Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3 rozhovory s 3K Architects: Co je to stavební projekt, kolik času a peněz stojí jej vytvořit?

Před stavbou rodinného domu, je nutné mít vše důkladně rozmyšlené a namalované, abychom se při realizaci nepotýkali s problémy. Druhá ze tří částí rozhovoru s architektem směřovala na praktické věci, ohledně projektu. Co to vlastně projekt je? Jaká práce se za tímto slovem skrývá? Kolik času a peněz stojí vytvořit projekt na rodinný dům? Na tyto otázky nám odpovídal architekt Jan Komárek z ateliéru 3K Architects.

ESTAV.cz se ptá...

Vysvětlete našim čtenářům, co slovo projekt obsahuje, z čeho se vlastně projekt skládá?

Ing. arch. Jan Komárek, odpovídá ...

Pro člověka, který nedělá ve stavařině, či projektování je opravdu těžké vyznat se v tom, co vlastně projekt má obsahovat. My u každého projektu začínáme studií. Bez ní je to holé šílenství. A důvod? Studie je totiž fáze projektu, kdy klientům kreslíme v ruce skici v měřítku tak, aby si svůj vysněný dům dokázali představit. Kreslíme půdorysy, řezy, pohledy, prostorové perspektivy, vysvětlujeme klady, zápory, charakteristiky a důvody našich návrhů. Variant představíme více a klienti si po osobních konzultacích s námi už vyberou cestu, kterou se chtějí vydat. V případě požadavků jim ještě vybranou variantu upravujeme tak, aby byli s výsledkem naprosto spokojeni. Nakonec jim uděláme i prostorové vizualizace se zákresem do fotografií a vybranými materiály, jak bude dům vypadat. To je studie. Nejzásadnější část jakéhokoliv projektu, kde klient uvidí, co vlastně postaví. Další fází je projekt pro stavební úřad. Záleží na daném účelu. Jeho cílem je vyřízení vyjádření dotčených orgánů a vydání příslušného povolení pro výstavbu. Když chcete mít projekt opravdu pečlivě připravený a chcete mít nad samotnou realizací stavby opravdu kontrolu, zpracujeme projekt pro provedení stavby, který obsahuje detaily, výpisy prvků, rozpočty s ceníkovými cenami a výkazy výměr pro nacenění dodavatelskými firmami. Dokážeme pomoct i s výběrem dodavatele stavby. Pokud si to klienti vyžádají, rádi pro ně zajistíme i autorský dozor projektanta, kdy dohlížíme nad průběhem realizace. Vidíte, že slovo projekt ve stavařině obsahuje poměrně hodně dílčích částí.

ESTAV.cz se ptá...

Častokrát se stává, že klienti nedokážou odhadnout délku přípravných, architektonických a projektových prací a mají nereálné představy ohledně termínů. Můžete to objasnit?

Jan Komárek, odpovídá ...

Termíny a ceny jsou jedny z klíčových parametrů a ve stavařině hrají zásadní roli. My se s tím v naší praxi setkáváme téměř u každého projektu. Klienti nás osloví s požadavkem, že chtějí navrhnout rodinný dům se zahradou, vyjmenují nejrůznější požadavky a přání, mají vybraný pozemek a že chtějí co nejdříve začít stavět. Bohužel častokrát neberou v potaz čas, který zabere vytvořit studii a projektovou dokumentaci pro stavební úřad. Jejich představa je, že to dokážeme udělat za jeden, nebo dva měsíce a že za tři měsíce už začnou stavět. Kéž by to bylo tak jednoduché. I my bychom si to přáli. Realita je taková, že pokud klienti si chtějí nechat navrhnout své bydlení od architekta a investovat do domu řádově miliony korun, tak se vyplatí do architektonických a projektových prací investovat. Je to totiž investice na celý život běžného člověka, a právě architekt navrhne klientům dům jejich snů. Je třeba tomu věnovat hodně času. Navíc kvalitní projekt ušetří náklady při realizaci a zbytečné dohadování a předělávání, co kdo jak a kdy myslel.

ESTAV.cz se ptá...

Zkuste být konkrétnější. Kolik času zaberou projektové práce?

Jan Komárek, odpovídá ...

