REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Praha změnila územní plán, změní rozhodovací postupy i poměr zeleně

Pražští zastupitelé včera změnili v některých částech územní plán. Odlišně se bude rozhodovat mimo jiné o dodatečné změně výšky plánované budovy, stavbě podzemních parkovišť nebo poměru zeleně a zastavěné plochy na pozemku. Se změnou nesouhlasil například zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) nebo zástupci občanských sdružení. Podle územního plánu se řídí výstavba v Praze. Město nyní chystá nový Metropolitní plán, který by měl od 1. ledna 2023 nahradit ten současný.
Praha změnila územní plán, změní rozhodovací postupy i poměr zeleně

V praxi výše zmíněné znamená například to, že pokud by investor chtěl dodatečně navýšit počet pater domu o jedno podlaží, nemusel by už žádat město o změnu územního plánu. Stačil by mu souhlas stavebního úřadu. Bude muset ale splnit řadu podmínek.

Další novinkou bude, že pokud budou mít tzv. inženýrské sítě v cestě park, bude je možné bez změny územního plánu zahloubit a povrch vrátit do původního stavu. Tuto změnu vyvolal fakt, že ve městě existují území, kam nebylo možné bez změny územního plánu kabely dovést. Naopak plán zakáže umístit pod parky podzemní garáže, dosud to bylo pod některými z nich možné.

Plán nyní rozhoduje o tom, jak má být budova využita, avšak bez ohledu na to, zda má stát na hlavní třídě, nebo ve slepé ulici. To se zruší. Nově tak úředníci při rozhodování nepoužijí jako podklad územní plán, ale podívají se do tzv. územně analytických podkladů. V nich je popsán charakter okolí a oni rozhodnou, zda je vhodné, aby v domě bylo například víc obchodů, nebo bytů.

Změněn bude také požadovaný poměr zeleně a zastavěné plochy. Dosud byl 75 procent ku 25 procentům. Nově to bude půl na půl. Důvodem bylo podle zástupců Institutu plánování a rozvoje (IPR) to, že se s požadovanými poměry po schválení stavby manipulovalo. Zároveň původně požadovaný poměr nejsou schopni dodržet investoři v případě staveb v blokové zástavbě.

Naopak oproti stávajícímu stavu se nic nemění v případě malých vodních toků. Aktualizován bude i seznam toho, co jsou veřejně prospěšné stavby.

Změnu nepodpořil zastupitel Matěj Stropnický, kterému vadil nový způsob umisťování dopravně technických staveb. "Je to pro mě nepřekročitelná překážka," řekl. Návrh kritizovali také komunisté. Václav Orcígr ze sdružení Arnika potom kritizoval novou možnost zvýšit počet pater budovy nebo změnu poměru zeleně a zastavěné plochy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Živý plot je záhradkářská výzva

Živý plot je záhradkářská výzva

Plot nás chráni pred nevítanými návštevníkmi, hlukom z okolia či ako ochrana pred neželanými pohľadmi susedov. A samozrejme, mal by byť aj oku lahodiacim elementom zapadajúcim do celkovej koncepcie záhrady. Ak uvažujete nad výsadbou živého plotu, ten správny čas na jeho založenie je práve teraz - od novembra do marca.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA