REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Příprava oken na zimu

Okna patří mezi stavební prvky, která zima důkladně prověří a mráz a sníh na nich může zanechat i nepříjemné stopy. Proto je na podzim kromě umytí potřeba i příprava oken na zimu, a to i těch nových, které vám slouží jen pár let.

Kování potřebuje promazat

Správná funkčnost oken a lehké a bezpečné ovládání zajišťuje kování. Moderní okna s celoobvodovým kováním, kde otočení jedné vícepolohové kliky zajišťuje celou řadu funkcí, potřebují, aby všechny pohyblivé části, táhla a čepy byly promazané a snadno se pohybovaly. Platí to nejen u oken všech tvarů a způsobů otevírání. „U posuvných systémů je třeba ošetřit pojezdy a pákové ovladače a otevírací nůžky, a to přesně podle návodu od výrobce,“ říká Ing. Korbelář technický manažer VEKRA okna. Několik let zanedbané péče o kování se může na oknech negativně projevit a mohou jít hůře ovládat.

Podobnou údržbu vyžadují i vchodové dveře, ale vždy je třeba postupovat podle návodu od výrobce. Například závěsy vstupních dveří bývají bezúdržbové a případné promazání by je mohlo poškodit. Ale dveřní zámek se střelkou, závorou, háky a cylindrická vložka nebo pohyblivé části elektrického ovládání je podle návodu od výrobce potřeba ošetřit jednou do roka několika kapkami oleje.

Seřízení oken

Univerzální použití má silikonový olej

Místa pro kápnutí oleje bývají vyznačena přímo na kování nebo přímo v návodu od výrobce. Silikonový olej, mazací olej pro šicí stroje má univerzální použití. Rozhodně se vyvarujte použití kuchyňského oleje nebo prostředků s obsahem kyselin či pryskyřic, které by mohly mechanismus poškodit. Na uzavírací čepy a kameny na rámu oken je vhodné použít trochu vazelíny.

Správně seřízená okna budou dobře těsnit

Okna by měla být předána v seřízeném stavu, vlivem sesedání stavby nebo i vlivem změn teplot může být potřeba prvky po čase seřídit. To se projeví právě nejčastěji v zimě, kdy okny táhne. Když okno dře, netěsní nebo jde klička těžko otáčet je potřeba seřízení polohy v závěsech nebo zvýšení či snížení přítlaku. „Výrobce by měl dát zákazníkovi k dispozici návod k seřízení, a to jak pro běžná otvíravě sklopná okna, tak pro posuvné systémy a vchodové dveře, pro systémy VEKRA si zákazník vystačí většinou s inbusem č. 4,“ upřesňuje Ing. Korbelář.

Ukázka míst pro promazání kování

Každý, kdo si nechá namontovat moderní okna a dveře s celoobvodovým kováním, měl by se seznámit s návodem k údržbě od výrobce oken. I součástí předávání oken po instalaci by mělo být stručné seznámení s tím, jak o okna pečovat. Návod k používání by měl být součástí dodávky nebo by ho měl mít dodavatel i na webových stránkách. U složitějších systémů je dobré obrátit se na servis dodavatele.

Překontrolujte těsnění

Těsnění oken umístěné po obvodu křídel a rámů má zásadní vliv na jejich dobrou izolaci. Stačí ho omýt, případně ošetřit trochou silikonového oleje nebo glycerinu. Vyplatí se zkontrolovat, zda je těsnění správně osazeno v příslušných drážkách, protože vytržené nebo jinak poškozené těsnění nemůže zajistit požadovanou funkci.

Těsnění by mělo být pružné a držet tvar. V případě jakéhokoliv poškození je nezbytné vyměnit ho za nové těsnění odpovídající velikosti, tuhosti a tvaru.

Ošetření lazury u dřevěných oken

Dřevěná okna vyžadují kromě umytí také ošetření povrchové úpravy. I když moderní vícevrstvé technologie povrchových úprav dřeva velmi dobře odolají UV záření, změnám teplot i dešti a větru, je potřeba počítat s tím, že z povrchu jsou takto „vymývány“ některé složky. Výrobci většinou doporučují 2x do roka ošetřit z venkovní strany dřevěné části oken doporučeným balzámem na dřevo.

Balzám na lazuru dřevěných oken dodá nejen potřebné ochranné složky, ale také zacelí případné mikrotrhlinky, které vznikly v důsledku objemových změna dřeviny. Ošetřená okna nejen lépe vypadají, ale především odolají zimě, ale i letnímu žáru. Ošetření balzámem je proto třeba provést nejen na podzim, ale i na jaře. Aplikace pomocí namočené houbičky by měla být prováděna při teplotě v rozmezí +5 oC až +25 oC.

Letní - zimní ventilace

Zimní a letní ventilace

Na přání mohou být okna osazena i tzv. letní a zimní ventilací. Nastavení se provádí otočením příslušného dílu na kování. Tím je docíleno toho, že ve sklopené poloze lze při „zimním větrání“ okno otevřít jen asi na cca 4 cm, zatímco letní varianta umožnuje standardní asi 16 cm vyklopení.

Otázka letního a zimního větrání úzce souvisí zejména s odvodem přebytečné vlhkosti z bytu. I když jsou dnes moderní okna vybavena např. i mikroventilací, správný postup pro větrání při nízkých zimních teplotách, který vede k úsporám za teplo je otevřít na pár minut okna dokořán. A to několikrát denně podle momentální potřeby a provozu bytu. Tak se vzduch rychle vymění, odejde vlhkost a současně se neprochladí stěny a nábytek, teplota se po zavření okna rychle vrátí na požadovanou teplotu. Vždy by měl být provoz bytu přizpůsoben podmínkám, kdy je udržována relativní vlhkost vzduchu pod 50 % při teplotě vzduchu asi 20,6 oC.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

V uměleckém ztvárnění jistě dostane stín opět mnoho podob. Své snímky můžete přihlásit do 15. června 2019 a můžete vyhrát klasické sluneční brýle Ray Ban Aviator.

ISOTRA předokenní roleta Plasterax, barevné provedení lamely RAL 9006

Dotace na předokenní žaluzie, rolety či slunolamy

Od 15. října 2018 je možné získat příspěvek i na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA