Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na Náchodsku začala oprava prvorepublikové pevnosti Dobrošov

Na Náchodsku začala dlouho plánovaná rekonstrukce předválečné pevnosti Dobrošov. Stavbaři na některých místech již odtěžili přebytečnou zeminu a pustili se do betonování konstrukcí pevnosti. Řekli to zástupci sdružení firem Solid Care a Gemec-Union, které by mělo památku opravit za 61,3 milionu korun bez DPH. Firmu se kraji podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži. Hotovo by mělo být v létě roku 2021.
Na Náchodsku začala oprava prvorepublikové pevnosti Dobrošov

"Podařil se už odtěžit štěrk u návštěvnického centra, něco odbourat, odtahat a vyzdít příčky v pevnosti. Připravujeme základy, dozdívají se příčky. Začínají se tryskat betonové konstrukce bunkru," řekl Jiří Popelka z firmy Gemec-Union.

Stavební úpravy a sanační práce mají prodělat pevnostní objekty Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko. Stavbaři budou pracovat i v podzemí objektů. Součástí zakázky je také stavba kanalizace, vodovodu, komunikací, osvětlení a vodních nádrží. Projekt kromě stavebních úprav zahrnuje obnovu stávající expozice a rozšíření o nové expozice v nadzemí. Mělo by vzniknout také moderní bezbariérové návštěvnické centrum se sociálním, technickým a technologickým zázemím pevnosti.

Celková investice do pevnosti Dobrošov by včetně pořízení expozice, nábytku a dalšího vnitřního vybavení měla přesáhnout 94 milionů korun včetně DPH. Dotace z evropského programu IROP bude 65,5 milionu korun.

Kvůli opravám nebudou letos prohlídky podzemí možné. Pro návštěvníky bude přístupná jen naučná stezka mezi jednotlivými objekty opevnění na povrchu. Dobrošovská pevnost jinak nabízí návštěvníkům asi 750 metrů dlouhou prohlídkovou trasu v podzemí z celkových asi 2,5 kilometrů chodeb.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost ročně navštíví kolem 30 000 lidí.

Výstavba pevnosti Dobrošov začala v září 1937, ale kvůli mnichovské dohodě o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 nebyla nikdy dokončena. Dělníci stihli dodělat jen tři ze sedmi plánovaných objektů. Podobných tvrzí bylo před druhou světovou válkou v bývalém Československu stavebně dokončeno jen pět. Tvrze, tedy soustavy vzájemně propojených objektů a na ně navazujících samostatných srubů těžkého opevnění, v Královéhradeckém kraji měly být součástí československého pohraničního opevnění z let 1935 až 1938. V době protektorátu byla pevnost Dobrošov uzavřena, po roce 1945 byla opuštěná až do 60. let a návštěvníkům se otevřela 1. května 1969.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Solární elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Do čisté energie investovali loni v USA rekordních 55,5 mld. USD

Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hejtmani chtějí znovu jednat o návrhu nového stavebního zákona

Hejtmani nepovažují pondělní dohodu vlády se Svazem měst a obcí ČR ohledně návrhu nového stavebního zákona za dohodu s územními samosprávami.V Brně po jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) to řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna návrhu nového stavebního zákona: Malé stavební úřady zůstanou u obcí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Novinářům to po včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Svazu ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Babiš a Dostálová jednají o stavebním zákonu

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) budou dnes dopoledne na úřadu vlády jednat s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem o návrhu stavebního zákona. Svaz normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Obchvat, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Praha letos zahájí geologický průzkum pro dostavbu okruhu

Pražský magistrát v letošním roce zahájí geologický průzkum nutný pro dokončení úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Bude potřeba vyhloubit desítky sond. V rozhovoru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Chybějící úsek známý jako Vlasta bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část ...

Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Stavební zákon bude účinný od poloviny roku 2023, tvrdí Dostálová

Nový stavební zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má být účinný od poloviny roku 2023. Dnes to sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Platit by měl sice již od příštího roku, což je podle mnohých expertů příliš ambiciózní plán, řídit se jím však budou muset dotčené ...

Hradec Králové, Ilustrační obrázek, Fotolia.com

Hradec Králové nabídne mladým asi 50 startovacích bytů

Královéhradecká radnice nabídne mladým lidem asi 50 takzvaných startovacích bytů. Žádosti bude magistrát přijímat v druhé polovině ledna, veřejné losování nových nájemníků se uskuteční 5. února ve velkém sále Adalbertina. Včera to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Zájem o bydlení ve startovacích bytech, v nichž ...

Metro, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Metro D: Pražský dopravní podnik vypíše tendr na první úsek

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes vypíše veřejnou zakázku na první část nové linky metra D, která zahrnuje přestupní stanici na Pankráci, novou stanici Olbrachtova a tunely mezi nimi. Doba výstavby má být 7,5 roku a předpokládaná hodnota zakázky činí 10,8 miliardy korun bez DPH. Informoval o tom projektový manažer ...

REKLAMA