silikonem a po zatvrdnutí proříznout skalpelem.

Revizní dvířka do omítky

Revizní dvířka do omítky se používají především v místech, kde není stěna kryta keramickým obkladem. Je přitom možné je namontovat jak do sádrokartonu, tak i do zdiva. 

Stejně jako u předchozích typů dvířek mají i tato speciální konstrukci opatřenou dvojitým pantem. Dvířka po překrytí štukem dobře zapadnou do celkového designu místnosti a nebudou představovat rušivý element. 

Revizní dvířka s požární odolností 

Potřebujete revizní dvířka instalovat tam, kde je dán požadavek na oddělení požárních úseků? V tom případě vsaďte na provedení s integrovanou požární odolností. 

V praxi nacházejí využití zejména při výstavbě více poschoďových bytových budov a při stavbách nebo rekonstrukcích hotelů či administrativních objektů. 

Kovová nebo plastová dvířka

Jedná se o jednoduchou variantu dvířek používanou obvykle tam, kde nejsou na dvířka žádné další zvláštní nároky. Tento typ dvířek vyniká snadnou instalací, variabilitou i širokým výběrem různých typů dvířek. Najdete mezi nimi dvířka s možností instalace do zdi i do stropu nebo s možností otevírání na pravou i levou stranu. Tato dvířka přitom uspokojí ty, pro které je stěžejním kritériem výběru cena.

Komínová revizní dvířka

Samostatnou kapitolou jsou takzvaná komínová revizní dvířka, která se používají pro jednoduchý přístup do komína. A to například za účelem odstranění nečistot a sazí. Vyrábí se přitom z různých materiálů (například z nerezového či pozinkovaného plechu) a rovněž bývají opatřena různými typy uzávěrů. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Zdroj: AdobeStock - skyline

Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost

Hluk z kotle, tepelného čerpadla nebo větrací jednotky může velmi znepříjemnit bydlení i v novém krásném domě. Jak instalovat tato zařízení a kam je v domě umístit, aby neobtěžovala svým hučením váš klidný spánek? Co je hlavní zásadou při odhlučnění technického zařízení domu a co naopak proti hluku vůbec nepomáhá? O…

Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kotlíkové dotace slouží na obnovu zdrojů tepla, je o ně zájem

Smyslem dotací je motivovat obyvatele k tomu, aby přistoupili k výměně starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění. Snahou je snížit škodlivé emise vypouštěné do ovzduší. Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem vzduchu v ČR. Od 1. září 2022 se musí v Česku přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a…

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Pro připojení každého umyvadla či WC a dalších zařizovacích předmětů je nutné připojovací potrubí. To začíná u zápachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Může být v provedení větrané nebo nevětrané, častější je nevětrané. Hlavním úkolem připojovacího potrubí je zajištění dostatečného odtoku odpadních…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA