REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Trubky z PP-RCT od FV – Plast pomáhají snižovat emise CO2

Nové tisíciletí přineslo častější využití PPR trubek větších průměrů v centralizovaných rozvodech teplé i studené vody v kolektorech obytných bloků, v průmyslu, sportovních zařízeních i zemědělství. Trubky z PP-RCT mají výrazně vyšší odolnost vůči tlaku při vyšších teplotách.

Až do konce 90. let byla hlavní doménou použití trubek z random kopolymeru polypropylénu (PPR) oblast rozvodů teplé a studené vody v rodinných a bytových domech, případně veřejných a komerčních stavbách.

Začátkem druhé dekády 21. století se u předních evropských výrobců polypropylenových tlakových systémů, mezi něž FV – Plast bezpochyby patří, objevují trubky z nového typu polypropylenu, označovaného jako PP-RCT a to zejména ve větších průměrech. Je to poměrně nový typ polypropylénu označovaný jako „PolyPropylen Random Crystalinity Temperature“ s výrazně vyšší odolností vůči tlaku při vyšších teplotách.

V roce 2013 byla v FV – Plastu zahájena výroba trubek z PP-RCT až do průměru 250 mm, a od té doby našly tyto trubky uplatnění v mnoha projektech po celé Evropě a na Středním Východě. Díky svým jedinečným vlastnostem mohou být trubky z PP-RCT použity i v technologiích, které umožňují například zpětné získávání odpadního tepla z tzv. šedé vody z průmyslových prádelen, z lázeňských balneoprovozů, nebo naopak mohou přivádět čerstvou termální pramenitou vodu pro vytápění obytných domů. Následující projekty pomáhají úsporou primárního tepla významně snižovat emise CO2, neboť teplo je v našich končinách získáváno převážně z fosilních paliv. My jsme hrdí, že můžeme doprovodit první odvážlivce na cestě zásadních úspor primárních zdrojů.

Projekt rekuperace tepla z odpadní vody v průmyslové prádelně s denní kapacitou 10 t prádla

Protože odpadní voda z pracích a máchacích lázní obsahuje korozivní a inkrustující znečištění, je volba odolného plastového potrubí z PP-RCT spojovaného svařováním, tedy bez dalších těsnících elementů, téměř ideální. V technologii jsou použity trubky PP-RCT HOT v průměrech od 63 do 160 mm svařované polyfúzně nebo natupo. Použitá technologie snížila několikanásobně spotřebu primárního tepla a také čerstvé vody.

Rekuperace tepla z odpadní vody v průmyslové prádelně s denní kapacitou 10 t prádla

Projekt využití tepla z odpadní vody z balneoprovozů, koupelí a bazénů v lázeňském provozu

Zvolené trubky PP-RCT FASER HOT jsou ideální pro mineralizovanou vodu, ochotně tvořící inkrusty. Způsob spojování svařováním vytváří homogenní potrubní systém, tvořený pouze vysoce odolným polypropylenem. Ekonomizace provozu přináší denně úsporu v řádech gigajoulů.

Využití termálního zdroje podzemní vody pro vytápění a ohřev teplé vody pro bytové domy

Zdrojem vody o teplotě cca 70°C jsou hloubkové vrty, jejichž využitelný výkon je přibližně 7 MW. Přivaděč je tvořen trubkami PP-RCT FASER HOT spojovanými svařováním natupo. Trubky byly předizolovány PU pěnou v polyetylénové chráničce. Technologie je schopna zásobovat teplem a teplou vodou cca 1300 bytových jednotek a další veřejné budovy až do teploty okolí 0°C. Při nižší teplotě pomáhají špičkové zdroje o výkonu cca 10 MW na zemní plyn.

Využití termálního zdroje podzemní vody pro vytápění a ohřev teplé vody pro bytové domyVyužití termálního zdroje podzemní vody pro vytápění a ohřev teplé vody pro bytové domy

FV - Plast, a.s.

logo
Kozovazská 1049/3
250 88 Čelákovice

telefon: 326 706 711, 326 706 717
e-mail: fv-plast@fv-plast.cz

web: www.fv-plast.cz, www.fv-comfort.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

FV PP-RCT Faser HOT, odolná trubka vyztužená skelným vláknem vyvinutá pro rozvody teplé vody a topení

Trubky a tvarovky FV Plast pro rozvody teplé a studené vody i horké topné vody

Polypropylénové rozvody vody jsou u nás nejpoužívanějšími a nejčastěji montovanými vodovodními systémy, patří mezi ty nejspolehlivější. Jejich spolehlivost záleží zejména na kvalitě návrhu a kvalitě odvedené montážní práce. FV Plast nabízí kompletní sortiment trubek a tvarovek z polypropylénu nové generace, který je…