Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodiče studentů kupují byt coby investici

V ČR se čím dál víc prosazuje praxe obvyklá například v Německu – několik mladých lidí si dohromady pronajme byt. Další studenti bydlí v bytech, které jejich rodiče pořizují coby investici.
Rodiče studentů kupují byt coby investici

Vysokoškolské koleje už nejsou tak populární jako před lety. Část studentů raději volí pronájem. V některých univerzitních městech vychází bydlení v soukromí levněji než na koleji, zvláště pokud se do jednoho bytu nastěhuje více studentů.

Levné hypotéky nahrávají rodičům

Část vysokoškoláků navíc takové problémy vůbec neřeší – podle realitních kanceláří stoupá počet rodičů, kteří byt rovnou koupí a po skončení studia ho dále pronajímají. Populární je to například v severočeském Ústí nad Labem, kde jsou byty levné, zájem stoupá také v Olomouci.

Důvodem je relativně nízká pořizovací cena starších bytů a také nízké sazby hypoték. Průměrný starší byt v Ústí nad Labem v blízkosti centra stojí kolem 400 tisíc korun. Takovou částku jsou rodiče budoucích studentů většinou schopni zaplatit rovnou. Případně mohou využít hypotéky s kratší dobou splatnosti třeba na deset let – to je vyjde na 3100 korun měsíčně a zaplatí necelého půl milionu korun.

Jen za kolejné by přitom jediný student za pět let studia zaplatil kolem 150 tisíc. Pokud by ve stejném městě studovaly dvě děti, případně pokud by byt využívaly ke spolubydlení s kamarády, cenový rozdíl zmizí úplně. V následujících letech pak byt může vylepšovat rodinný rozpočet.

Půjčky na bydlení jsou nejlevnější v historii

Ačkoli se zdálo, že loňská tři procenta úroků u hypoték zůstanou minimem, letos jsou zatím úvěry na bydlení ještě levnější. Odborníci však očekávají, že nyní už se pokles úrokových sazeb přece jen zastaví. Zájemců o tyto půjčky je navíc letos méně, ani nízká cena hypoték už tolik netáhne.

Zdá se, že lidé, kteří koupi nového bydlení odkládali, se k jeho koupi nejspíše odhodlali už loni. Tehdy si lidé vzali hypotéky v celkové rekordní výši 150 milionů korun, k čemuž nahrál i pokles jejich cen – úroková sazba klesla k hranici tří procent nebo těsně pod ní a odborníci varovali, že tak levné hypotéky dlouho nevydrží.

To se však nepotvrdilo – cena hypoték šla dokonce ještě dolů a letos v července dosáhla podle údaj Hypoindexu průměrná úroková sazba historického minima ve výši 2,72 %. Přesto je klientů méně než před rokem, projevuje se i to, že méně lidí než před rokem svou hypotéku refinancuje. V létě byl navíc zájem o nové hypotéky menší než na jaře, což je ale obvyklý vývoj. Dá se přitom čekat, že banky budou stejně jako dosud nabízet slevy a akční ceny, aby přilákaly co nejvíce zájemců. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

REKLAMA