Mnoho měsíců. Vezměte si, že jen přípravné práce, první schůzka s klienty, obhlídka pozemku, domluvení se na ceně za projektové práce, už jenom tady uběhne klidně měsíc, ani nevíte jak. Při tvorbě studie hodně záleží na zpětné vazbě klientů, jak rychle reagují, jaké nám dávají podněty k úpravám, či se vším souhlasí a práce se tím urychluje. A samozřejmě jak nám se daří popasovat se s jejich přáními, pozemkem, lokalitou atp. Studii rodinného domu zpracujeme zhruba za tři měsíce. Následuje projekt pro stavební povolení, který zvládneme za tři až čtyři měsíce podle složitosti. Poté vyřízení příslušeného povolení od stavebního úřadu, což zabere pro představu tak 3-4 měsíce, a to musí jít všechno hladce. Tady vidíte, že od začátku do vydání stavebního povolení uběhne rok projektových prací a klient stojí na začátku realizace. Dá se to stihnout i za kratší čas, ale je to potom vždy na úkor kvality projektu. Tomu se vyhýbáme a za kvalitou našich projektů si stojíme.

ESTAV.cz se ptá...

Co když ale klienti nemají tolik času?

Jan Komárek, odpovídá ...

Takovou situaci dokážeme pochopit. My se ale snažíme klientům vysvětlit, že pokud chtějí investovat do svého budoucího bydlení na desítky a desítky let do budoucna, tak je dobré si počkat. Přeci jen se jedná o největší investici v životě běžného člověka. Není to jako s drahým telefonem, který si koupíte, ale za dva roky ho prodáváte a kupujete jiný drahý telefon. Do svého bydlení je třeba aspoň podle nás investovat. Takže připravit kvalitní a promyšlenou studii, stavební projekt s vyřešením stavebních návazností a koordinaci jednotlivých profesí. Studie totiž určí, v jak kvalitním domě budou klienti bydlet a kvalitně připravený stavební projekt omezí problémy a mnoho nepříjemných chvil při realizaci stavby.

 

ESTAV.cz se ptá...

Jak se pohybují ceny za jednotlivé fáze spolupráce na domě? Jaké fáze vlastně nabízíte?

Jan Komárek, odpovídá ...

Nabízíme všechny druhy architektonických, projektových a přípravných fází. Dle honorářového řádu architekta/inženýra je těchto tzv. výkonových fází celkem devět od přípravy zakázky, přes zásadní studii, dokumentace pro úřady, prováděcí dokumentace až po realizační dokumentaci, výběr dodavatele stavby a uvedení stavby do užívání. (odkaz zde, pozn. redakce).

Cena na běžném rodinném domě za všechny tyto fáze se pohybuje u novostavby kolem 8-10 %. Rekonstrukce jsou projekčně náročnější, takže cena je dražší, záleží na konkrétním zadání. Na klientech je rozhodnutí, jaké fáze si zajistí sami a jaké fáze budou vyžadovat od nás. Setkáváme se častokrát se situacemi, že naše ceny se výrazně liší od cen některé konkurence. My říkáme a ze zkušenosti víme, že čím je cena za projekt nižší, tím nad tím daný architekt či projektant stráví méně času a logicky tak nepromyslí všechny souvislosti, kterých je v dnešním světě stavebních materiálů a technologií nepřeberné množství. My se snažíme držet těchto cen, protože si stojíme za tím, že každému projektu věnujeme velké množství času, při kterém s klientem konzultujeme nejrůznější varianty od umístění a tvaru domu na pozemku až po velikost a umístění vany, či zásuvky v dětském pokoji.

Ing. arch. Jan Komárek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Získal několik ocenění za své architektonické návrhy a má dlouholeté zkušenosti jako vedoucí architekt. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects.

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. 3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?
  2. 3 rozhovory s 3K Architects: Co je to stavební projekt, kolik času a peněz stojí jej vytvořit?
  3. 3 rozhovory s 3K Architects: Osobitý přístup ke klientovi je při návrhu bydlení zásadní

Mohlo by vás zajímat

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

27. června v Brně v Impact Hubu proběhl jednodenní kurz Stavaři stavařům, který učil stavaře, jak vyjednat cenu, termín a obsah práce na začátku projektu. Na účastníky čekalo celkem šest částí, ve kterých pochopili, jak (ne)funguje stavební trh, jak se chová stavař a klient, jak vysvětlit klientovi, proč práce…

REKLAMA