Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Neplatíte za energie více, než musíte? Nechte si poradit

Říkáte si, že šetříte, kde se dá – svědomitě zhasínáte, klasické žárovky jste už téměř všechny vyměnili za úsporné varianty, v regulaci tepla vám pomáhá termostat, váš dům je zateplený. Stále ale máte pocit, že platíte za energie příliš? Navíc vyúčtování se vám zdá složité a úplně se v něm nevyznáte? Obraťte se na energetické poradce z Bohemia Energy, kteří vám bezplatně pomohou najít úspory tam, kde jste je možná ani nečekali.
Zdroj: shutterstock

Energetické poradenství se stává čím dál více rozšířenou službou dodavatelů energií. „Naši poradci poskytují individuální poradenství všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky. Zaměřujeme se nejen na domácnosti, ale často s klienty řešíme možné úspory i na chatách či chalupách,“ uvádí Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Jak to funguje

Energetický poradce společnosti Bohemia Energy navštíví zájemce na základě předem domluvené schůzky u něj doma. Společně se podívají na vyúčtování, poradce pomůže s orientací ve fakturách, navrhne případnou změnu tarifu a překontroluje, zda nemáte kupříkladu zbytečně výkonný jistič. Zaměří se i na spotřebu a stáří jednotlivých spotřebičů, na způsob vytápění, podívá se, jestli vám „neutíká“ teplo okny, nebo jestli není čas přemýšlet o zateplení domu. „Výsledkem návštěvy energetického poradce jsou doporučení na úsporná opatření šitá doslova na míru. Každá domácnost tak může ušetřit až několik tisíc korun ročně,“ doplňuje Libor Holub.

Začněte s méně náročnými opatřeními

Energeticky nejnáročnějším místem domácností je většinou kuchyň, kde se spotřebovává dvakrát až třikrát více elektřiny než v jiných částech domu. Ze všech kuchyňských spotřebičů jsou největšími žrouty elektřiny chladnička s mrazničkou, na které díky nepřetržitému celoročnímu provozu připadá až dvacet pět procent z celkové spotřeby. Zároveň se řadí mezi spotřebiče, které jsou v českých domácnostech „služebně nejstarší“. „Jestliže se rozhodnete svou deset let starou kombinovanou ledničku nahradit novým úsporným modelem – ideálně A+++, můžete snížit spotřebu elektřiny ve své domácnosti dokonce o více než patnáct procent,“ vypočítává Libor Holub.

Uspořit můžete ale i tehdy, aniž byste museli pořizovat nové spotřebiče. „Přístroje, které nepoužíváte každý den, úplně vypínejte. Tzv. stand-by režim je sice pohodlný, ale tímto opatřením ušetříte až 2 500 korun ročně, které by jinak přístroje ve spánkovém režimu zbytečně spolykaly,“ dodává Libor Holub. Za zvážení stojí také výměna klasických žárovek za úsporné LED osvětlení.

Vyšší úspory vyžadují větší investice

Energetický poradce se v doporučeních zaměřuje i na úspory, které zpravidla vyžadují vyšší vstupní investice. Jedná se o zateplení stěn, střechy, výměnu zdroje vytápění či oken, ale třeba i návrh řešení na malou solární elektrárnu, díky které se můžete stát energeticky soběstačnější. Odborníci z Bohemia Energy kromě nejvhodnějšího řešení zároveň i poradí, zda je možné na konkrétní řešení čerpat státní dotace či jiné příspěvky.

Každá úspora musí být smysluplná i ekonomicky, proto je dobré si nechat spočítat návratnost investice. Ta by obecně neměla být vyšší než sedm let. Pokud například zateplíte střechu, vyjde vás to zhruba na 30 – 40 tisíc korun, ale ušetříte 20 – 30 procent energie. Investice se vám tudíž vrátí za zhruba dva až tři roky.

Kdy vám energetický poradce nepomůže

Každý energetický poradce vám samozřejmě může dát jen doporučení na úsporná opatření, ale rozhodnutí je už na vás. Jestliže si řeknete, že váš dvanáctiletý mrazák sice už je starý, ale pořád funguje a dobře slouží, a proto ho nebudete měnit za nový, budete i nadále zcela zbytečně platiti za elektřinu více, než byste museli. Záleží tedy na tom, čemu dáváte přednost: starým věcem nebo úsporám.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

logo
Na Poříčí 24-26
110 00 Praha 1

zelená linka: 800 333 333 (prodejní linka)
800 025 025 (zákaznická péče)

e-mail: kontakt@bohemiaenergy.cz

web: www.bohemiaenergy.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Neplaťte za energie zbytečně víc, než je třeba!

Neplaťte za energie zbytečně víc, než je třeba!

Měnit dodavatele energií lze několik let. České domácnosti, které již změnu udělaly, tak šetří nemalé peníze, celkově je to již více 10 miliard korun. Přesto však mnoho Čechů změnu neřeší a stále zůstává u svých původních dodavatelů. Přitom mohou ušetřit až tisíce korun ročně.

REKLAMA