REKLAMA

Netradiční architektura domů se zelenou střechou v Jílovém u Prahy

Pro větší integraci do krajiny mají rodinné domy Výhledy Jílové II navrženou plochou zelenou střechu, která přechází mírným spádem na terén pozemků. Protože se jedná o linii staveb vůči okolním stavbám nejvýš položených, vznikl návrh domů typu bungalovů.
Netradiční architektura domů se zelenou střechou v Jílovém u Prahy

Vzájemné vazby nových objektů jsou navrženy tak, aby si domy vzájemně neclonily výhled nebo přístup světla. Z každého domu je výhled do údolí na město Jílové u Prahy. Zároveň je zachován dostatečný prostor pro vytvoření soukromého prostoru u každého domu. Výhled ze všech obytných místností je na zahradu a do údolí. Pro získání uvedených parametrů architekti ve svém návrhu domům upravili polohu.

HLAVNÍ RYS – ZELENÁ STŘECHA "v létě chladí, v zimě hřeje"

Dům zcela splývá se svým okolím, a to díky zelené střeše, která je oseta rostlinami a travinami, což je velice ekologické řešení s ohledem na sníženou energetickou náročnost a šetrnost pro zpracování dešťových vod. Zelená bezúdržbová střecha tak zajišťuje tepelnou stabilitu vnitřního prostředí v zimě i v létě. Kromě technických předností umožňuje plochá zelená střecha celou škálu dalšího využití.

„Dům je zapuštěn o půl patra pod úroveň komunikace tak, aby se zelená střecha pozvolně propojila s terénem a vytvořila kontinuální plochu volně plynoucí zahrady. Tento prvek terénu přecházejícího na střechy domů je dominantním motivem pro zasazení objektů do svahu a tendence vytvořit nenápadnou zástavbu „vrostlou“ do svého okolí,“, uvádí Ing. arch. MgA. Milena Kubiszová z architektonického ateliéru SKVADRA, který návrh rodinných domů do lokality zpracoval.

KONSTRUKCE RODINNÉHO DOMU – technologie a vybavení

Dům je řešen jako dřevostavba s betonovou základovou deskou. Kvůli zapuštění domu do terénu a rozsáhlému kontaktu se zeminou, budou některé jeho části zděné. Okna jsou v obytných místnostech navržena jako francouzská, z každé ložnice je umožněn přímý vstup na zahradu. Okna jsou navržena dřevěná s trojsklem v přírodním bezbarvém odstínu. Přírodní charakter domu doplňuje fasáda z dřevěného obkladu ze sibiřského modřínu. „Odtud jsme si propůjčili také název domu LARCH. Kromě zajištění komfortního bydlení a vnitřního prostředí pro uživatele jsou konstrukčně a koncepčně domy navrženy tak, aby každý ze zájemců mohl zvolit energetickou úroveň objektu dle svých finančních možností a osobního přesvědčení. Základní koncept domu je určený jako nízkoenergetický, který lze vylepšovat různými druhy způsobu vytápění. V extrémním případě je možné dům upravit až po energeticky pasivní dům,“ uvádí Karel Horešovský, jednatel společnosti DIREKT DEVELOPMENT, která domy staví.

V případě preference snížení pořizovací ceny domu lze upravit míru zateplení a technologické vybavení zahrnuté ve standardu. Tím dojde ke zlevnění ceny domu o cca 5% a zároveň dojde k úpravě energetické úrovně domu na běžný standard (energetický štítek třída B).

KONCEPT NÍZKOENERGETICKÉHO ŘEŠENÍ – nízké náklady na bydlení – zdravější prostředí v domě

V případě volby na doporučený nízkoenergetický standard získá každý zájemce ve vybavení domu okna s trojsklem, rekuperaci odpadního vzduchu a řízené rovnotlaké větrání, kontrolu obálky budovy blower door testem, krbový komín a přípravu pro krb. Toto řešení zajišťuje nízkou potřebu dodávaného tepla, čímž získává úspory v nákladech na bydlení. Vedle energetických úspor je řízené větrání s rekuperací vhodná součást pro vnitřní pohodu a hygienu. Výměna vzduchu garantuje čerstvý vzduch (zamezuje vzniku plísní apod.).

Dispozice rodinného domu je rozvržená jako 4KK. Tedy 3 ložnice a prostorný obývací pokoj s kuchyňským koutem o velkorysé ploše 43 m2. V dispozici domu je koupelna s vanou i sprchovým koutem. Sociální zařízení doplňuje další toaleta. Úložný prostor zajišťuje šatna. Další úložný prostor je mimo objekt rodinného domu. Umístěn je v tzv. hobby domu v místě krytého parkovacího stání pro dva vozy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Luxusní dům v prudkém svahu

Luxusní dům v prudkém svahu

Prahnete po luxusu? Jistě, ale dostanete ho v několika absolutně odlišných provedeních. A přitom na jednom místě! Argentinský realizovaný projekt House in Q2 od architektonického studia Santiago ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist