REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Cenové mapy nájmů budou v prosinci, poslouží ke stanovení dávek

Cenové mapy obvyklého nájemného v Česku by měly být hotové do poloviny prosince. Ministerstvo práce je využije ke stanovení výše dávek na bydlení. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekli náměstci resortů práce Jiří Vaňásek a pro místní rozvoj David Koppitz. Cenové mapy patří mezi 15 navrhovaných opatření, která mají přispět k řešení situace v ghettech a k boji s takzvaným byznysem s chudobou.
Cenové mapy nájmů budou v prosinci, poslouží ke stanovení dávek

O situaci ve vyloučených lokalitách jednal dnes sněmovní sociální výbor. Žádá ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), aby mu seznam 15 kroků s informacemi o jejich přípravě poskytla do poloviny prosince. Dolní komoře výbor doporučil, aby vládu vyzvala k neprodlenému řešení situace v ghettech.

Podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se počet vyloučených lokalit mezi lety 2006 až 2014 v Česku zdvojnásobil. Před 12 lety bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, o osm let později už 606. Existovala ve 297 městech a obcích, žilo v nich až 115 000 lidí. V roce 2006 to bylo 80.000 osob.

Členové sociálního výboru dnes zhlédli snímky z Ústeckého kraje, které jim ukázala poslankyně Eva Fialová (ANO). Na fotografiích byly byty plné štěnic a plísně, oprýskané chodby domů, vybydlené objekty, zanedbaná prostranství s odpadky. Podle Fialové nájmy v bytech v této oblasti, které hradí či doplácí stát z dávek, činí 10.000 i 15.000 korun.

"Situaci zhoršuje byznys s chudobou. Majitelé bytů jsou z jiných měst, nebo jsou to realitní agentury, které do bytů stěhují lidi na dávkách," řekla Fialová.

Podle Koppitze hodnotové mapy, které by měly posloužit ke stanovení normativních nákladů pro výši dávek, vznikají ve spolupráci s asociací realitních kanceláří. Zachytí tržní nájemné v daném místě.

"S kolegy z ministerstva pro místní rozvoj jsme se dohodli, že se můžeme v polovině prosince sejít u prvního výstupu a pak ho provázat na dávkový systém," řekl Vaňásek.

Jednotlivá opatření mají chystat ministerstva práce, průmyslu, vnitra, místního rozvoje či zdravotnictví ve spolupráci s radnicemi. Mezi 15 kroků patří regulování pronajímání více bytů v živnostenském zákoně, stanovení hygienických norem s počtem lidí na určitou plochu, sloučení doplatku a příspěvku na bydlení či změna výše paušálů za energie, které se do dávek zahrnují.

Hlavní hygienička Eva Gottwaldová výboru dnes řekla, že hygienická pravidla už nyní existují a není nutné je zdvojovat. Uvedla, že stačí provázat stavební předpisy s dávkovým systémem, tedy vyplácet podporu jen do bydlení s určitým standardem. Podotkla, že štěnice jsou poměrně obvyklé, a to i "v tříhvězdičkových hotelech". Vysloužila si ostrou reakci poslanců, kritizovali hygieničku za nečinnost. Podobná kritika směřovala i k ostatním resortům.

Stejné návrhy, které jsou nyní na stole, projednávala už v minulém období vláda Bohuslava Sobotky. Opatření navrhli tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a šéfka resortu práce Michaela Marksová (oba ČSSD). Kabinet ČSSD, ANO a lidovců úpravy pak neprosadil. Ministryně práce první vlády Andreje Babiše, Jaroslava Němcová (ANO) navrhla situaci v chudých ghettech řešit hlavně výrazným snížením dávek do ubytoven a zpřísněním vyplácení.

Podle odborníků na sociální problematiku a organizací na pomoc potřebným se problém v Česku bez sociálního bydlení nevyřeší. Nynější Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů se sice v programovém prohlášení zavázala k přijetí zákona o sociálním bydlení, od záměru ale ustoupila. Připravuje místo toho investiční program k výstavbě bytů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Rodinné domy - ilustrační obrázek, zdroj fotolia.com

Benešová doporučila Babišovi mimořádné opatření vlády k H-Systemu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů zkrachovalého H-Systemu. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) proto doporučila možnost mimořádného opatření vlády. Zároveň ale varovala před tím, že pokud se k tomuto kroku přistoupí, "budou to ...

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Společnost ČEZ by měla posílit distribuční síť kolem Králík, nynější kapacita přestává stačit, uvedl v tiskové zprávě hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). ČEZ nedávno dokončil výstavbu venkovního vedení vysokého napětí 110 kilovoltů (kV) mezi Hlinskem a Poličkou, kde firma rovněž síť posílila. Podobné ...

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem pitné vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí. Vyplývá to z dosavadních zjištění krajského úřadu. Hejtmanství proto do obcí a místních částí měst do 2000 obyvatel rozeslalo dotazníky, jejichž pomocí chce zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje ...

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté poloze v místě dnešního dolního nádraží. Důvodem je o dva dny opožděné podání žaloby, uvedly Děti Země v tiskové zprávě na svém webu. Územní rozhodnutí je tak pravomocné a Správa železniční dopravní ...

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Po více než dvou letech usilovných prací nadšenců a dobrovolníků z Klubu přátel chaty Prašivá a Klubu českých turistů, odboru Beskydy a za sounáležitosti okolních obcí, firem a institucí se daří otevřít nové veřejné ekologické toalety u horské chaty Prašivá, která je nejstarší českou horskou chatou ve slezských ...

Hradec Králové posunul podání nabídek do tendru na stadion na 28. srpna

Hradec Králové posunul podání nabídek do tendru na stadion na 28. srpna

Hradec Králové posunul termín podání nabídek do šestisetmilionového tendru na stavbu nového fotbalového stadionu z 15. na 29. srpna. Důvodem je téměř 100 dotazů od potenciálních uchazečů k zadávací dokumentaci, na které město jako zadavatel odpovídá. Řekl to náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Nynější ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dotace na kotel: Vysočina bude přijímat žádosti od 23. října

Kraj Vysočina bude od 23. října přijímat další žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové zdroje vytápění. Ve třetím dotačním kole s tímto zaměřením může rozdělit skoro 240 milionů korun, což je částka, za niž mohou obyvatelé v kraji vyměnit zhruba 2370 kotlů. Žádosti bude kraj opět přijímat do té ...

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Brno chce začít práce na dokumentech pro vznik vodáckého kanálu

Brno chce vybudovat vodácký kanál u lokality Anthropos. Může začít pracovat na výběru zhotovitele dokumentace pro územní rozhodnutí, řekl dnes novinářům městský radní pro sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Půlkilometrový kanál by měl stát odhadem 350 milionů, město bude chtít získat dotaci od státu.

Stavebnictví poroste pomaleji než loni, chybí lidé

Stavebnictví poroste pomaleji než loni, chybí lidé

Stavebnictví za celý letošní rok poroste kolem čtyř procent, tj. pomaleji než loni, kdy si připsalo růst o téměř deset procent. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zakázek je podle nich dostatek, firmám ale často chybí pracovníci, případně i materiál.

REKLAMA
REKLAMA