REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.cz

V pátek proběhla na veletrhu For Arch další část programu, který pro návštěvníky veletrhu připravila redakce ESTAV.cz a TZB-info: konference Jak bezpečněji bydlet. Přednášky byly zaměřeny na ty návštěvníky, kteří se chtěli dozvědět více o kriminalitě páchané v souvislosti s nemovitostmi a jak se jí bránit.
Jak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.cz

Konference se účastnili i zástupci kriminalistů Policie ČR, kteří přítomné seznámili se statistikami páchané trestné činnosti i s tím jakými způsoby se běžně pachatelé do objektů vloupávají. Z toho si posluchači mohli udělat obrázek, jak důležité je mít zavřená okna při odchodu z domu (ne, jen na „ventilačku“) či že není od věci investovat do zámků na klikách oken.

Na některé situace se však připravit mechanickými zabezpečovacími prostředky snad ani nelze. Ukázán byl totiž i případ, kdy se pachatel k trezoru v obvodové zdi probroural zvenku, vyboural cihly a trezor vybral jeho zadní stěnou.

Byla řeč jednak o mechanických zabezpečeních (druhy zámků a kování, mřížích atd.) i o moderních zabezpečovacích systémech pomocí kamerového sledování nebo o zabezpečení biometrickými údaji pomocí čteček otisků prstů atd. „Čtečky otisků prstů a podobné typy zabezpečení nenahrazují mechanické zabezpečení, ty musí být až třetí či čtvrté v pořadí, nehledě na to, že u takových zařízení narážíme často na problémy s ochranou osobních údajů,“ komentoval v diskusi Michal Randa, redaktor TZB-info pro obor zabezpečovacích systémů.

Martin Veselý přispěl do série přednášek příspěvkem o bezpečnosti sídlišť, kde představil základní principy, jak městské části i urbanisté a architekti nebo i samotní obyvatelé mohou přispět k bezpečnějšímu bydlení, nejen na sídlištích. Například nízké keře skýtají spousty příležitostí jako úkryt potenciálního pachatele trestné činnosti. Již jen vhodná volba zeleně, definování funkce ploch a identifikace občanů s prostředím a veřejný dohled (například s drobným komerčním využitím) může výrazně přispět ke zvýšení pocitu bezpečí v lokalitě. Kompletní informace pana Veselého z jeho přenášky jsou již nyní zpracované na ESTAV.cz v jeho článcích.

Kriminalita je o lidech, stejně jako bezpečnost

Závěrem celé konference bylo, že lidé by v prvé řadě se měli více rozhlížet kolem sebe, zajímat se o prostředí ve kterém žijí. Městské části by se pak při plánování a úpravách prostředí měly snažit minimalizovat anonymitu prostoru, udržovat jej ve vyhovujícím stavu a změny v něm dělat i s ohledem na bezpečnost ve spolupráci s dobrými architekty a urbanisty. Lidé si pak mohou instalovat mechanické zabezpečovací prostředky v podobě bezpečnostních dveří a zámků nebo mříží. Následně potom nastupují úvahy o zřízení funkce vrátných. Až když nic z toho nepomáhá či nelze aplikovat, vyplatí se teprve uvažovat o kamerových systémech, popřípadě dalších zabezpečeních. Nutno však podotknout, že žádný technický bezpečnostní prvek není dokonalý a vždy lze obejít. Primárně musí fungovat prevence a dobré vztahy mezi lidmi, kteří se zajímají o to, co se v okolí jejich bydliště děje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak zabezpečit bytový dům

Bezpečnost budov: Jak opevnit ambasády?

Bezpečnost budov: Jak opevnit ambasády?

Ve Spojených státech amerických se znovu otevírá diskuze o bezpečnosti administrativních budov. Debata, ve které zatím mají hlavní slovo architekti a designéři, byla zahájena poté, co Úřad pro provoz ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška