REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rozhovor s projektantem společnosti G SERVIS o projektech pro život a radost

Co je pro někoho bizarní, může být pro jiného normální. Občas se vyskytnou požadavky na atomový kryt, stropy vysoké osm metrů, druhý obývací pokoj pouze pro kočky...,“ říká s úsměvem Honza Korejtko, konzultant a projektant rodinných domů společnosti G SERVIS CZ.

Jaká je hlavní úloha konzultanta ve společnosti, která se věnuje prodeji projektů rodinných domů?

V podstatě je to takový průvodce. S klienty procházíme celým procesem počínaje výběrem pozemku, přes výběr domu, jeho technologické vybavení, až po proces vyřízení stavebního povolení a výstavby i financování.

Liší se nějak klienti, kteří dříve bydleli v rodinném domě od těch z paneláku?

Těžko říct, my se většinou nedozvíme, kde bydlí naši klienti. Jediná věc, kterou jsem vypozoroval je, že ti, kteří pocházejí z domků, mají větší nároky na prostory.

Co by mělo být prvním krokem, pakliže se rozhodnu stavět? A jaké jsou navazující fáze?

Ideální je mít kde, tzn. vlastnit stavební pozemek. Dále také vědět, jaká jsou regulativa výstavby v dané lokalitě. Pak už si stačí jen rozmyslet, jaký chci dům a s tím dokážeme klientům velice dobře poradit.

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Kdy by měly mé kroky vést přímo k projektantovi? Kdy je naopak lepší domluvit si nejdříve schůzku s architektem?

K projektantovi bych doporučil vydat se v případě, že mám jasnou představu o tom, co chci stavět. Pokud mám jen představy, myšlenky, vize a vím, že vyžaduji něco atypického, doporučil bych návštěvu architekta a zpracování architektonické studie. Toto však neznamená, že šikovný projektant nedokáže do určité míry roli architekta nahradit.

Stavebník se nejspíš nejčastěji dostaví na schůzku s obecným zadáním, kdy má představu o velikosti domu, počtu místností a stylu, v jakém chce dům postavit. Na co však většina klientů zapomíná a z jakých omylů je nejčastěji vyvádíte?

Myslím, že naši klienti většinou vědí, co chtějí. My je spíše jen korigujeme a většinou také objasňujeme fámy, které se dočetli na neodborných portálech či v diskusních fórech na internetu. Mnohdy si také budoucí stavebníci nedokáží představit finanční náročnost toho, co požadují, a proto také na schůzkách často děláme orientační propočty jejich staveb.

Jaký vliv na podobu domu má regulační plán, který usměrňuje míru zastavění pozemku, tvar střechy, výšku atd.?

Jako hlavní nám regulace určuje velikost domu, respektive plochu pozemku, kterou je možno zastavit, většinou také omezuje výšku výstavby a často určuje i tvar střechy. Další omezení se mohou vztahovat ke způsobu parkování atd.

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Od čeho nejčastěji stavebníky odrazujete?

Nemyslím, že bychom klienty od něčeho přímo odrazovali, snažíme se je spíše směrovat. Pravdou je, že občas něco i rozmlouváme. Jedná s především o případy, kdy si klienti vymyslí nějaké vlastní, většinou přetechnizované řešení. Snažíme se vždy o to, aby byla výstavba domu jednoduchá, stejně jako následný provoz a údržba.

Kam se architektonicky a materiálově posunuly a posouvají projekty rodinných domů?

Architektonicky se snažíme zachytit současné trendy, tudíž nově vznikající projekty jsou moderní nejen svým venkovním vzezřením, ale samozřejmě i vnitřními dispozicemi. Dnes si již novostavbu, např. bez technické místnosti nebo bez šatny, téměř nelze představit. Co se týče materiálů, jako např. konstrukční systém jsou vždy použity aktuálně ty nejlepší materiály od daného dodavatele. A totéž platí třeba i u systému vytápění.

Které domy patří typově mezi českou klientelou k nejoblíbenějším? Možná je to zdání, ale nešíří se možná až příliš vlna bungalovů?

Je pravdou, že bungalovy jsou na vzestupu, a to jak ty úplně miniaturní, tak i ty velké. Většina zájemců o tento druh bydlení považuje za hlavní přednost absenci schodiště. Zároveň se také obávají možného přehřívání podkroví. Na druhou stranu je fakt, že cena za m3 obestavěného prostoru je u patrového domu o něco příznivější než u přízemního.

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Patří mezi oblíbené části projektů ještě stále prosklená plocha orientovaná směrem do zahrady, nebo už tento trend postupně mizí?

Ano, je to tak a věřím, že tento trend jen tak nevymizí, protože mi to přijde logické. Samozřejmě vždy také záleží na orientaci domu na světové strany.

Jaký dům z G SERVIS nabídky by, dle Vašeho mínění, zapadl nejlépe do českých luhů a hájů?

Na toto asi neexistuje univerzální odpověď, je to lokalita od lokality. Dům by měl zapadnout do okolní zástavby, a zároveň být vhodně umístěn na pozemku. Moji favorité jsou takoví kříženci tradičního s moderním, např. rodinný dům Face, nebo třeba bungalov Orlando 5.

Pokud se rozhodnu pro výběr projektu od G SERVISu, jaké výhody to s sebou nese a co mě celkově čeká?

Zásadní výhody typového projektu jsou rychlost jeho zpracování, cena, jeho rozpracovanost a vzhledem k tomu, že se jedná o opakovaný prodej, pak i možnost jeho postupného odladění.

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Je možné G SERVIS projekty upravovat?

Typové projekty je samozřejmě možné upravovat. Většinou je vše řešeno formou klientských změn. Někdy, pokud se jedná o opravdu drobné změny, je můžeme řešit až během výstavby změnou stavby před dokončením. Někdy se naopak stane, že jsou požadavky klientů na změny takové, že již nedává smysl upravovat typový projekt a nakreslí se dokumentace celá znovu.

Jak dlouho si na typový projekt počkám?

Stavební část typové projektové dokumentace je většinou k dodání do 10 dnů. U částí, které jsou pro klienta tvořeny na míru, je to o něco déle. Pokud tvoříme s lidmi individuální projektovou dokumentaci na míru, doba tvorby se prodlužuje třeba na dva až tři měsíce.

Liší se požadavky na projektování od lidí, kteří realizují stavbu svépomocí, nebo se stavební firmou? Jakým způsobem?

Ano, lidé, kteří se chystají stavět svépomocí, jsou většinou výrazně lépe informováni o stavebních materiálech, technologiích atd. Popravdě tedy řečeno někdy až moc, z čehož také často vznikají nesmyslně překombinované požadavky, které se jim následně snažíme rozmlouvat. Přeci jen platí, že v jednoduchosti je krása, a to platí dvojnásob, pokud si plánuji stavbu realizovat sám.

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Stavebníkům většinou doporučujete stavební dozor. Proč?

Pokud si klienti budou stavět dům svépomocí, je jejich povinností zajistit si technický dozor. Když jim dům staví odborná firma, stavební dozor silně doporučujeme vzhledem k celému mechanismu fungování stavebnictví. Kvalitní dozor musí být absolutně nezávislý na stavební firmě, neboť kontroluje postup prací, dodržování termínů, dohlíží na dodržování dohodnutých podmínek, technologických předpisů, přejímá jednotlivé části díla, která budou v dalším postupu zakryty atd.

Jaké jsou nejčastější dotazy? Máte nějaký žebříček TOP5?

Máme... Mezi ty nejklasičtější patří: Co je lepší, patrový dům nebo bungalov? Jaký je nejlepší konstrukční systém? Jaký je nejlepší způsob vytápění? Univerzální odpovědi samozřejmě neexistují...

Zdroj: G servisZdroj: G servis

Setkal jste se někdy s nějakými bizarními požadavky ze strany stavebníků?

Co je pro někoho bizarní, může být pro jiného normální. Občas se vyskytnou požadavky na atomový kryt, stropy vysoké osm metrů, druhý obývací pokoj pouze pro kočky...

Co by nemělo chybět všem budoucím stavebníkům vyjma povinné dokumentace? Máte pro ně nějaký vzkaz?

Tak hlavně pevné nervy a hodně energie, jak do jednání s úřady, tak do následné výstavby. Přece jen, projektem to teprve začíná. A kvalitním, racionálně zpracovaným projektem lze do budoucna nervy i finance výrazně ušetřit...

G SERVIS CZ - Projekty rodinných domů

logo
Centrála společnosti - Praha
Paříkova 910/11a
190 00 Praha 9 - Vysočany

telefon: 236 160 333
e-mail: gservis@gservis.cz

web: www.gservis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Už máte projekt svého nového domova? Obraťte se na odborníky! Kvalita je prioritou

Už máte projekt svého nového domova? Obraťte se na odborníky! Kvalita je prioritou

Pokud uvažujete o stavbě rodinného domu, základem je právě projekt. Ten musí být kvalitní a posloužit nejen vám, ale především stavební firmě, která bude vaše bydlení realizovat. Pro vás by měl být vyhovující především po dispoziční a vzhledové stránce, přičemž pro stavební firmu a řemeslníky po stránce obsahové a…