REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Moderní bydlení v panelovém bytě: Plánování a průběh přestavby (1. díl)

Bydlení v panelovém bytě je realitou pro mnoho lidí. Někdo je má rád, jiný je nenávidí. Někteří jsou s nimi prostě smířeni. Pro architekty je však panelový byt často výzvou, který vyžaduje boj s centimetry. Někdy se musí přistoupit i k nápravě předešlých, nepříliš povedených rekonstrukcí, tak jako v tomto případě. Dnes se podíváme, co obnášelo plánování a realizace rekonstrukce panelákového bytu.

Řešený byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci.

Výhled - obývací pokoj Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Jedná se o byt 3+kk s prostornou lodžií umístěný v panelovém domě s velkorozponovou nosnou konstrukcí, tzn. bez vnitřních nosných stěn omezujících vnitřní dispozici. Hlavním nedostatkem původního stavu (podobně jako v jiných panelových bytech) bylo stísněné řešení vstupního prostoru bytu, který se i vzhledem k úpravě hygienického zázemí předchozími majiteli stal pouze tmavou a úzkou zalomenou chodbou s mnoha dveřmi.

Dispozice - původní stav Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Z tmavé kobky přehledný prostor plný světla

Stavební úpravy se proto zaměřily především na celkové provzdušnění vstupního prostoru, který je zapojen do hlavní obytné plochy a komunikačně tak spojuje, nikoliv rozděluje, jednotlivé části bytu. Vstupní prostor je od hlavního obytného oddělen pouze truhlářským prvkem, který slouží ze strany zádveří jako šatní skříň s botníkem a ze strany obývacího pokoje jako knihovna.

Hygienické zázemí bylo dispozičně navráceno do původní polohy. Z WC je posuvnými dveřmi přístupná komora, vzhledem k jejímu přemístění blíže k instalačnímu jádru zde mohla být umístěna pračka a sušička.

Centrem hlavní obytné části se stává jídelní stůl, který byl umístěn v těžišti prostoru přímo naproti vstupu. Jídelní část tak přirozeně navazuje na vestavěnou kuchyňskou linku a vymezený volný prostor obývacího pokoje, který je uvažován pro univerzální využití (hrací koutek, umístění vánočního stromečku, křesla, …). Sedací souprava je pak zasazena v intimnější části se sníženým podhledem a navazuje na úložný prostor integrované knihovny.

Dispozice - návrh Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Každá rekonstrukce začíná bouráním, sbíječku tu ale nechtěli

Jako ve většině případů, tak i zde byly na realizaci omezené časové možnosti. Mezi předáním bytu a nastěhováním uplynulo dva a půl měsíce. Na samotnou přípravu (před předáním bytu) bylo naštěstí času dostatek, takže se vše mohlo navrhnout, naplánovat a objednat dopředu.

Po podrobných přípravách na papíře se ihned po předání bytu začalo s odstraňováním omítek a zbytků tapet. Následovalo vybourání železobetonových příček a odstranění původního hygienického zázemí. Na bourací práce byla objednána specializovaná firma. Jednalo se sice pouze o příčky, ale odstraňování za pomocí sbíjecích kladiv nebo podobných způsobů, které vnášejí nežádoucí otřesy do panelové konstrukce, bylo i přes finanční výhodnost zamítnuto.  Bourání probíhalo tak, že se všechny příčky postupně rozřezaly na menší části a postupně odvezly. Všechny tyto hlučné práce proběhly, vzhledem ke zvolenému způsobu odstraňování, za čtyři dny.

Stav po vybourání Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Následně byly zality rýhy po příčkách a provedla se nivelace podlahy pomocí samonivelační stěrky. Pak se již přistoupilo k tvorbě nového dispozičního řešení - provedení příček vymezujících nové hygienické zázemí a komoru.

Stav po vybourání Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Instalace snadno skryl podhled

Z důvodu rychlé montáže a snadného vedení instalací byly zvoleny příčky sádrokartonové. Pro lepší akustické parametry se použilo dvojnásobné opláštění. V celém rozsahu řešeného prostoru se instaloval sádrokartonový podhled, který zajistil celkové vyrovnání a snadné rozmístění svítidel bez ohledu na původní pozice. Jídelna s kuchyní má světlou výšku místnosti vyšší než zbylá část obývacího pokoje, na výškovém předělu byla navržena osvětlovací rampa s integrovaným LED osvětlením.

