REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Problémy při sjednávání nájemného

Ministerstvo spravedlnosti pracuje na novele občanského zákoníku. Které z připomínek z oblasti bydlení zapracuje, se ale ještě přesně neví. Podle náměstka Roberta Pelikána ale považují za nutné spolu s resortem pro místní rozvoj otevřít problematiku cenových map.
ilustrační obrázek, foto D.Kopačková

Podle Sdružení nájemníků jsou problémy především při sjednávání nájemného. Neexistuje totiž tabulka, do které by se mohl pronajímatel nebo nájemce podívat a stanovit nájem, pokud ho chce zvýšit. Když se obě strany neshodnou, musí rozhodovat soud, což s sebou nese další náklady a komplikace. Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí, upřednosťnuje dohodu před soudy i tabulkami. „Řekl bych, že rozumný nájemník a rozumný pronajímatel nikdy k soudu nepůjdou,“ tvrdí Šimeček. 

Dalším slabým místem nového občanského zákoníku je podle Sdružení nájemníků třeba stanovení kauce. Ta byla dříve ve výši nájemného za 3 měsíce, dnes ji může majitel chtít až za šest měsíců - ale i tady je možné se dohodnout, že to bude jinak. 

Jsou to desítky připomínek a řada z nich opravdu brání v procesu rozhodování jak společenství vlastníků, tak bytových družstev, potvrdil náměstek MMR ČR P. Smrček.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA