REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Koroze v garáži či zvýšené riziko plísní. Na co si dát v nejchladnějších měsících pozor?

Péče o dům je náročná celoročně a v zimě se nároky ještě zvyšují. Aby dům během mrazů a přívalů sněhu neutrpěl, musí se mu věnovat řádná péče, například je třeba dávat pozor, aby v tuhých mrazech nezamrzly venkovní rolety. Jak se o svůj dům v zimě starat a kvalitně jej udržovat, přiblíží následující rady a tipy.
Zdroj: Lomax

Péče o dům je náročná celoročně a v zimě se nároky ještě zvyšují. Zatímco některé úkony může člověk zvládnout při troše šikovnosti i svépomocí, specializované práce by měli provádět jen školení odborníci.

Agresivita posypové soli může mít negativní účinek na povrch spodní části vrat

Garáž je nutné stále udržovat v čistotě, příjezdovou cestu ošetří písek. Jedním z míst, které během mrazů vyžadují velkou dávku pozornosti, je bezesporu garáž a její příslušenství. Především s garážovými vraty je nutné zacházet opatrně. Už před příchodem zimy je proto dobré pročistit horizontální a vertikální kolejnice a promazat panty. Postačí k tomu obyčejná vazelína. S příchodem zimy se pro celou garáž stává velkým problémem voda, břečka, námraza či sníh, které zůstávají na voze. Před vjezdem do garáže je tedy vhodné automobil alespoň částečně očistit, aby poté nestékalo na zem nadměrné množství vody. Řešením může být též svedení přebytečné vody do odtokového žlabu směrem ven z garáže.

Vysoká vlhkost v garáži může mít totiž na svědomí postupnou korozi nejen kovového garážového vybavení, ale i některých částí vozu.

„Kvalitních garážových vrat se toto díky použití moderních technologií netýká,“ říká Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, jež se na tuzemském trhu specializuje na produkci garážových vrat a stínicí techniky. Riziko může představovat naopak tvorba námrazy v blízkosti vrat. „Při jejím odstraňování, zpravidla před vjezdem do garáže, se rozhodně nedoporučuje použití posypové soli. Ačkoliv její agresivita přispěje k rozmrznutí, zároveň může mít negativní účinek na povrch spodní části vrat,“ doplňuje Valenta. K ošetření příjezdové cesty proto bohatě postačí obyčejný písek, na rozdíl od soli je navíc účinný i při velmi nízkých teplotách.

Komín a topný systém musejí být na mrazy připraveny předem

Na správně funkčním topném systému záleží, zda obyvatelé domu prožijí chladné dny v pohodě, či nikoliv. Platí, že vše je potřeba zkontrolovat ještě dříve, než začne plná topná sezóna. V první řadě se jedná o komín, který musí prohlédnout a případně opravit odborník. Prohlídka za plného provozu je velmi složitá a většinou vyžaduje přerušení topení, při teplotách pod nulou je tedy taková situace poměrně nepříjemná. Odborník by měl rovněž zkontrolovat plynový kotel. Ze špatně fungujícího zařízení totiž může unikat oxid uhelnatý, počet otrav tímto plynem bez barvy a zápachu je přitom dlouhodobě nejvyšší právě v zimních měsících. Zvláště v hůře větraných místnostech, jako jsou koupelny, je pak taková situace doslova životu nebezpečná.

Samotné radiátory naopak může odvzdušnit i šikovnější amatér. I tento krok by měl být hotov ještě před tím, než se začne topit. Během zimy by pak topení mělo vydržet odvzdušněné, výjimky tvoří zpravidla pouze nové domy, kde je topení první rok v provozu. Voda totiž při napouštění víří a absorbuje hodně vzduchových bublin. Vyplatí se tedy čas od času zkontrolovat, zda topení hřeje rovnoměrně, a případně těleso odvzdušnit.

Stínicí technika pomůže ušetřit. Musí ale správně fungovat

Účet za topení může pozitivně ovlivnit také správně zvolená stínicí technika. Především předokenní rolety totiž velmi výrazně pomáhají izolovat interiér od venkovních mrazů a udržovat tak vnitřní teplotu. I toto domovní příslušenství však vyžaduje určitou péči. V případě rolet či venkovních žaluzií platí do značné míry to, co pro garážová vrata. Důležitá je hlavně čistota a správné promazání vodicích lišt a bezchybná funkčnost elektrického pohonu, případně světelných čidel.

Především v tuhých mrazech je třeba dávat pozor, aby venkovní rolety nezamrzly. „Stává se to spíše výjimečně. Například při větrání z kuchyně či koupelny, kdy odcházející pára zůstane mezi lamelami a zamrzne. Rozhodně se nedoporučuje led svépomocí odsekávat, aby nedošlo k mechanickému poškození, vhodnější je obrátit se na odborníky,“ říká Lubomír Valenta. Zároveň to však neznamená, že by kvůli tomu mělo být větrání v zimních měsících omezeno.

Mrazy mohou pomoci při malování, zahrada během zimy odpočívá

Ačkoliv většina Čechů preferuje malování v letních měsících, zima je podle řady odborníků pro tuto činnost nejvhodnějším obdobím. Vymalovaný pokoj stačí normálně vytápět, barvy pak schnou velmi rychle a díky teplým stěnám se může zvýšit i životnost samotného nátěru. Vzniklou vlhkost je pak samozřejmě nutné vždy nárazově vyvětrat. Právě větrání přitom bývá v zimě velmi podceňováno, lidé totiž kvůli udržení tepla v interiéru raději nechají okna zavřená. To může vést nejen k únavě spojené s větším množstvím oxidu uhličitého, ale též ke vzniku plísní kvůli příliš vysoké vlhkosti v místnosti, typicky například při sušení prádla. Proto pomůže čerstvý vzduch, který je sice studený, zároveň však suchý. V zimě není vhodné ani dlouhodobě větrat pomocí ventilačky – vzduch v místnosti téměř necirkuluje, pouze uniká drahocenné teplo. Odborníci proto doporučují větrat alespoň třikrát denně v intenzivních krátkých intervalech – v zimních měsících 4–6 minut.

Naopak zahrada v zimě zásadní pozornost nevyžaduje, příroda v nejchladnějším období odpočívá. I v tomto případě platí, že údržba by měla být hotová už na podzim. Pokud však zůstaly v záhonech pod hlínou sazenice, proti holomrazům je účinně ochrání odřezané větve hustších jehličnatých stromů, například jedle. Naopak sníh není třeba odklízet, pro zahradu představuje přirozenou pokrývku a ochranu.

O společnosti Lomax & Co, s. r. o.

Firma LOMAX & Co, spol. s r. o., vznikla v roce 1992. Je v současnosti největším výrobcem garážových vrat a předním výrobcem předokenních rolet a žaluzií v České republice. Již od vzniku společnosti bylo jejím hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky jsou předpokladem pro kvalitní produkci. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality. Produkty LOMAX vynikají spolehlivostí, precizním zpracováním a nadstandardními zárukami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Infotherma - výstava soutěžních exponátů soutěže TZB-info

V Ostravě začala Infotherma, výstava věnovaná vytápění a úsporám

Na ostravském Výstavišti Černá louka dnes v 9:00 začala čtyřdenní výstava Infotherma. Zaměřuje se na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Jde o největší takovouto specializovanou akci v Česku. Redakci ESTAV.cz a TZB-info na výstavě nemůžete minout.

Zdroj: AdobeStock- Alexander Raths

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl IV.

Snížit energetickou náročnost domu pomůže především zateplení. Abychom však skutečně ušetřili za energie, jsou potřeba i následné kroky, které má připravit projektant – energetický specialista. Jedná se především o úpravu vytápění a ohřevu teplé vody, chlazení, ale i dalších systému TZB. Původní objekt měl totiž ...

Zdroj: AdobeStock-vchalup

Aukce elektřiny a plynu: Výhoda nebo podvod?

Aukce byly vítaným nástrojem pro zlevnění elektřiny i plynu domácnostem. Dnes jsou spojovány se šmejdy a s nekalými praktikami. Mají si lidé dávat na aukce pozor? V čem jsou špatné a kde naopak pomáhají? Podíváme se na to, z čeho aukce vznikly a zda i dnes existují výhodné a férové aukce.

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Komu se zvýší cenu elektřiny? Plyn zdražovat nebude

Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich ...