REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Ohlédnutí za veletrhem For Arch 2018: Živá vysílání, konference i dílny

Když se řekne stavební veletrh, mnozí si představí spousty stánků firem, které ukazují svá více či méně ojedinělá řešení a výrobky pro stavebnictví. Veletrh je ale nejen to. Je to oslava stavitelství, setkávání lidí se zájmem o obor a bohatý doprovodný program zaměřený na odbornou i laickou veřejnost.

Co se to dělo na stánku TZB-info a ESTAV.cz?

Každý návštěvník, který procházel halou 1 si povšimnul natáčení, které probíhalo na stánku ESTAV.cz a TZB-info. V improvizovaném studiu se po celý veletrh střídali hosté před kamerami. Naše redakce natočila přes padesát rozhovorů na témata architektonická, technická i právní.

Vysílání bylo živě stříháno a přenášeno na kanál Youtube dostupný z titulní strany TZB-info. Zájemci tak mohli sledovat on-line rozhovory přímo z veletrhu. Pokud jste vysílání nestihli, je dostupné z archivu na kanálu TZB-info.

Celý program vysílání s odkazy na jednotlivé dny naleznete v přehledném článku.

Poradenství

Návštěvník veletrhu, který hledá informace o stavbě svého domu, se může obracet nejen na obchodní zástupce na stáncích výrobců, ale může využít i poradenství, které mu poskytnou nezávislé instituce přítomné na veletrhu. Poradenství poskytoval i ESTAV.cz a TZB-info. V právní poradně se vystřídali ve středu a v pátek právníci JUDr. Petra Adámková, Ph.D a Mgr. Radek Motzke. Oba jsou oblíbenými autory článků na ESTAV.cz, radí s procesem povolování staveb, sousedskými spory i smlouvami o dílo. Pokud jste tedy nestihli poradnu, můžete se k jejich radám vrátit prostřednictvím našich článků. Oba byli i hosty v našem on-line vysílání.

V sobotu na stánku ESTAV.cz a TZB-info odpovídal pan Ing. Jan Schindler, analytik cen energií pro nezávislý kalkulátor cen TZB-info na otázky spojené se změnou dodavatele. I jeho články naleznete na ESTAV.cz.

Své konzultace na veletrhu poskytovaly i další odborné instituce, například Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). A i zde jste mohli nalézt zástupce autorského týmu ESTAV.cz, a to sice Ing. arch. Zdenu Umláškovou. Na poradnu se zájemci mohli obracet s rozličnými technickými konzultacemi ohledně projektů novostaveb i rekonstrukcí domů popřípadě povolovacího procesu staveb.

Ohledně dotazů na pasivní domy zde byli odborníci z Centra pasivního domu, například Ing. Michal Kovařík, který taktéž radí i na ESTAV.cz.

Svůj stánek na veletrhu mělo i Ministerstvo životního prostředí, které dávalo zájemcům rady o novinkách v programu Nová zelená úsporám. O těch informoval i ministr životního prostředí na stánku ESTAV.cz a TZB-info v živém vysílání přímo z veletrhu.

Výstavy

Součástí veletrhu jsou i tematické výstavy. Letos mimo tradiční výstavy soutěže Stavba roku a Young Architect Award na veletrhu nacházela i výstava České a slovenské stavby století, která připomínala výročí sta let od založení samostatné československé republiky z pohledu architektury a stavitelství.

Konference a přednášky

Na veletrhu probíhala i spousta přednášek a konferencí pro laiky i odborníky. Ze všech zmiňme ty, které pořádala naše redakce. Konference pro odborníky o požární bezpečnosti staveb a přednáškový blok pro širokou veřejnost Jak bezpečněji bydlet.

Řemesla na veletrhu

Mimo projektantů a výrobců stavebních materiálů je pro výstavbu zásadní i kvalifikovaná pracovní síla, které se na trhu práce rapidně nedostává. Propagaci řemesel se věnuje i For Arch skrze finále soutěže řemesel SUSO, které se odehrávalo v hale 6. Lidé tak mohli shlédnout práci učňů z oborů malíř a natěrač, klempíř, zedník, truhlář a dalších stavebních řemesel.

V poslední den veletrhu (v sobotu) se tato hala změnila díky projektu Kutil Junior na dílny pro děti a rodiče. Cílem této akce, stejně jako celého projektu Kutil Junior je ukázat dětem kouzlo řemeslné práce. Děti si tak mohli vyzkoušet práci s pilou, vrtačkou, ohýbaly plech či natírali malířským válečkem. Odlévaly i sádru do vlastnoručně vyrobených plastových forem či řezaly polystyren.

Nejen For Arch je veletrh o stavebnictví

Příští veletrh For arch se koná zase v září a přinese i další novinky. Není to však jediný stavební veletrh na výstavišti PVA Expo Praha Letňany. O dalších akcích mluvil Matěj Chvojka, ředitel OT stavebnictví ABF, a. s. s ředitelkou TZB-info a ESTAV.cz Ing. Dagmar Kopačkovou Ph.D. před naší kamerou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu FOR PASIV

For Arch 2018: Nová zelená úsporám a Technologické fórum

For Arch 2018: Nová zelená úsporám a Technologické fórum

Veletrh FOR ARCH 2018 odstartoval včera 18. 9. 2018 za účasti politických špiček a kromě debaty nad stavem stavebnictví proběhlo technologické fórum na téma Inovace a technologie. Mezi nejočekávanější novinky patřil ohlášení nových dotací v programu Nová zelená úsporám. I veletrh FOR ARCH se připojuje k oslavám 100 ...

REKLAMA