REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

120 let od narození skandinávské ikony designu

Letos v únoru uplynulo přesně 120 let od narození finského architekta, designéra nábytku a bytových doplňků Alvara Aalta. Jen málo lidí se do světa architektury a designu zapsalo tak osobitou tvorbou jako on.

Připomeňme například jedno z hojně rozšířených jednoduchých severských křesel z překližky a březové lamely či typickou stoličku Artek z ohýbaného dřeva na třech nohách. Přes svůj velmi moderní vzhled možná překvapí, že oba dva kousky vznikly již ve třicátých letech, kdy byl v Evropě populární funkcionalismus. Ikonou skandinávského designu se pak stala i váza Savoy z umělcovy kolekce pro značku Iittala.

Kromě pevného spojení Aalta s nábytkem z ohýbaného březového dřeva a s výtvory ze skla byl též velmi aktivním architektem. Za svůj život vytvořil celkem 500 realizací v 18 státech světa. Mezi jeho díla patří například univerzita v rodném městě Jyvaskyla, Hala Finlandia v Helsinkách, Art museum v Aalborgu v Dánsku či kulturní dům v německém Wolfsburgu.

Mládí Alvara Aalta

Jako mladý architekt procestoval Alvar Aalto Evropu, zejména Itálii, a tak mohl svému rodnému Finsku představit nejnovější trendy. Přes tehdy tolik moderní funkcionalismus došel až k architektuře, která ctí materiály a základní vlastnosti staveb postavené na selském rozumu. Jeho stavby jsou dodnes funkční, krásné a ceněné a stávají se harmonickou součástí svého okolí a využívají zejména vlastností přírodních materiálů.

Založení firmy Artek a spolupráce s tradiční finskou značkou Iittala

V roce 1924 začala v ateliéru Alvara Aalta pracovat o čtyři roky mladší architektka Aino Mandelin, do které se Aalto zamiloval. Jejich spokojené manželství vydrželo více než dvě desetiletí, měli spolu dvě děti a pracovali na mnoha krásných realizacích. Založili firmu Artek, vyrábějící dodnes nábytek, a také pracovali pro jednu z nejtradičnějších finských značek - značku Iittala. Pro Iittalu Aalto navrhl celou kolekci ručně foukaného a obráběného skla, která nese jeho jméno, a prodává se v nezměněné podobě dodnes.

Unikátní váza Savoy

Jedním z výtvorů kolekce ručně foukaného a obráběného skla Iittala je váza Savoy s nádherně čistými a organickými křivkami. Samotný tvar připomíná vlny finských jezer a křivky jejich břehů, kterými se tvůrce nechal inspirovat. Alvar Aalto ji vytvořil pro Iittalu v roce 1936 a byla určena pro Pařížskou světovou výstavu. Ve stejném roce manželé Aaltovi umístili několik váz do luxusní restaurace Savoy v Helsinkách, díky níž je známá právě jako váza Savoy.

V roce 1936 působily skleněné vázy Savoy naprosto revolučním dojmem, obzvlášť v porovnání s obdobnými výrobky té doby. I proto váza získala mnoho ocenění: Grand Prizen v roce 1937 na Světovém veletrhu v Paříži, Královskou zlatou medaili architektury v roce 1957 ve Velké Británii, Zlatou medaili amerického institutu architektů USA v roce 1963 a Grande Medaille d´Or de l´Architecture v roce 1972 ve Francii.

Společnost Iittala, která je dnes součástí silné finské skupiny Fiskars, každý rok rozšiřuje portfolio váz Savoy o jednu až dvě nové barvy skla, a stejné množství barev z výroby vyřadí. Možná i proto se etablovala široká základna sběratelů produktů firmy Iittala, kteří si každou novou barvu pořizují do své sbírky. Vázu Savoy je pak možné zakoupit například na arki.cz.

Alvar Aalto nás dodnes nejen díky svým vázám inspiruje k tomu, abychom tvořili svět kolem sebe krásnější. Často se říká, že v jednoduchosti je síla. A možná právě toto stručné úsloví dílo a tvorbu mistra skandinávského designu vystihuje nejlépe.

O Fiskars

Fiskars je předním světovým dodavatelem značkových spotřebitelských výrobků pro domácnost, zahradu a pobyt v přírodě. Výrobky Fiskars jsou po celém světě proslulé svou funkčností a převratným designem. Skupina Fiskars se může pochlubit silným portfoliem uznávaných mezinárodních značek, jako jsou Fiskars, Iittala a Gerber. Kultovní výrobek Fiskars, nůžky s oranžovou rukojetí, se zrodil v roce 1967. Oranžové nůžky způsobily převrat v každodenní praxi stříhání, neboť byly vůbec prvními nůžkami na světě s plastovou rukojetí. Od té doby se univerzálních nůžek Fiskars Classic s oranžovými madly prodala více než miliarda. Můžete je nalézt kdekoli - od kuchyňského šuplíku v domě babičky až po Muzeum moderního umění v New Yorku.

Společnost Fiskars je kótovaná na kapitálovém trhu Nasdaq Helsinki ve více než dvaceti zemích zaměstnává zhruba 4800 lidí. Byla založena v roce 1649 a je nejstarší společností ve Finsku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.