Realizace SDK příček Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

V celém bytě se realizovala nová elektroinstalace. V objektu již kompletní modernizace elektroinstalací proběhla, včetně osazení třífázových elektroměrů, takže s napojením nově požadovaných spotřebičů (indukční varné desky apod.) nebyl nejmenší problém. Z důvodu minimalizace vodorovných drážek do zdí se nové trasy vedly převážně v podhledu (v hlavní obytné části) nebo v rýze v podlaze při stěně (v ložnicích, kde nebyl realizován podhled).

Vnitřní povrchy: Omítky a obklady

Následovaly vnitřní omítky. Byla zvolena sádrová omítka, jejíž výhodou je hladký povrch podobný povrchu sádrokartonových příček. Po celoplošné penetraci stávajících stěn se provedla základní sádrová omítka a následně se povrch ještě opatřil sádrovou stěrkou.

Omítky Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

V koupelně a na záchodě se po realizaci příček začalo s obkládáním. Vzhledem k malému prostoru, byla vybrána skleněná mozaika. Ta díky svému menšímu formátu, respektive drobnému měřítku, a hloubce skla opticky prostor zvětšuje. Stejně tak velké zrcadlo přes celou šířku místnosti. Prvotní obavy z údržby tak velkého zrcadla se naštěstí nepotvrdily. Pro docílení co nejlepšího výsledku mozaiky bylo zvoleno bílé lepidlo a samozřejmě i bílý spárovací tmel. Z důvodu lepší údržby a větší bělosti se původně uvažovalo o tmelu na bázi epoxidu. S tímto materiálem však pracuje málo obkladačů a vzhledem k časové a finanční náročnosti byl nakonec zvolen tmel na bázi cementu. Vybraný tmel je však kvalitní, dobře zpracovatelný a hydrofobní, odolný proti vzniku plísní. Zejména u mozaiky není vhodné výběr spárovací hmoty podcenit. Následovala pokládka dlažby, nalepení velkoplošného zrcadla v koupelně a osazení zařizovacích předmětů (umyvadlo, WC) a podomítkových baterií.

Nakonec bylo ještě nutné položit podlahovou krytinu. Na dostatečně vyschlou nivelační stěrku se položila akustická podložka a následně se provedla laminátová podlaha s povrchovou strukturou kartáčového dřeva s různým stupněm lesku a tzv. mikrofází, která věrně napodobuje dřevo i na dotek. V ložnicích je volně položený koberec zakončený kobercovými lištami.

Stavební práce byly téměř hotovy a tak mohl nastoupit truhlář, který kromě kuchyňské linky vyráběl i dělící prvek mezi zádveřím a obývacím pokojem (šatní skříň s knihovnou), skříňku do koupelny, dělící posuvnou stěnu mezi WC a komorou, dvířka pro zavření instalačního jádra a jídelní stůl. Montáž trvala přibližně tři dny.

Montáž kuchyně Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

V průběhu montáže truhlářských prvků již postupně probíhalo stěhování, nakonec se ale vše stihlo. Výsledek celé proměny bytu můžete zhodnotit v navazujícím článku. Nenechte si ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz. Aktivujte si odběr týdenního přehledu článků.

Ing. arch. Jana Vodičková

Po ukončení studia na FSv ČVUT obor Architektura a stavitelství společně s Ing. arch. Miloslavem Vodičkou v roce 2012 zakládají architektonický ateliér AV architekti. Současně s vlastní praxí dále spolupracovali s několika většími architektonickými kancelářemi. Od roku 2014 se již zcela věnují vlastnímu ateliéru, který nabízí komplexní služby architekta od počátečních koncepcí a architektonických studií, přes projekční práce až po autorský dozor na stavbě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Moderní bydlení v panelovém bytě: Plánování a průběh přestavby (1. díl)
  2. Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Paťo Safko

Dům s venkovní kuchyní umožní žít na zahradě po celý den a naplno

Trávit čas v interiéru, nebo spíš venku před domem, na zahradě? Rodinný dům C2 vás tohoto rozhodování ušetří. Dimenze vnějšího a vnitřního prostoru se tu prolínají, a chytrý návrh zajišťuje i to, že vám všude bude moc příjemně. Mimo jiné i díky venkovní kuchyni.

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

REKLAMA