REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Open House Praha není jen jeden víkend v roce

O víkendu 18. a 19. května se uskuteční jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha 2019, který otevře celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Festival zve k návštěvě architektonicky zajímavých domů i památek z různých historických období a představí v programu celkem 38 novinek.

Organizátoři připravili i dvě tematické sekce, které se věnují šetrným budovám a budovám a prostorům v majetku hl. města Prahy. „Jako výrazné zástupce tematických sekcí bych zmínila zejména moderní budovu Visionary, která na začátku dubna získala jako první budova v ČR certifikaci WELL GOLD zohledňující zdravé pracovní prostředí. Dále pak naprostý světový unikát, Velký strahovský stadion, který svým příběhem připomíná turbulentní události 20. století a zároveň vzbuzuje otázky nad budoucím rozvojem celé oblasti Strahova,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

Více informací o všech budovách a programu naleznou zájemci na webových stránkách, Facebooková událost.

Festivalový týden

Open House Praha není jen jeden víkend v roce. „Oslavit páté výročí festivalu jsme se rozhodli tím, že jsme již v týdnu před festivalem připravili bohatý program pro širokou veřejnost,“ říká Andrea Šenkyříková. Od 13. května se pro návštěvníky otevřelo v prostorách jedné z festivalových budov, bývalých radničních domů, festivalové infocentrum, kde si mohou zakoupit festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba infocentra na Malém náměstí 7, v Praze 1 je po–pá od 10–18 hodin a o víkendu od 9–19 hodin. Vyplout za poznáním města s trochu jiné perspektivy mohou zájemci v úterý 14. května 2019 od 18 hodin na historickém parníku Vltava. Projížďka s názvem Město a řeka přiblíží díky výkladu architekta Petra Kučery vztah města k vodě a vývoj pražského nábřeží a pražských mostů. O tématu šetrné architektury lze přijít debatovat ve středu 15. května od 19 hodin v prostorách Business Link Visionary, opět jednoho z otevřených festivalových míst. Ve čtvrtek 16. května od 19 hodin se pak v Centru pro architekturu a plánování hl. města Prahy (CAMP) uskuteční přednáška o tom, jak vznikají stavby z obřích lego kostek. Představí se jeden z hlavních stavitelů Czech RepuBrick, který stojí za stavebnicemi obřího Národního muzea, Tančícího domu, vysílače Ještěd. Vstup je zdarma a zváni jsou lego nadšenci všech generací.

Informace o všech doprovodných programech.

Centrum Prahy i širší okolí

Open House Praha se letos rozprostře na území deseti městských částí. „Praha není jen historické centrum s památkami, ale v posledních letech vyrostla řada architektonicky hodnotných objektů i v jejích okrajových částech. Chtěla bych proto návštěvníky vyzvat, aby se nebáli objevovat i tyto vzdálenější oblasti jako Suchdol, Strašnice a Staré Ďáblice nebo vyrazili za poznáváním budov přímo v městských částech, kde bydlí. Možná budou sami překvapeni, jaké poklady ukrývají,“ doplňuje Andrea Šenkyříková. Pražská čtvrť Ďáblice na severu města se může pyšnit nevídanou koncentrací moderních staveb či přestaveb, které vznikly v posledních letech – obecní dům, komunitní centrum nebo základní škola. V Suchdole zase vyrostlo nové Mezifakultní centrum environmentálních věd II a ve Strašnicích se kromě funerálních staveb krematoria a hřbitovních kaplí návštěvníci mohou podívat i do některých rezidenčních projektů. „Velmi mě těší, že se letos také poprvé zapojila Nová budova ČVUT, Fakulta architektury v Dejvicích. Veřejnost si tak může prohlédnout prostory, kde se vzdělávají architekti a rodí nové myšlenky,“ uzavírá aktuality z programu Andrea Šenkyříková.

Celý program festivalu.

Program pro celou rodinu

Ani letos Open House Praha nezapomíná na rodiny s dětmi. „Poznáváním budov, jejich architektury a příběhů se snažíme přitáhnout pozornost dětí k městské architektuře a veřejnému prostoru. Děti pomocí interaktivních úkolů, prohlídek a zážitkových her mohou s námi objevovat město,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Novinkou letošního ročníku je zážitková hra ArchitektuHra, díky které děti s rodiči nahlédnou do vybraných otevřených festivalových budov a při tom vyluštit i nejrůznější hádanky. Odpočinout si mohou rodiče s dětmi přijít do CAMPu, kde bude po celý festivalový víkend připravena otevřená lego dílna a výstava obřích architektonických modelů z kostek lega. V šesti vybraných budovách proběhnou speciální komentované prohlídky pro děti s listy pro malé architekty, díky kterým se děti zábavnou formou se dozví zajímavé informace o konkrétní stavbě a její architektuře. Vstup na všechny dětské programy je zdarma.

Souhrn všech akcí pro děti a facebooková událost: Open House Praha – dětem.

Festival pro všechny

Open House Praha by se nemohl uskutečnit bez zapojení stovek dobrovolníků. Andrea Šenkyříková k tomu říká: „Našemu nejstaršímu dobrovolníkovi je 82 let. Profesní škála je velmi pestrá, od studentů přes právníky, lékaře nebo administrativní pracovníky.“ Dobrovolníci poskytují návštěvníkům informace, pomáhají s organizací nebo provázejí na otevřených budovách. V letošním roce jsou v budovách k dispozici i česko-anglické dobrovolnické průvodcovské týmy a také tým studentů z Filozofické fakulty UK, kteří tlumočí vybrané prohlídky do českého znakového jazyka. Novinkou je simultánní přepis komentovaných prohlídek pro neslyšící na dvou vybraných festivalových budovách. Kromě toho organizátoři nezapomínají ani na návštěvníky s fyzickým hendikepem či rodiny s kočárky, pro které poskytují informace o bezbariérovém přístupu u všech budov.

Facebooková událost: Open House Praha 2019 – pro neslyšící.

5 let festivalu

Organizátoři festivalu Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnili celkem 192 budov, které zaznamenaly dohromady přes 185 000 návštěv. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale lidí z celé České republiky a zahraničí. Open House je největší světovou architektonickou akcí.

Historie Open House

Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 a od té doby se rozšířil do 46 měst po celém světě. Před šesti lety se i Praha stala součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide a od roku 2015 otevírá široké veřejnosti více budov. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř dvacet let. Organizátorem akce je stejnojmenná organizace Open House Praha, z. ú., která se vedle pořádání festivalu věnuje také celoročním aktivitám, včetně rozvoji vzdělávacích programů pro dobrovolníky, děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. – 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Náš redaktor prošel již předem jednu z budov DOCK IN TWO, aby si prohlédl především technické vybavení moderní kancelářské budovy. Dnes se podíváme na způsob vytápění a přípravy teplé vody,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA