REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se připravit na montáž domovní elektroinstalace?

Stavíte, rekonstruujete? To vás také čeká práce s novými vypínači a zásuvkami. Jejich instalace je ovšem spojena s vyhláškami, které vždy pomůže splnit ruka odborníka. Co vše obnáší samotná příprava, informuje družstvo OBZOR, český výrobce domovních vypínačů a zásuvek.
Jak se připravit na montáž domovní elektroinstalace?

Plánování především

Obvyklá fráze „času dost“ tady bohužel neplatí. „Pokud se teprve pouštíte do plánování obytných prostor, už v této fázi uvažujte spolu v součinnosti s projektantem, kam umístíte vypínače i zásuvky či jak po pokoji situujete nábytek. Pokud budete již dopředu znát všechny podrobnosti, vyhnete se tak nepříjemnostem s přebytkem nebo chybějící elektroinstalací na konci,“ uvádí pan Marek Beneda, obchodně technický poradce firmy OBZOR.

Instalační krabičky

Vybrali jste si design vypínačů a zásuvek? Tím to ale teprve začíná… Dle typu přístroje, kterým chcete osadit stěnu, je nutné mít k dispozici i odpovídající instalační krabičku. „Pro klasický přístroj domovního vypínače a zásuvky se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 milimetrů. Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci se však doporučuje instalovat rovnou hlubší krabice, abyste nemuseli zasahovat již do hotové stěny. Například naše řada RETRO má uvnitř vačkový spínač, a zatímco vypínačům s řazením 1, 2, 5, 6 stačí krabice 42 milimetrů, pro řazení 7 už musí být hloubka přibližně 60 milimetrů. Stejně tak speciální přístroje jako zásuvka s přepěťovou ochranou nebo žaluziový otočný ovladač musí mít montážní hloubku minimálně 50 milimetrů,“ informuje pan Marek Beneda z OBZORU a doplňuje: „Usazujete-li jednotlivé přístroje vedle sebe, použijte vícenásobné krabice s roztečí středů 71 milimetrů.

vypínač DECENTE s dřevěným rámečkem v odstínu ořechvypínač DECENTE s dřevěným rámečkem v odstínu ořech
vypínač RETRO v provedení černá keramikavypínač RETRO v provedení černá keramika
žaluziový otočný ovladač ELEGANT vyžaduje hloubku min. 50 mmžaluziový otočný ovladač ELEGANT vyžaduje hloubku min. 50 mm

Umístění elektroinstalace

umístění vypínače a zásuvky DECENTE

Osazení zdi vypínači a zásuvkami je poměrně individuální věc každého interiéru. Avšak i tady platí určitá pravidla. „Vypínače je vždy dobré a také praktické umístit hned vedle dveří ve výšce asi 120 centimetrů, měřeno od podlahy ke středu vypínače. Zásuvky lze osadit od podlahy přibližně 20 centimetrů. Pokud jsou potřeba nad pracovní plochou, například v kuchyni, platí pro ně přibližně stejná výška jako pro vypínače. V blízkosti zdroje vody, v koupelně či kuchyni, platí pro umístění elektroinstalace specifická pravidla daná normou,“ radí pan Marek Beneda z OBZORU.

Pro celkové bezpečí

rozdělte obvody tam, kde je více spotřebičů, zejména v kuchyni a koupelně

Elektroinstalace je ovšem mnohdy zrádná věc a je důležité dopředu myslet na ochranu sebe i svého majetku. „Pro bezproblémovou funkci elektroinstalace a přístrojů celkově by se měly pečlivě rozdělovat jednotlivé elektrické obvody. Na jeden obvod připadá deset zásuvek, avšak součet výkonů zapojených spotřebičů v něm nesmí přesáhnout 3 600 wattů, pokud se překročí, dojde k vypnutí elektrického obvodu. Poraďte se tedy s projektantem, a dle potřeby obvody rozdělte. S tím se pojí i funkce proudového chrániče. Tak zvané „fíčko“, měří unikající proud z obvodu. Při zjištění většího úniku chránič vypne, neboli vypadne a odpojí měřený obvod. Mnohdy je to upozornění na problém v instalaci, který by mohl být i životu nebezpečný a měl by se ihned řešit,“ dodává pan Marek Beneda z OBZORU.

Potřebujete více informací o domovní elektroinstalaci? Navštivte stránky www.obzor.cz.

 

OBZOR, výrobní družstvo Zlín

logo
Na Slanici 378
76302 Zlín

telefon: +420 577 195 111
e-mail: ots@obzor.cz

web: www.obzor.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Stavební příprava pro domovní vypínače a zásuvky

Stavební příprava pro domovní vypínače a zásuvky

Instalace domovní elektroinstalace si žádá dodržování platných vyhlášek a nařízení a je vždy třeba svěřit ji do rukou odborníků. O tom, co vše obnáší samotná stavební příprava, informuje společnost OBZOR Zlín.

K vačkovému spínači snadno a rychle

K vačkovému spínači snadno a rychle

Vačkový spínač – mechanický spínací přístroj používaný u strojů a zařízení v průmyslu či domácí dílně. Přestane-li však fungovat, jak má, je na čase jej vyměnit. Jaká však vede cesta k novému spínači a co vše obnáší? Na otázky odpovídá zástupce výrobce vačkových spínačů - společnosti OBZOR, pan Marek Beneda.

Jeden rámeček versus čtyři materiály

Jeden rámeček versus čtyři materiály

Sklo, dřevo, kov i beton, k tomu nadčasový design ohraničen jasnými liniemi…a řada domovních vypínačů DECENTE je na světě. Ta do moderních bytových prostor přináší styl i hravost sobě vlastní.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA