REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ve vyřizování stavebního povolení je Česko 127. na světě

Ve vyřizování stavebního povolení je Česko na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Kromě délky v ní hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost. Nejlépe v hodnocení vyšlo Dánsko, nejhůře Afghánistán.
Ve vyřizování stavebního povolení je Česko 127. na světě

"Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky. Přesto naše politická reprezentace není schopná dohodnout se na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily. V celkovém pořadí, které vyhodnocuje i další aspekty ekonomiky, jako například zahraniční obchod nebo přístup k úvěrům, je přitom Česko na solidním 30. místě," uvedla výkonná ředitelka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

Pokud bychom vzali v úvahu pouze délku stavebního povolení, je Česko s 247 dny dokonce až na 165. místě. V Dánsku jeho vyřízení trvá 64 dní, naopak v Kambodži 652. Ze sousedních zemí je na tom nejlépe Německo (126 dní), následují Polsko (153), Rakousko (222) a Slovensko (286). V komplexním žebříčku je však Slovensko o 36 míst před Českem.

"Žebříček ale načítá jen délku řízení danou zákonem. Ovšem v realitě proces získání potřebných povolení trvá mnohem déle. V Česku u běžného bytového domu asi deset let. Úřady totiž k řadě problémů vyžadují stanoviska dotčených orgánů. A ty žádné lhůty stanoveny nemají," doplnila Tomášková.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je stavební řízení názornou, ale zdaleka ne jedinou ukázkou neefektivity státní administrativy, která citelně snižuje potenciál růstu české ekonomiky. "Považuji za neuvěřitelné, jak dlouho se o zdlouhavých stavebních řízeních v Česku mluví, aniž by se něco zlepšilo. Osobně příliš nedoufám ve zlepšení ani v následujících letech," sdělil Sobíšek.

Generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec uvedl, že Česko má nejsložitější systém povolování staveb ze zemí Evropské unie. Určitou změnu by podle něj mohla přinést novela stavebního zákona, která začne platit od Nového roku. "Pokud k ní stavební úřady přistoupí tak, jak autoři novely předpokládali, tak to zcela jistě umožní zkrácení celého procesu. Bude záležet na tom, zda budou stavební úřady dodržovat lhůty a využívat sloučené řízení. Pokud ano, pak by se řízení mohlo zkrátit o týdny i měsíce," podotkl Korec.

Analytik ČSOB Petr Dufek doplnil, že nabídka nových bytů v době současného realitního boomu zdaleka nedosahuje úrovně roku 2009, protože rozjezd bytové výstavby přichází v důsledku tuzemské administrativy se zpožděním. "I proto si lidé musí za byty připlácet a není náhodou, že růst cen bytů je v Česku nejrychlejší v Evropě. A samozřejmě nejde jen o byty nové, protože v důsledku jejich nedostatku zdražují i ty staré," uvedl dále Dufek.

Podle partnera poradenské společnosti KPMG Pavla Klimenta je délka a komplikovanost povolovacích procesů dlouhodobým problémem české ekonomiky. "I když je tato skutečnost všeobecně známá, řešení se hledá jen velmi pomalu. Je škoda, že se tato situace kombinuje s jinak velmi příznivými podmínkami na trhu, které by umožňovaly potenciálně mnohem vyšší objem stavební produkce," dodal Dufek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

MMR pomůže obcím s demolicí zchátralých budov částkou 120 milionů Kč, foto D.Kopačková, redakce

Dotace pro obce na demolice zchátralých budov

Podpora demolic zchátralých budov v obcích s rizikem vzniku sociálně vyloučené lokality. Na to se zaměřuje nově vyhlášená výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která pomůže obcím i krajům částkou 120 milionů korun.

Komunitní energetika, ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Grigory_Bruev

Královéhradecký kraj připravuje studii na sdílení elektřiny v regionu

Královéhradecký kraj zvažuje možnost vytvoření krajské komunity měst, obcí, podniků, bytových družstev i jednotlivých obyvatel, kteří by mezi sebou sdíleli elektřinu, a zvýšili tím svou energetickou nezávislost. Nechá proto připravit studii, která bude podkladem pro další kroky. Informovali o tom zástupci…

Pozemek, ilustrační obrázek - fotolia

Stát udělá inventuru nemovitostí, nepotřebné nabídne přednostně obcím

Stát chce poprvé udělat celkovou inventuru nemovitostí státních institucí. Cílem je odhalit nepotřebné nemovitosti, které by mohly přednostně získat obce a kraje. Stát by tím ušetřil zbytné náklady, které aktuálně ani nedokáže vyčíslit. Samosprávám by jejich získání umožnilo například rychleji stavět cyklostezky či…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, phb.cz

Hradec Králové by mohl mít územní plán do dvou let, tvoří jej od roku 2010

Stotisícový Hradec Králové by mohl mít nový územní plán do dvou let. Radnice jej tvoří od roku 2010. Podle vedení města se vydání územního plánu v posledních měsících výrazně přiblížilo. V létě by mohlo přijít na řadu opakované veřejné projednání územního plánu. Jeho dokončení patří mezi priority vládnoucí…

Hněvín, hrad nad jezerem Most, fotolia, pandawild

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. Řekla to Hana Volfová, mluvčí…

Dálnice - ilustrační obrázek, fotolia, hcast

Stát nepočítá s dostavbou D3 pomocí PPP, podle Kupky by to bylo rizikové

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na dnešním setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí,…

REKLAMA
REKLAMA