REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Šlechtova restaurace je perlou Stromovky. O rekonstrukci se mluví od 90. let

Šlechtova restaurace, oblíbené místo k zastavení mnoha návštěvníků Stromovky, byla původně barkoním letohrádkem. Později si věhlas získala jako restaurace. Dvakrát vyhořela, byla ohrožena povodní, sesuvem půdy i vandalismem, uvažovalo se i o její demolici. Aby sloužila návštěvníkům parku ve své původní kráse, o to se snad zaslouží rozbíhaná rekonstrukce, o které se uvažuje již od devadesátých let.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Vznikla koncem 17. století jako barokní letohrádek, později ale objekt sloužil i jako sklad sena a obilí pro místní oboru. Po otevření Stromovky veřejnosti na počátku 19. století zde byla zřízena restaurace, která získala největší slávu v době, kdy ji provozoval Václav Šlechta a po něm jeho syn Antonín. Po nich získala i své jméno.

Dnešní podobu získala budova při novogotické úpravě podle návrhu Bernarda Gruebera v roce 1855. Po druhé světové válce a znárodnění začala sláva restaurace upadat a v 60. letech byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Opuštěná budova v roce 1978 vyhořela, o dva roky později už poškozenou restauraci oheň poničil znovu. Tehdy se dokonce uvažovalo o demolici, od této myšlenky ale nakonec úřady ustoupily.

© Fotolia.com - taborsky© Fotolia.com - taborsky

Stále odkládaná rekonstrukce

Od 90. let se mluví o rekonstrukci Šlechtovy restaurace, která v té době dále chátrala a sloužila například k ilegálnímu hraní paintballu. Budova byla v rámci privatizace bezplatně převedena na pražský magistrát, který ji v roce 1996 přenechal do správy Praze 7. Městská část se poté několik let neúspěšně snažila najít investora, který by zchátralou budovu rekonstruoval, v roce 2003 ji ovšem radnice vrátila zpět hlavnímu městu.

Plány na opravy památkové chráněné budovy totiž výrazně zkomplikovaly povodně v roce 2002, při nichž byla budova zaplavena do výše zhruba čtyř metrů. O šest let později se nedaleko restaurace v souvislosti se stavbou tunelu Blanka vytvořil kráter o rozměrech asi 20 krát 20 metrů, v roce 2010 ohrozil Šlechtovu restauraci sesuv půdy ze svahu nad ní.

V květnu 2010 rozhodla rada hlavního města o opravě budovy, která měla přijít přibližně na čtvrt miliardy korun. Na podzim 2013 ale radní tendr na opravu Šlechtovy restaurace zrušili, projekt byl totiž podle nich naddimenzovaný a město na něj nemělo peníze.

Zdroj: By PatrikPaprika (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsZdroj: By PatrikPaprika (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Restaurace znovu ožije

Nové výběrové řízení Praha vypsala až loni v květnu, rozsah prací se výrazně zmenšil. Z tendru nakonec vyšla vítězně stavební a restaurátorská firma Pracom, tendr vyhrála s nabídnutou cenou zhruba 101,5 milionu korun bez DPH. Vedení města schvalovalo vítěze tendru nadvakrát, protože proti prvnímu výběru se odvolali dva další účastníci soutěže. Výběrová komise v obou případech vybrala Pracom. Po opravách by se do objektu měl vrátit restaurační provoz.

Původně měla oprava památky vyjít na čtvrt miliardy korun, město však nechalo projekt přepracovat. Budova projde kompletní rekonstrukcí. Uvnitř budou restaurovány historické prvky včetně stropní fresky Apollóna s Venuší nebo umělá krápníková jeskyně, v níž bývala plastika Poseidona.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA