REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Autobus v Brně jezdil na plyn z kanalizace. Test na 5000 km proběhl úspěšně

Testování autobusu na plyn, který vzniká při čištění odpadních vod, skončilo v provozu brněnské MHD úspěšně. Autobus najezdil bez technických problémů téměř 5000 kilometrů. Podle generálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka jde o směr, kterým by se měla městská doprava ubírat, pokud chce být ekologičtější. Uvedl to v tiskové zprávě. Podnik bude usilovat o běžný provoz na biometan.
Městská hromadná doprava, Ilustrační obrázek © fotolia.com, donikz

Autobus neměl problémy při tankování ani při provozu. "Hromadná doprava ve vyspělých státech už na těchto principech funguje. Kdy jindy než teď bychom měli hledat možnosti technického řešení a finanční podpory prostřednictvím dotačních titulů tak, aby vozy MHD mohly jezdit na plyn z odpadních vod a bioodpadu, které vznikají na území města," řekl Havránek.

Od října do prosince jezdil na zkoušku autobus Iveco Urbanway na lince 63 do Chrlic, o víkendech na lince 49 od Olympie. Autobus plyn doplňoval v modřické čistírně odpadních vod. Během 36 naplnění načerpal 1660 kilogramů biometanu. "Průměrná rychlost plnění se zpočátku pohybovala kolem 2,5 kilo biometanu za minutu, po úpravě plnicí stanice se zvýšila na 4,5 kilo, takže standardní naplnění se uskutečnilo za čtvrt hodiny," uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Kvůli seřízení plničky autobus ve dvou mezidobích jezdil na klasický stlačený zemní plyn bez jakýchkoliv úprav a ani tehdy se neprojevil žádný problém. "I tímto jsme prakticky vyzkoušeli absolutní kompatibilitu zemního plynu a biometanu vznikajícího rozkladem biologicky rozložitelného materiálu," uvedla Tomaštíková.

V současnosti má dopravní podnik 160 autobusů na stlačený zemní plyn a dlouhodobě by měl takto velkou flotilu udržovat. Po zkouškách má proto zájem ve spolupráci s městem najít vhodný a stabilní zdroj biometanu.

Testování bylo součástí projektu BioCNG pro města, který je postavený na principu cirkulární ekonomiky. "Jeho smyslem je poukázat na fakt, že nejen odpadní vody, ale i biologicky rozložitelné odpady vznikající na území města nemusí být bezcenné, ale můžou být významným zdrojem energie. Využití lokálně dostupného zdroje mimo jiné přispívá k větší energetické soběstačnosti a snižuje závislost na dodávkách paliva z cizích zemí," uvedla Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky, která je společně s Petrem Novotným autorkou projektu. Plnicí jednotku vyvinula česká výzkumná společnost MemBrain.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA