Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tvoříme interiér s českou designérkou - recenze knihy Ivy Bastlové

První prosincový den se podíváme na jeden tip na dárek, knihu. Knih o interiérovém designu je na trhu spousty, ale kolik z nich je skutečně českých a použitelných v našich podmínkách? Jaká je jejich odborná úroveň? Nedávno vyšla kniha interiérové designérky a autorky článků portálu ESTAV.cz Ivy Bastlové. Knihu okomentoval ředitel uměleckoprůmyslové školy v Hradci Králové.

Knih o bydlení není na pultech rozhodně nouze. Ale těch, které nejsou jen hezkým, avšak nepoužitelným fotoalbem, nebo takových, které nedoprovázejí texty klouzajícími po povrchu s termíny plných „vzdušnosti“ a jiných, nic neřešících komentářů, je jako šafránu. A pokud už takové jsou, například z řad zahraničních titulů, bývají pro vlastní použití v českém prostředí vytržené z kontextu domácí kultury, naturelu, zvyklostí a často i realizačních možností. Jaký tedy bude průvodce zařizování bydlení od autorky, která se na jedné straně pohybuje ve světě odborných médií o bydlení, od designu po materiály, a na straně druhé je současně zkušenou interiérovou designérkou?

Tvoříme interiér s českou designérkou

Kniha je systematicky členěna v kapitolách po jednotlivých místnostech, kde je pokaždé věnována zvýšená pozornost specifičnosti prostor z hlediska plánování, konkrétním zařizovacím předmětům, jejich konstrukcím či materiálům. Ale pozor, nepřeskakujte, před tímto logickým řazením je úvodní a zcela zásadní kapitola, které je celková úspěšnost tvorby podmíněna. Jsou zde základní stavební kameny projektu, to znamená ujasnění si konceptu, plánování na základě reálných vstupních možností i hlediska dlouhodobé perspektivy. Budeme zvažovat finanční náročnost, časové hledisko realizace i míru vlastního zapojení v různých fázích tvorby bydlení, dokonce také strategické ale čistě praktické aspekty při pořizování vlastní nemovitosti na tuzemském trhu.

Tvoříme interiér s českou designérkou

Popisovat obsah a zejména přínos každé z kapitol zvlášť by bylo obsáhlé, ale zmiňme alespoň několik postřehů, které jsou společným jmenovatelem pro každou z nich. Nejen kapitola kuchyně, jako reprezentant patrně jedné z návrhově nejobtížnějších místností, je obdobně jako ostatní kapitoly a ostatně jako celá kniha nabita skutečně inspirativními a velice pečlivě vybíranými fotografiemi s ukázkami příkladů. A nejen to, úvody kapitol se poctivě věnují koncepcím z pohledu maximálního užitku, dále základní typologii nábytku a zařízení místností včetně stavebních částí, přehledu tradičních, současných i nejnovějších či alternativních materiálů až po praktické detaily, nehledě na doprovodné související tipy a rady, které není dobré opomenout. K těm patří i dopady na psychologii užívání interiéru, která jinde bývají podceňovány a opomíjeny. Přínosem je i několik ukázkových kalkulací realizace místnosti, které pomohou s představou finanční náročnosti.

Tvoříme interiér s českou designérkou

Kniha je určena, také podle slov v úvodu, „všem“, kteří se chtějí zabývat realizací bytového interiéru. Zbývá možná doplnit a podtrhnout, všem, kteří se chtějí seriózně věnovat plánování, návrhům, vlastní realizaci a těm, kteří chtějí v maximální možné míře těžit z bohaté a ve všech směrech ověřené praxe autorky a nedopouštět se chyb. Budete-li se držet zde popsaných rad a doporučení, s žádnou jinou knihou o tvorbě interiéru nemáte větší šanci dosáhnout úspěšněji svého cíle. Knihu lze bez obav doporučit jak zapáleným nadšencům, tak studentům interiérového designu i jejich středně pokročilým kolegům, pro které bude stále velkým přínosem. Koncentrace pečlivě vybíraných a tříděných informací je zde vysoká, stejně tak jako jejich hodnota a praktická použitelnost. Máme zde excelentní knihu o interiérovém bytovém designu, která na českém trhu svým rozsahem a současně přístupností chyběla.

Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., ISBN: 978-80-271-0728-5, vydání: září 2018.

Ing. Jan Opitz

Absolvent SUPŠ v HK a MZLU oboru Design nábytku, od r. 2004 vedoucí dřevovýroby a interiérů ve stavební firmě, r. 2008 pracovní stáž ve Velké Británii, spoluautor projektu oceněného Stavba roku 2010, od 2010 na  Střední uměleckoprůmyslové škole v Hradci Králové v roli učitele a ředitele, autor přednášek a článků se zaměřením na bydlení a design.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Tvoříme interiér s českou designérkou: Obývací pokoj

Tvoříme interiér s českou designérkou: Obývací pokoj

Tato společenská místnost musí splňovat řadu požadavků. Je to místo reprezentativní, kde se setkává rodina s přáteli a příbuznými, současně je to místo, kde rodinní příslušníci sledují televizi nebo zde odpočívají u knihy či jiné aktivity. Zde si často hrají malé i velké děti, pohybují se domácí mazlíčci a v mnoha…

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Kuchyně je centrum každého soukromého interiéru, ať je vaření vaším koníčkem či nikoli. Je to místo, kde se rodina setkává, kde se koná každodenní i slavnostní stolování. Zde dost často probíhají návštěvy, hry dětí i řada dalších činností. Je chloubou každé paní domu, ale současně je také jedním z nejrizikovějších…