REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Odborný posudek podrobil kritice návrh Metropolitního plánu

Odborníci podrobili kritice tzv. Metropolitní plán, který má od roku 2023 určovat pravidla pro zástavbu v Praze. Desetistránkové zhodnocení plánu zpracovali na popud magistrátu akademici z České zemědělské univerzity (ČZU) pod vedením Vojtěcha Novotného. Plán podle nich nestanovuje dostatečně přísná pravidla. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Institut plánování a rozvoje (IPR), který plán připravil, kritiku odmítl.
Praha, územní plán, změny územního plánu, metropolitní plán Prahy

"Hlavními cíli zhodnocení měl být především soulad se zadáním a aplikovatelnost plánu," uvedl Novotný. Zadání schválilo zastupitelstvo v minulém období, veřejné připomínkování dokumentu začne ve středu.

Návrh plánu, který připravil tým IPR pod vedením Romana Kouckého, podle posudku nestanovuje dostatečná pravidla po výstavbu, veřejná prostranství, zeleň či občanskou vybavenost. "Umožňuje vznik města podle stanoveného zadání, ale negarantuje ho," řekl Novotný.

Tvůrci plánu se podle něj rozhodli neurčovat konkrétní způsob využití lokalit, takže v nich může vzniknout cokoliv za předpokladu, že je to vzájemně kompatibilní. "Tím si vlastně znemožnili třeba návrh občanské vybavenosti. Protože když nevíte, kolik kde lidí bydlí, tak nemůžete vědět, kolik je potřeba třeba míst ve školách," dodal. Posouzení zmiňuje jako problematickou například zastavitelnost parků, výškovou regulaci, ochranu zahrádkových osad či nedostatečné určení míst pro občanskou vybavenost.

Se závěry týmu ČZU souhlasí náměstkyně Kolínská, která má přípravu plánu v gesci. Návrh podle ní připomíná spíše plány z období socialismu než první republiky. V případě schválení plánu v současné podobě by se finální rozhodnutí zase přenesla na stavební úřady, tedy mimo dohled veřejnosti, uvedla.

Mluvčí IPR Marek Vácha to odmítl. "Principy Metropolitního plánu jsou naopak velmi prvorepublikové a pravidla pro zastavitelnost jsou přísnější než v současném plánu," uvedl.

Jedním z bodů kritiky je zastavitelnost parků, které jsou terminologií Metropolitního plánu vedeny jako nezastavitelné bloky v zastavitelném území. Podle Kolínské je to matoucí a riskantní, Vácha nicméně tvrdí, že jde pouze o terminologickou otázku. "Podle zadání jsme rozdělili město na zastavitelné a nezastavitelné, vlastně město a krajinu. V rámci zastavitelného je spousta parků, náměstí nebo zahrádkových osad, které jsou označeny jako nestavební blok podle terminologie vycházející z pražských stavebních předpisů. Pokud by tam někdo chtěl stavět, musel by změnit územní plán stejně jako dnes. Vlastně to bude ještě těžší," řekl.

Podle Kolínské závěry posudku odpovídají připomínkám, které k návrhu připravují městské části. Zhruba měsíční lhůta pro jejich podání začne tuto středu. Kromě radnic mohou plán připomínkovat jednotlivci, firmy či jiné instituce.

Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli nimž skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení vrátil. Příprava však nabrala zpoždění. Původně měl platit už od roku 2020, poslanci lhůtu prodloužili o tři roky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA