REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.
Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Získávání energie z obnovitelných zdrojů a dostupnost čisté vody jsou dva zásadní problémy, kterým lidská společnost v rámci udržitelného rozvoje čelí. Zdroje energie jako jsou fosilní paliva nebo jádro spotřebují ohromné množství vody, ve Spojených státech a v Evropě se může jednat až o 50 procent odebírané vody.

Podobně se v zemích s nedostatkem životodárné tekutiny spotřebuje velké množství energie. Ve státech severní Afriky a Blízkého východu, kde chybí sladká pitná voda, se na odsolení té mořské podle některých odhadů spotřebuje až 15 procent z celkem vyprodukované elektřiny.

Solární panely mají limity v tom, kolik slunečních paprsků dokážou přeměnit na elektřinu. I ty nejmodernější dokážou využít pouze 10 až 20 procent energie ze slunce na výrobu elektřiny, zbytek je nevyužitý. Právě toto zbytkové teplo vědecký tým z Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha využil v testovaném zařízení, společně s nově navrženou membránou, která odsoluje mořskou vodu při relativně nízkých teplotách. Zbytkové teplo vytváří páru, která projde membránou a na druhé straně zkondenzuje.

Aby byly solární panely při čištění vody efektivní, musejí sluneční světlo sbírat na velké ploše, uvádí autoři studie. Technologie se hodí pro přímořské oblasti, kvůli nárokům na prostor se ale více hodí pro spíš menší až středně velká města.

Přístup k pitné vodě nemá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 785 milionů lidí, problém se týká hlavně rozvojových zemí. Do roku 2025 bude podle organizace v oblastech s nedostatkem čisté vody žít polovina světové populace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA