REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční architektura domů se zelenou střechou v Jílovém u Prahy

Pro větší integraci do krajiny mají rodinné domy Výhledy Jílové II navrženou plochou zelenou střechu, která přechází mírným spádem na terén pozemků. Protože se jedná o linii staveb vůči okolním stavbám nejvýš položených, vznikl návrh domů typu bungalovů.

Vzájemné vazby nových objektů jsou navrženy tak, aby si domy vzájemně neclonily výhled nebo přístup světla. Z každého domu je výhled do údolí na město Jílové u Prahy. Zároveň je zachován dostatečný prostor pro vytvoření soukromého prostoru u každého domu. Výhled ze všech obytných místností je na zahradu a do údolí. Pro získání uvedených parametrů architekti ve svém návrhu domům upravili polohu.

HLAVNÍ RYS – ZELENÁ STŘECHA "v létě chladí, v zimě hřeje"

Dům zcela splývá se svým okolím, a to díky zelené střeše, která je oseta rostlinami a travinami, což je velice ekologické řešení s ohledem na sníženou energetickou náročnost a šetrnost pro zpracování dešťových vod. Zelená bezúdržbová střecha tak zajišťuje tepelnou stabilitu vnitřního prostředí v zimě i v létě. Kromě technických předností umožňuje plochá zelená střecha celou škálu dalšího využití.

„Dům je zapuštěn o půl patra pod úroveň komunikace tak, aby se zelená střecha pozvolně propojila s terénem a vytvořila kontinuální plochu volně plynoucí zahrady. Tento prvek terénu přecházejícího na střechy domů je dominantním motivem pro zasazení objektů do svahu a tendence vytvořit nenápadnou zástavbu „vrostlou“ do svého okolí,“, uvádí Ing. arch. MgA. Milena Kubiszová z architektonického ateliéru SKVADRA, který návrh rodinných domů do lokality zpracoval.

KONSTRUKCE RODINNÉHO DOMU – technologie a vybavení

Dům je řešen jako dřevostavba s betonovou základovou deskou. Kvůli zapuštění domu do terénu a rozsáhlému kontaktu se zeminou, budou některé jeho části zděné. Okna jsou v obytných místnostech navržena jako francouzská, z každé ložnice je umožněn přímý vstup na zahradu. Okna jsou navržena dřevěná s trojsklem v přírodním bezbarvém odstínu. Přírodní charakter domu doplňuje fasáda z dřevěného obkladu ze sibiřského modřínu. „Odtud jsme si propůjčili také název domu LARCH. Kromě zajištění komfortního bydlení a vnitřního prostředí pro uživatele jsou konstrukčně a koncepčně domy navrženy tak, aby každý ze zájemců mohl zvolit energetickou úroveň objektu dle svých finančních možností a osobního přesvědčení. Základní koncept domu je určený jako nízkoenergetický, který lze vylepšovat různými druhy způsobu vytápění. V extrémním případě je možné dům upravit až po energeticky pasivní dům,“ uvádí Karel Horešovský, jednatel společnosti DIREKT DEVELOPMENT, která domy staví.

V případě preference snížení pořizovací ceny domu lze upravit míru zateplení a technologické vybavení zahrnuté ve standardu. Tím dojde ke zlevnění ceny domu o cca 5% a zároveň dojde k úpravě energetické úrovně domu na běžný standard (energetický štítek třída B).

KONCEPT NÍZKOENERGETICKÉHO ŘEŠENÍ – nízké náklady na bydlení – zdravější prostředí v domě

V případě volby na doporučený nízkoenergetický standard získá každý zájemce ve vybavení domu okna s trojsklem, rekuperaci odpadního vzduchu a řízené rovnotlaké větrání, kontrolu obálky budovy blower door testem, krbový komín a přípravu pro krb. Toto řešení zajišťuje nízkou potřebu dodávaného tepla, čímž získává úspory v nákladech na bydlení. Vedle energetických úspor je řízené větrání s rekuperací vhodná součást pro vnitřní pohodu a hygienu. Výměna vzduchu garantuje čerstvý vzduch (zamezuje vzniku plísní apod.).

Dispozice rodinného domu je rozvržená jako 4KK. Tedy 3 ložnice a prostorný obývací pokoj s kuchyňským koutem o velkorysé ploše 43 m2. V dispozici domu je koupelna s vanou i sprchovým koutem. Sociální zařízení doplňuje další toaleta. Úložný prostor zajišťuje šatna. Další úložný prostor je mimo objekt rodinného domu. Umístěn je v tzv. hobby domu v místě krytého parkovacího stání pro dva vozy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Luxusní dům v prudkém svahu

Luxusní dům v prudkém svahu

Prahnete po luxusu? Jistě, ale dostanete ho v několika absolutně odlišných provedeních. A přitom na jednom místě! Argentinský realizovaný projekt House in Q2 od architektonického studia Santiago Viale je prostě unikát.

REKLAMA