REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budova

V centru Prahy by na náměstí Curieových mohla vyrůst až sedmipatrová budova. V připravovaném Metropolitním plánu je volná plocha mezi hotelem InterContinental, ulicí Elišky Krásnohorské a Bílkovou ulicí označena jako stavební pozemek, nikoli už jako nezastavitelné veřejné prostranství. Uvedla to dnes radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Změny nejsou definitivní, k návrhu Metropolitního plánu se budou moci vyjádřit městské části i lidé. O záměru stavby v minulých dnech informoval deník Právo. Zastupitelé za Piráty požadují, aby město zveřejnilo seznam všech podobných parcel.
Pohled z Letné na Čechův most

"Já se dost obávám, že takovýchto drobných, nenápadných změn v novém územním plánu může být více. Myslím si, že to není dobře, protože to centrum Prahy je už hodně zahuštěné," uvedla Plamínková s tím, že by měla být taková místa chráněna a využita k rozšiřování zeleně, která může přispět ke snížení teploty vzduchu ve městě. Podle Plamínkové by bylo možné v Praze zahušťovat zástavbu na takzvaných brownfieldech nebo na sídlištích.

Městská část vnímá změnu náměstí Curieových na stavební parcelu negativně, pokud by na ni majitel, firma J&T, nechal vybudovat kancelářskou budovu, jak o záměru informovalo dříve Právo. "Praha 1 by v takovém případě byla zásadně proti takové stavbě. Pokud by šlo ovšem jen o nějaké drobné úpravy náměstí, které by nezničily toto místo, ale naopak by ho trochu vylepšily, tak obecně ta změna na stavební parcelu nevadí," uvedla na dotaz tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Zastupitelský klub Pirátů požaduje, aby Institut plánování a rozvoje (IPR), připravující Metropolitní plán, zveřejnil seznam pozemků, které plán navrhuje změnit z neztavitelných na zastavitelné a tím je jejich majitelům zhodnocuje. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek odeslal v tomto duchu institutu oficiální žádost o informace. "Chci vědět, jestli IPR připravuje územní plán, který obohatí hlavně miliardáře, a nebo bylo náměstí Curiových jen výjimečný exces," uvedl v prohlášení.

"Měnit nezastavitelné parcely, ať již zeleně nebo veřejných prostranství na stavební parcely je věc mimořádná, zejména pokud se odehrává v tak cenném a složitém území jako je historické jádro Prahy. O těchto věcech je třeba vést širokou diskusi a zejména si vyjasnit otázky, v čí prospěch se tato změna provádí, zda je v zájmu města a jeho obyvatel, a co tím město a jeho obyvatelé získají a co ztratí," sdělil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu (NPÚ) obecně ke změnám územního plánu.

Proti změně územního plánu se už ohradily také organizace Sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova v Praze, Žijeme v centru, Klub Za starou Prahu či KampaNula.

Dalším místem, kde by mohla vyrůst zástavba, je na břehu Vltavy u Štefánikova mostu. Rada hlavního města v úterý těsnou většinou odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit současný park na konci Revoluční ulice na stavební parcelu. Městská část Praha 1 chce prostor využít pro kulturní účely. Původně radnice Prahy 1 zvažovala stavbu projektu galerie Zlaté vejce od architekta Petra Malinského, na kterém však už městská část netrvá. Do galerie plánovala Praha 1 umístit Slovanskou epopej, magistrát ale rozhodl pro epopej vybudovat galerii na Těšnově.

Magistrát v boji proti klimatické změně přijal v červenci strategii adaptace města, podle níž má být podporovaná zelená a modrá infrastruktura s cílem ochladit město a zamezit projevům tepelného městského ostrova. Vlivem uvedeného jevu je v centru Prahy o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii, což způsobuje zahušťování zástavby z materiálů, které do sebe kumulují teplo, jakými jsou například beton a asfalt. Teplotu dále zvyšuje intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

Zdroj: Fotolia, Andery Popov

Ceny starších domů v ČR meziročně i mezičtvrtletně zdražily

Ceny starších domů po rekonstrukci v Česku průměrně meziročně i mezičtvrtletně zdražily v prvním čtvrtletí o tři procenta. Průměrná cena byla 46.205 korun za metr čtvereční. Přestože většina větších měst a jejich okolí zaznamenala meziroční pokles cen, mezičtvrtletně u velké části z nich ceny vzrostly o procenta.…

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Vláda schválila materiál MMR, který představuje další krok k obnově a rozvoji pevnostních měst Terezín a Josefov. Obsahuje hlavní teze desetiletého programu. Způsob financování záchrany akutně ohrožených objektů vláda schválila v září loňského roku. Pevnostním městům by v příštích 10 letech…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, jamrooferpix

Stovky nových bytů v Přerově. Město se chystá na příchod nových obyvatel

Přerov se s dostavbou dálnice D1 a velkým zájmem investorů o průmyslové zóny chystá na příliv nových obyvatel. Podle vedení radnice ve městě vznikne do pěti let několik set nových bytů. Stavět je budou soukromé firmy, ale i město, které má v plánu vybudovat na místě současného hotelového domu Strojař osm desítek…

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA