Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Rodinný dům si architekti postavili jako dřevostavbu se slaměnou izolací

Jsme šestičlenná rodina z Podkrkonoší. V době, kdy jsme začali stavět dům, jsme bydleli ve Dvoře Králové nad Labem a pozemek jsme koupili 13 km od tohoto města. Na místo stavby to tedy nebylo daleko, což bylo rozhodně výhodou. Oba jsme s manželem architekti na volné noze (v té době jsme již dlouho měli svoji projekční firmu a svůj živnostenský list). Děti byly poměrně malé, nejmladšímu byly 3 roky. A jak jsme si s domem poradili?

Základní parametry

Dům jsme navrhovali jako pasivní, energetická soběstačnost byla pro nás jednoznačnou prioritou vzniklou nejen ze současné situace s energetikou ve světě a nepříjemné závislosti na systému, ale i logickou volbou s ohledem na životní prostředí.

Dům má cca 130 m2 zastavěnou plochu a také cca 130 m2 plochu užitnou. Dispozičně slouží nejen jako náš nový domov ale také jako ateliér, ve kterém s manželem pracujeme. Dům je částečně dvoupatrový, nepodsklepený, s větratelnou mezerou nad terénem. Má vodovodní přípojku a přípojku elektriky, je vytápěn (pokud je v nejchladnějších dnech potřeba vytápět) dřevem, případně elektrikou, kterou však ani nepoužíváme. K ohřevu vody slouží dva solární panely, lze však použít i dřevo či elektriku. Dům je napojen na čistírnu odpadních vod.

Materiálově jde o dřevěnou nosnou konstrukci, izolovanou slaměnými balíky. Střešní konstrukce je navržena jako pochůzí zelená střecha (travnatý porost). Dům je z exteriéru obložen neopracovaným modřínovým dřevem.

Co jste od domu čekali?

Prověření principů a dílčích řešení alternativní stavby, o kterých jsme snili a kterým jsme věřili. Až praxe však mohla ukázat správnost předpokládaných a navržených řešení.

Nový domov, jaký jsme si vždy přáli – život na venkově a polosamotě, který můžeme sdílet s našimi přáteli. Zvýšení soběstačnosti a nezávislosti na systémech naší společnosti, především energetické. Takové byly sny.

Co z toho se splnilo? Co bychom udělali jinak?

Jsme velmi šťastni, že dům jako celek skutečně funguje a to, co jsme od něj očekávali se zcela splnilo. Dům je energeticky pasivní, prošel Blooverdoor testem.

Upřímně, udělat něco jinak bychom nemohli, protože by nám nestačily síly. Stavba pro nás byla společně s rodinným životem a prací náročným obdobím a více bychom ze sebe nevydali. Rozhodně by se nám ale líbila spousta věcí, především hospodaření s šedou vodou, čistící jezírko atd. Naštěstí však můžeme tyto užitečnosti alespoň sdílet se svými klienty, kteří se pro ně nadchnou.

Těžkosti všeho druhu

Asi díky tomu, že jsme z oboru, že jsme se o tento druh stavění zajímali mnoho let dopředu a také díky skvělým přátelům, kteří se tímto stavitelstvím zabývali mnohem déle než my, jsme těžkosti při stavbě neměli (nebo alespoň ne výrazné).

Slámování

To, že se něco občas nepovede, nebo nejde tak, jak přesně si naplánujete, není těžkost, ale běžný průběh nejen stavby, ale jakékoliv tvůrčí činnosti. Věci nešly asi tak rychle, jak bychom si představovali. Problém byl např. s uskladněním slámy pod střechu (která v té době i přes sliby stavební firmy prostě nebyla, ačkoli jsme ji nutně potřebovali). Také sněžit by v říjnu nemuselo, to jsme skutečně nečekali. Cpali jsme slámu do konstrukce při sněžení, prsty umrzaly. Také by se nám v té době hodilo k práci více lidí. Zachraňovali nás příbuzní a ochotní kamarádi, za což jsme jim vděčni dodnes.

Na kompletní přednášku o stavbě pasivního domu se podívejte ve videu výše.

Zdroj: k2-architekti ateliér

Ekodům z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Které jsou ty nejlepší studentské dřevěné stavby?

Které jsou ty nejlepší studentské dřevěné stavby?

Prohlédněte si vítěze největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR – Stavby s vůní dřeva 2018. Do 6. ročníku se přihlásilo 63 studentů z 10 českých a slovenských fakult, kteří ...

Otopný schod k francouzským oknům FOX STEP

Otopný schod k francouzským oknům FOX STEP

Ideálním řešením v případě repasí balkónů před prosklené plochy, jako jsou francouzská okna či balkonové dveře, jsou topné stupínky. Při nízkém parapetu oken je totiž mnohem výhodnější použít topný ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška