REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na kotlíkové dotace půjde v Praze dalších 23,7 milionu korun

Hlavní město rozdělí 23,7 milionu korun v dalším kole dotačního programu na výměnu kotlů. Pražané mohou žádat až 150 000 korun, a to i zpětně na již provedené výměny. Novinářům to řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Na rozdíl od jiných krajů se v metropoli dotace nově nevztahují na kombinované kotle například na biomasu a uhlí. Podle odhadů v hlavním městě zbývá asi 1000 až 2000 kotlů na tuhá paliva.
Na kotlíkové dotace půjde v Praze dalších 23,7 milionu korun

Podpora se bude týkat kotlů na biomasu, na plyn a tepelných čerpadel. Další kolo dotací město podle Plamínkové vyhlásí do konce října. "Budeme podporovat jenom kotle na biomasu, protože chceme, aby se ovzduší v Praze zlepšovalo výrazněji," vysvětlila radní. Žádosti bude možné podávat stejně jako v minulém kole pouze písemně, ale podle Plamínkové by to nemělo znamenat komplikace, protože se v metropoli obvykle bez problémů dostane na drtivou většinu žadatelů.

V prvním kole podpořila Praha z evropských peněz 177 žadatelů. Celkem jich o dotaci požádalo 185, někteří však nesplnili podmínky. Praha nabízí i vlastní dotační program na výměnu topení, který má podmínky nastaveny tak, aby se doplňoval s tím celostátním. Na podporu až 70 000 korun v něm dosáhnou i domy, které nemají kotel, ale kamna v každém pokoji či bytě zvlášť.

Podle Plamínkové část lidí o dotaci na výměnu kotle z různých důvodů nežádá. "Jsou to zejména sociálně nejslabší, kteří mají obavy, už by topení třeba plynem neutáhli provozně," uvedla. Potom jde o zmíněnou skupinu lidí, kteří topí kamny. Zcela vyloučeni jsou pak ti lidé, kteří obývají prostory chat například v zahrádkářských koloniích, které nejsou zkolaudované k trvalému bydlení.

Druhé kolo kotlíkových dotací postupně vyhlašují všechny kraje. Podle náměstka ministerstva životního prostředí Jana Kříže je o prostředky zájem a ministerstvo již eviduje přes 11 000 žádostí. Oproti minulému kolu se mírně změnily podmínky. Na dotace nově lidé dosáhnou i bez nutnosti alespoň částečně dům zateplit, snížila se podpora pro kombinované kotle na uhlí a biomasu a ministerstvo nabízí další bonusy pro lidi, kteří spolu s výměnou kotle například nainstalují fotovoltaické panely.

Česká republika získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. První dotační vlna byla spuštěna v létě 2015, druhá začala letos v říjnu. Třetí a poslední výzva k předkládání žádostí o evropské peníze by měla následovat nejpozději v roce 2019. Do roku 2020 chce MŽP vyměnit 80 000 až 100 000 kotlů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.