REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vaillant přichází s novinkou lokální rekuperační jednotky recoVAIR VAR 60/1

Decentralizované rekuperační jednotky Vaillant recoVAIR VAR 60/1 jsou určeny pro instalace jak v novostavbách, tak i pro modernizaci stávajících rodinných domů. Vyznačují se zejména flexibilní instalací bez nutnosti montáže rozvodů vzduchových kanálů, neboť jsou zabudovány do obvodových stěn budov.

Proto jsou ideálním řešením pro větrání jednotlivých místností, bytových jednotek, ale i rodinných domů. Jejich výkon je dostačující, s hodnotou 60 m3/hod. umožňují dostatečnou výměnu vzduchu bez ztráty tepelné energie z objektu. Pro správnou funkci decentralizovaných rekuperačních jednotek recoVAIR a zajištění požadovaného optimálního klimatu se doporučují dvě jednotky s jejich vzájemným – střídavým provozem. Znamená to, že jejich provoz je synchronizován v alternujícím provozu v intervalu 70 vteřin. Na obr. 2a, 2b je zobrazen tento střídavý režim a to odvod vzduchu z místnosti s probíhající akumulací tepelné energie do keramického výměníku. Obr. 2b zobrazuje přívod vzduchu z venkovního prostoru s jeho následným ohříváním v keramickém výměníku díky naakumulované tepelné energii.

Obr. 2a: Funkční schéma - odvod vzduchu z místnosti

Konstrukce vlastní jednotky je zřejmá na obr. 3. Všechny komponenty slouží k zajištění komfortního provozu bez nutnosti složitého nastavování. Světelný, vlhkostní senzor a případný CO2 senzor (součástí ovládací konzole) kontrolují veškeré podmínky v místnosti a přizpůsobují chování jednotky pro dodržení požadovaných hodnot v rámci nastaveného režimu.

Obr. 3: Ventilátorová jednotka s elektronikou (otevřený kryt)

Ventilátor

Ventilátor zajišťuje proudění vzduchu z budovy a do budovy. Doba rozběhu činí 5 sekund.

Čidlo vlhkosti

Čidlo vlhkosti měří kontinuálně vlhkost vzduchu v místnosti. Při překročení nastavené mezní hodnoty se zvýší počet otáček ventilátoru. Mezní hodnotu lze pomocí dálkového ovládání nebo ovládací konzoly nastavit ve třech stupních.

Obr.6: Ovládací konzole včetně CO2 senzoru

Světelný senzor

Když světelná intenzita naměřená světelným senzorem klesne pod pevně nastavenou hodnotu, přepnou se ventilátory automaticky na nejnižší počet otáček. Když nyní naměřená vlhkost vzduchu překročí mezní hodnotu, počet otáček se nezvýší, nýbrž se ventilátor nastaví na příčné větrání.

Termočlánek

Když se ventilátor uvede do provozu, dostane termočlánek elektrický řídicí signál. Zahřátím termočlánku se dá do pohybu píst, který otevře větrací mřížku. Pokud ventilátor není v provozu, zůstane větrací mřížka zavřená.

Provoz jednotky, popř. většího počtu jednotek (lze zapojit až 16 kusů) lze nastavit pomocí dálkového ovládání či ovládací konzoli do dvou, resp. třech základních provozních režimů. V tomto článku se budeme věnovat pouze prvním dvěma, které budou nejvíce využívat uživatelé:

  • automatický režim
  • režim ECO
  • ruční provoz

Příklad chodu jednotek je zřejmý z obr. 4a, resp. 4b.

Obr. 4b: Průběh v režimu ECO

Obr. 4a: Průběh v automatickém režimu

Rekuperační jednotka se dodává na náš trh ve dvou provedení:

  • drátové pod označením recoVAIR VAR 60 D, kdy jednotlivé jednotky a ovládací konzole jsou mezi sebou propojeny kabelem.
  • bezdrátové s označením recoVAIR VAR 60 DW, v tomto případě veškeré komponenty systému komunikují mezi sebou bezdrátově a není potřeba instalovat kabelové rozvody pro regulaci a stačí pouze napájení jednotky.

Pro ovládání slouží buď klasické dálkové ovládání (obr. 5) nebo ovládací konzole (obr. 6), jejíž součástí je rovněž čidlo CO2, které je nastaveno na pevnou hodnotu 1000 ppm. Při překročení této hodnoty dojde k aktivaci jednotek v příslušném režimu.

Instalací této rekuperační jednotky bude zajištěno optimální klima v obytných prostorách s minimálními nároky na objem instalačních prací. Systém, zejména v bezdrátovém provedení je vhodný pro rekonstrukce objektů. Rovněž je výhodné použití před vlastním zateplením fasády, kdy dochází ke snížení průdušnosti budovy a instalací se zajistí optimální klima v obytných prostorách.

Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)

logo
Plzeňská 188
252 19 Chrášťany

telefon: 281 028 011
e-mail: vaillant@vaillant.cz

web: www.vaillant.cz/pro-zakazniky/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Efektivní větrání domů a bytů s rekuperačními jednotkami RecoVAIR

Efektivní větrání domů a bytů s rekuperačními jednotkami RecoVAIR

Chcete mít doma po celý rok příjemné klima a čerstvý vzduch? Ventilační systém s rekuperací tepla zajistí nejen kvalitní a zdravý vzduch v obytných místnostech, ale ušetří také náklady za energie. Rekuperační jednotky recoVAIR uvádí v České republice na trh společnost Vaillant Group.

Jak je možná účinnost kondenzačního kotle nad 100 %?

Jak je možná účinnost kondenzačního kotle nad 100 %?

Při spalování se rozlišují dvě hodnoty tepelné energie – spalné teplo („horní výhřevnost“) a výhřevnost („dolní výhřevnost“). Spalné teplo obsahuje celkové množství tepelné energie včetně kondenzačního tepla, které se využije při spalování.

Kdy je ideální doba na pořízení tepelného čerpadla?

Kdy je ideální doba na pořízení tepelného čerpadla?

Pro každého, kdo uvažuje o investici do nejmodernějšího a rovněž nejúspornějšího druhu vytápění, tedy do tepelného čerpadla, je současná doba nejpříhodnější. Proč?