Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pražští zastupitelé projednají významné změny územního plánu

Pražští zastupitelé projednají ve čtvrtek řadu významných změn územního plánu. Mezi nimi je například změna u Masarykova nádraží, v parku Košíře-Motol, v Komořanech nebo na Pankráci. Některé z nich již zastupitelé projednali a neschválili, přesto o nich budou jednat znovu. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Zastupitelé projednají také zprávu o uplatňování zásad územního rozvoje (ZÚR), podle Kolínské by mělo být projednání odloženo.
Praha, územní plán, změny územního plánu, metropolitní plán Prahy

V případě stavby u Masarykova nádraží se jedná o pozemek mezi Negrelliho viaduktem a autobusovým nádražím. Navrhovaná změna podle Kolínské uvolňuje stanovené urbanistické principy a navyšuje možnou kapacitu území. Původních asi 10 000 metrů čtverečních hrubých podlažních ploch bude možné navýšit o dalších asi 22 000 metrů čtverečních. Kolínská prý chtěla s investorem, společností Penta, dojednat podrobnější plány zástavby. Jednání ale byla přerušena "Na zastupitelstvu budu navrhovat přerušení změn a pokračování jednání s investorem," řekla.

Zmizet by v případě schválení změny územního plánu mohla zeleň v části parku Košíře-Motol na Praze 5. Změna předpokládá proměnu parcel z označení lesní porosty na obytné. Se změnou přitom nesouhlasí Praha 5, občanská sdružení a například ani hygienici. Materiál loni projednávali pražští radní, kteří k němu nepřijali žádné stanovisko.

Radnice Prahy 6 jedná s vlastníkem pozemků, společností Nebeský klid, o výstavbě v Chitussiho ulici. Firma tu chce stavět byty. Tady podle Kolínské není jasné, kam by se přestěhovala místní léčebna dlouhodobě nemocných. V Dolních Chabrech má zase vzniknout namísto zeleně nová komunikace.

Zastupitelé se budou zabývat výstavbou na Kavčích horách v Praze 4. Proti stavbě výškových budov na Pankráci dlouhodobě protestují místní obyvatelé. Výstavba se má uskutečnit ve dvou fázích a u té druhé žádá investor o navýšení tzv. koeficientu zastavěnosti, který umožňuje stavět větší domy. "Zajímavé je, že tato úprava nemá doporučení rady hlavního města, respektive jej rada nedoporučila," řekla Kolínská.

Projednána má být také stavba na louce Šabatka v Komořanech. Firma Central Group tady plánuje stavět bytové domy. Proti se postavili místní obyvatelé a dvakrát uspěli u soudu, který změnu zrušil. "Majitel pozemku, Central Group, nyní požádal o nové projednání s cílem udělat z toho stavební pozemek," řekla Kolínská. Město podle ní zadalo vypracovat územní studii pro dané území, ta ale není hotova. "Návrh (změny) jsem do rady dala k zamítnutí, ale byl otočen," řekla Kolínská.

Kolínská kritizuje rovněž navrhované znění zásad územního rozvoje. Zpráva prý navrhuje např. zrušit požadavek na preferenci MHD při řešení toho kterého území, zmizet má požadavek na hospodaření s vodou a opomíjeny jsou prý i některé požadavky radnic. "Pokud bude zpráva schválena, budoucí vedení města bude v nekonformní situaci, neboť od toho zadání se nedá odchýlit. Pokud při projednávání Metropolitního plánu získáme nové poznatky, tak už je do ZÚR nelze zapracovat, což celý proces znepřehledňuje a komplikuje," řekla Kolínská. "Budu navrhovat navrácení k projednání, aby do nich bylo možné zapracovat poznatky z projednávání Metropolitnímu plánu," dodala.

V případě například Masarykova nádraží původně ZÚR navrhovaly, že zástavba bude koncipována tak, aby nepřivedla novou automobilovou dopravu. "Tento požadavek navrhuje (ve čtvrtek projednávaná) zpráva vypustit," řekla Kolínská.

Podle ZÚR se řídí výstavba v Praze a byly schváleny před zhruba 10 lety. Nyní různé subjekty, například občanská sdružení, napadají u soudu různé části ZÚR. Soudy rozhodly již v případě umístění silničního okruhu na severo-západě Prahy, o nové přistávací ploše na Ruzyni zatím nerozhodly.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Klimatizace či rekuperace budou standardem, polovina bytů Central Group je má v ceně

Klimatizace či rekuperace budou standardem, polovina bytů Central Group je má v ceně

Příjemné klima v bytě je zejména v posledních dnech pro řadu lidí nesplnitelným snem. Horké počasí příbytky neúprosně rozpaluje a teploty i uvnitř bytu se tak blíží často k tropické třicítce. Jinak je tomu ale u bytů, které mají klimatizaci či rekuperaci, tedy systém řízeného větrání.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA