Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mladý pár se rozhodl pro pasivní dům a využil systém LINDAB STAVBY

A protože ví, že to bude investice na celý život, chce, aby jejich dům byl maximálně funkční, architektonicky nadčasový a šetrný k životnímu prostředí a aby vydržel bez výraznější údržby a úprav několik generací. Záměr mladého páru se blíží naplnění v podobě nového rodinného domu v obci Družec u Kladna, který je postaven v pasivním standardu (s energetickým štítkem A) a využívá systému LINDAB STAVBY.

Ten se skládá ze stavebních komponentů Lindab od konstrukce domu přes jeho fasádu až po střechu a okapové systémy. Díky vlastnostem systému (mj. variabilita, stavebnicový systém, technologie tzv. suchého procesu bez použití vody) vzniká ve velmi krátkém čase kvalitní a stylová pasivní stavba.

Na zajímavém členitém pozemku s rovinnou stavební parcelou o rozloze 950 m2 v původní zástavbě obce dříve stával dům, k němuž přiléhaly hospodářské stavby. Původní stavby nebylo možné efektivně rekonstruovat, a tak byly odstraněny. Při rozhodování, jakou stavbu na pozemek umístit, se majitelé řídili kritériem „moderní dům s charakterem původní zástavby“. Na novém dvoře tak roste dvoupodlažní montovaný dům o celkové užitné ploše 129 m2, jehož architektura hmotově i tvarově ctí původní historickou zástavbu. Původní stará stodola prochází rekonstrukcí, po níž zde vznikne garáž pro dvě auta.  Petr Hynšt, technický manažer stavebních systémů Lindab s. r. o., k realizaci uvádí: „Stavba s využitím sofistikovaného komplexního systému LINDAB STAVBY nejenže vyhovuje přísným parametrům stanoveným pro pasivní domy, ale navíc je téměř bezúdržbová a s dlouhou životností. Při výstavbě se výrazně zkracují stavební procesy, čímž se snižují negativní vlivy na bezprostřední okolí, a minimalizuje se také hluková zátěž.

Lehká skeletová konstrukce – vysoký komfort bydlení

Na betonových základech byla vztyčena primární rámová ocelová konstrukce Lindab, na kterou je zavěšen kompaktní sendvičový plášť pomocí sekundární konstrukce z tenkostěnných profilů. Objekt přístavby tvoří samonosné stěny montované z tenkostěnných profilů Lindab Construline. Obvodové stěny a střešní plášť jsou izolovány vnějším sendvičovým PIR panelem tloušťky 100 mm a minerální vlnou o tloušťce 200 mm. Sendvičovou skladbu uzavírá rošt z lehkých profilů Lindab a sádrovláknité desky. Strop nad prvním nadzemním podlažím se skládá z tenkostěnných stropnic, uchycených do primární konstrukce, shora zaklopených trapézovým plechem a armovanou betonovou deskou jako zásobníkem tepla. Vnější fasádu domu tvoří přímo vnější profilovaný plech PIR panelu s polyesterovou úpravou v antracitovém odstínu.

Atraktivitu dodá domu jeho obložení: na stěnách jednopodlažní přístavby uvažuje investor zakrýt plášť z PIR panelů dřevěným obkladem z hoblovaných prken (ošetřených proti škůdcům a dřevokazným houbám) či fasádními kazetami, případně jejich kombinací. Tímto způsobem jsou řešeny také všechny stěny přístavby. V exteriéru se myslí i na zdánlivé maličkosti, podtrhující komfort bydlení; jsou jimi např. boční větrolamy, přiléhající k markýze z drátoskla nad vstupem do domu. Exteriérovou třešničkou na dortu bude dřevěná terasa z vroubkovaných terasových prken, napuštěných olejem. Aby podpořil duch místa, využije investor pro stavbu garáže a dílny v původním půdorysu stodoly větší část původní obvodové zdi ze skládaného kamene, kterou se podařilo zachovat; pro vlastní stavbu a zbývající obvodové stěny bude použita stejná technologie stavby jako u rodinného domu. Střecha garáže bude (na rozdíl od sedlové střechy rodinného domu) pultová a zelená, osázená nízkými travinami a skalničkami. Plynule tak naváže na členitý terén pozemku a prodlouží zelenou plochu zahrady.

Lindab realizace Družec

Obvodový plášť má všechny parametry pasivního standardu

Obvodové stěny a střešní plášť jsou izolovány vnějším PIR panelem tloušťky 100 mm, dále minerální vlnou o tloušťce 200 mm a v celém rozsahu jsou uvnitř zaklopeny sádrovláknitými deskami na roštu. Dům má pasivní plastová okna (šestikomorový 85 mm profil) s pohledovém dezénem dřeva, zasklená izolačním trojsklem Ug=0,5/0,6 W/m²K. Vyšší bezpečnostní a užitný standard dodávají okenní rolety instalované ve skrytém pouzdře pod fasádu. Pro zateplení soklu se investor rozhodl použít místo extrudovaného polystyrénu nevyužitý „odpad” odřezky a prořezy z PIR panelů. Podlaha je plošně izolována pěnovým sklem zhutněným v podlahovém roštu v celkové síle 35 cm a zaklopena PIR panelem tloušťky 100 mm.

Život s úsporami energií ve zdravém vnitřním prostředí

V porovnání s dřevostavbami, které se dnes často staví v pasivním standardu, je pasivní rodinný dům díky lehké ocelové nosné konstrukci Lindab Construline trvanlivější a odolnější, přitom zachovává všechny výhody montovaných staveb. Lindab Construline poskytuje jednoduché a velmi dobře fungující řešení, které je dané mj. i dohledem společnosti Lindab nad celým průběhem stavebního procesu. Tomáš Pazdera, zajišťující jménem Lindabu stavebně-technický dozor, k tomu dodává: „Dům má velmi těsnou konstrukci, vynikající parametry tepelné izolace a velkou plochu využitelnou pro umístění solárních panelů na střeše. Díky tomu roční měrná spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 15 kWh/(m2a), neprůvzdušnost obálky domu n50 nepřekračuje hodnotu 0,6-1/hod. a celková potřeba primární energie spojená s provozem domu včetně domácích spotřebičů je nižší než 120 kWh/(m2a). Majitelé tak díky úspoře energií ušetří na nákladech za provoz domu.

Lindab realizace Družec

Celkový dojem dotváří kompletní střešní a okapový systém Lindab

Korunou domu je sedlová střecha ve sklonu 35º. Přístavba má pultovou střechu ve sklonu 6º. Na všech střešních rovinách je použita vaznicová konstrukce z tenkostěnných profilů Z 200/2,0. Prostor mezi vaznicemi je vyplněn minerální deskovou izolací Rockwool Rockton tloušťky 200 mm. Následuje rošt podhledu z omega profilů S45 osově po 625 mm pro montáž sádrovláknitých desek Fermacel tloušťky 12,5 mm. Střešní plášť tvoří vlastní střešní PIR panely s polyesterovou povrchovou úpravou rovněž v antracitovém odstínu – tedy ve stejné barevné a povrchové úpravě jako stěnový plášť. Horní vlny profilu panelů budou využity jako rošt pro montáž solárních panelů. Pro odvodnění střechy si majitelé vybrali nejpopulárnější systém na českém trhu: Lindab Rainline ve stejné barvě jako stěnový plášť a střecha, takže s celým domem výborně ladí i okapy. Díky tomuto neotřelému řešení bude celý dům působit stylově a velmi kompaktně.

Chytrý návrh domu počítá i se změnou jeho dispozic v průběhu let

Vedle rychlosti výstavby, nízké energetické náročnosti a komfortu oceňují budoucí majitelé na domě i promyšlený návrh jeho dispozic, který myslí na zadní vrátka a případnou proměnu domu v čase. „V budoucnu půjde v přízemí vytvořit ložnici na úkor pracovny, čímž zde vznikne plnohodnotná bytová jednotka. Ta umožní bezbariérový provoz, pokud to ve stáří budeme potřebovat,“ doplňuje majitel domu.

Lindab realizace Družec

Shrnutí: výhody systému LINDAB STAVBY pro výstavbu nízkoenergetických rodinných domů

Proč se rozhodnout pro systém LINDAB STAVBY? Důvodů je celá řada,“ uzavírá Tomáš Pazdera. „Za prvé snadná montáž. Díky stavebnicovému řešení a standardizovaným detailům lze po odborné montáži primární konstrukce realizovat výstavbu i svépomocí. K montáži sekundární konstrukce i panelů opláštění totiž stačí jen akumulační vrtačka. Při řadě realizací jsme se v rámci provedených Blower Door testů přesvědčili, že vzduchotěsnost, požadovanou pro nízkoenergetické stavby, zaručí již samotný vnější plášť po řádném provedení a oplechování. Skeletový koncept systému LINDAB STAVBY umožňuje svobodné dispozice rodinných domů a velmi různorodý tvar. Další výhodou je rychlost výstavby; proškolený generální dodavatel je schopen předat dílo do několika měsíců od předání staveniště. V neposlední řadě uveďme téměř bezúdržbové využívání a možnost aplikace jakéhokoli finálního povrchu (mj. omítkovina, kazetový systém – např. bond, fotovoltaické a solární systémy, dřevěné obklady, kompletní zazelenění popínavými rostlinami nebo funkční skladba zelené stěny a střechy) – to vše bez rizika estetických nebo funkčních poruch.

Další informace o produktech a novinkách najdete na stránkách www.lindab.cz

LINDAB STAVBY

logo
Logistická 102
27351 Pavlov

telefon: +420 724 089 836
e-mail: petr.hynst@lindab.com

web: www.lindabstavby.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Moderní dům s duší. Lindab SRP Click neklade architektům žádné limity

Moderní dům s duší. Lindab SRP Click neklade architektům žádné limity

Ta stavba je nepřehlédnutelná pro každého, kdo jde nebo jede kolem. A vyvolává silné reakce – nadšené převládají, ale majitelé se už setkali i s rozpaky. To jim ale nevadí: rodinný dům nedaleko od Prahy v Hovorčovicích s plechovou střechou i fasádou je pro ně srdeční záležitostí. Je totiž přesně takový, jaký si…

Mezinárodní koncern Lindab: Čisté tržby v roce 2018 vzrostly na 883,3 mil. EUR

Mezinárodní koncern Lindab: Čisté tržby v roce 2018 vzrostly na 883,3 mil. EUR

Švédský mezinárodní koncern Lindab International AB, který působí ve 32 zemích včetně České republiky, zveřejnil své ekonomické výsledky za uplynulý rok. Přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponent z tenkostěnné oceli, lehkých střešních krytin, fasádních a okapových systémů…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA