REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Lazura dřevěných oken potřebuje péči

Dřevěná okna jsou stavebním prvkem, který prověřil čas. Stále více stavebníků, kteří se rozhodují o tom, jaká okna si pořídí nakonec dají přednost přírodnímu materiálu před levnějším plastem. Co je třeba dělat, aby byla dřevěná okna dlouho krásná?

Kvalitní povrchová úprava

Dřevo jako přírodní materiál bez patřičné ochrany dlouhodobě nedokáže vzdorovat povětrnosti a zejména negativním účinkům vlhkosti. „Dřevěná okna mají potenciál dobře sloužit desítky let, ale při zanedbání údržby mohou už za několik let, podle toho kde jsou instalována, hodně ztratit nejen na svém vzhledu,“ upozorňuje Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA okna.

Prvním krokem je hloubková impregnace, která se aplikuje na jednotlivé díly okna, tedy ještě před zalisováním do hotových rámů a křídel. Aktivní složky, které proniknou do hloubky dřeva a účinně ho chrání před plísněmi a houbami. Přiznané spoje oken by pak měly být vyplněny pružným plničem, který brání průniku vody.

Namáčením v barevném základu se dosáhne výsledného odstínu a zlepší se vzhled především u napojovaných dřevin. Finální pružná, ale tvrdá lazura dokáže odolat povětrnosti, chrání i před účinky některých chemikálií a brání i mechanickému poškození. „Technologie zpracování povrchové úpravy, tedy i například řízené sušení jednotlivých vrstev, je stejně důležitá jako kvalita použitých přípravků,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Exponovaná místa v dolní části oken by u kvalitních výrobků měla být chráněna izolovanými a větranými okapnicemi, které pomáhají vzdorovat účinkům slunce, mrazu a vlhkosti.

Povrchová úpravaPovrchová úprava

Jak se starat o lazuru

Jarní období je díky příznivým teplotám ideální dobou pro ošetření lazury. U oken s kvalitní vícevrstvou povrchovou úpravou k tomu stačí výrobcem doporučený balzám, který se po umytí oken nanese houbičkou na dřevěné části. Ošetření lazury většinou výrobci doporučují dvakrát ročně - před zimou a před létem. Zlepší to nejenom vzhled oken, ale především se zacelí mikrotrhlinky, okna pak lépe odolají letnímu slunci i zimnímu mrazu.

Vyplatí se věnovat pozornost zejména oknům, která jsou vystavena přímému slunečnímu záření, poryvům deště a větru. Zde je větší pravděpodobnost poškození. Výhodou dřevěných oken je, že jdou poměrně snadno opravit. Pokud ale dojde k jejich poškození, typicky například od krup, je dobré svěřit opravu odborníkům. Laický zásah nevhodnými prostředky by mohl okna zničit. To platí také o renovačním nátěru.

Příčka nalepovací hladkáPříčka nalepovací hladká

Péče o kování

Moderní okna nepotřebují příliš mnoho péče, ale co je nutné pro jejich správnou funkčnost je promazání a případné seřízení kování. Celoobvodové kování je poměrně složitým systémem táhel. Do vyznačených míst a pohyblivých prvků by se měl aplikovat nejlépe silikonový olej, který díly promaže. V případě, že okna drhnou nebo jimi táhne je nutné je seřídit, je to jednoduché a podle návodu od výrobce to zvládne i laik.

Těsnění oken je vyrobeno z kvalitní pryže, ale pokud ho také po očištění potřete silikonovým olejem, nic nezkazíte a podpoří to jeho trvalou pružnost. V případě, že je kování ztrouchnivělé, vytržené nebo jinak poškozené, je potřeba zajistit výměnu za odpovídající typ. Těsnění má totiž rozhodující vliv na izolaci oken.

Moderní okna jsou poměrně složitým a ne právě levným prvkem. Pro dlouhodobou životnost je potřeba věnovat jim alespoň minimum péče, kterou doporučí jejich výrobce.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Foto: Fitim Mucaj

Měli u domu nevzhledné betonové sloupořadí. Vyčarovali elegantní přístavbu

Domy, ve kterých plánujeme bydlet, k nám ne vždy doputují v originálním balení a vonící novotou. Někdy jsou to, zachovalosti a plné funkčnosti navzdory prostě stavby, ve kterých už někdo žil a měl s nimi své vlastní plány. Které se pak novým majitelům nemusí zdát pochopitelné. Což je i příklad rodinného domu, který…

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA