REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodiče studentů kupují byt coby investici

V ČR se čím dál víc prosazuje praxe obvyklá například v Německu – několik mladých lidí si dohromady pronajme byt. Další studenti bydlí v bytech, které jejich rodiče pořizují coby investici.
Rodiče studentů kupují byt coby investici

Vysokoškolské koleje už nejsou tak populární jako před lety. Část studentů raději volí pronájem. V některých univerzitních městech vychází bydlení v soukromí levněji než na koleji, zvláště pokud se do jednoho bytu nastěhuje více studentů.

Levné hypotéky nahrávají rodičům

Část vysokoškoláků navíc takové problémy vůbec neřeší – podle realitních kanceláří stoupá počet rodičů, kteří byt rovnou koupí a po skončení studia ho dále pronajímají. Populární je to například v severočeském Ústí nad Labem, kde jsou byty levné, zájem stoupá také v Olomouci.

Důvodem je relativně nízká pořizovací cena starších bytů a také nízké sazby hypoték. Průměrný starší byt v Ústí nad Labem v blízkosti centra stojí kolem 400 tisíc korun. Takovou částku jsou rodiče budoucích studentů většinou schopni zaplatit rovnou. Případně mohou využít hypotéky s kratší dobou splatnosti třeba na deset let – to je vyjde na 3100 korun měsíčně a zaplatí necelého půl milionu korun.

Jen za kolejné by přitom jediný student za pět let studia zaplatil kolem 150 tisíc. Pokud by ve stejném městě studovaly dvě děti, případně pokud by byt využívaly ke spolubydlení s kamarády, cenový rozdíl zmizí úplně. V následujících letech pak byt může vylepšovat rodinný rozpočet.

Půjčky na bydlení jsou nejlevnější v historii

Ačkoli se zdálo, že loňská tři procenta úroků u hypoték zůstanou minimem, letos jsou zatím úvěry na bydlení ještě levnější. Odborníci však očekávají, že nyní už se pokles úrokových sazeb přece jen zastaví. Zájemců o tyto půjčky je navíc letos méně, ani nízká cena hypoték už tolik netáhne.

Zdá se, že lidé, kteří koupi nového bydlení odkládali, se k jeho koupi nejspíše odhodlali už loni. Tehdy si lidé vzali hypotéky v celkové rekordní výši 150 milionů korun, k čemuž nahrál i pokles jejich cen – úroková sazba klesla k hranici tří procent nebo těsně pod ní a odborníci varovali, že tak levné hypotéky dlouho nevydrží.

To se však nepotvrdilo – cena hypoték šla dokonce ještě dolů a letos v července dosáhla podle údaj Hypoindexu průměrná úroková sazba historického minima ve výši 2,72 %. Přesto je klientů méně než před rokem, projevuje se i to, že méně lidí než před rokem svou hypotéku refinancuje. V létě byl navíc zájem o nové hypotéky menší než na jaře, což je ale obvyklý vývoj. Dá se přitom čekat, že banky budou stejně jako dosud nabízet slevy a akční ceny, aby přilákaly co nejvíce zájemců. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Závada uzavřela pro tramvaje pražský Libeňský most

Kvůli havarijní uzavírce Libeňského mostu v Praze je ode dneška do odvolání zastavený provoz tramvají mezi Palmovkou a Maninami. Tramvaje jezdí odklonem, kdy se provoz obnoví zatím není jasné. Závadu pravděpodobně způsobily silné mrazy, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Podle její mluvčí Barbory Liškové je…

Zdroj: fotolia.com

Zájem o palivové dřevo meziročně klesl o 43 procent, důvodem počasí i předzásobení

Zájem Čechů o palivové dřevo loni klesl. Celkový objem prodaného palilového dříví se v roce 2023 meziročně snížil o 43 procent. Jedním z hlavních důvodů byla vysoká poptávka o rok dříve, kdy se velká část zákazníků kvůli vysokým cenám energií předzásobila. Roli v loňském roce také hrálo teplejší počasí a pozdější…

REKLAMA