REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nekompromisní inovativní design Karima Rashida

Vizuální kultura je ovlivněna celou řadou nových faktorů. Příkladem může být design Karima Rashida, jakožto ucelený koncept bydlení, vycházející z širokého záběru tohoto originálního muže a světoobčana.

Kulturní rozmanitosti a znalosti různých prostředí se v tomto případě odrážejí hlavně v návrhové všestrannosti, v nesmírné pracovitosti, v zápalu pro věc i v osobitém způsobu provokace. Karim Rashid (podle svých vlastních slov) hluboce nenávidí černou barvu a unylou nudu. Miluje odvážné a hyperaktivní lidi, západ slunce a hlasitou hudbu. Preferuje čistotu v podobě bílé barvy, ctí přirozenou jednoduchost a pochvaluje si inspirativní japonskou architekturu. Vymýšlí originální tvary nábytku, navrhuje domácí spotřebiče, oblečení, hodinky, kosmetiku i světla; zabývá se návrhy celých interiérů a spolupracuje převážně s klienty zavedených značek (např. Umbra, Luxit, Magis, Edra, Sony, Gorenje, Armani). Vlastní také čestný doktorát z univerzity Art & Design v Ontariu a Corcoran College Art + Design Washington. Publikuje a přednáší na univerzitách po celém světě, pravidelně se účastní významných konferencí a veletrhů. Nedávný Milan Design Week 2017 nevyjímaje.  

Zdroj: Karim Rashid – oficiální profilZdroj: Karim Rashid – oficiální profil

Rozdílné koncepce bydlení  

To, že dokonale rozumí novým materiálům a technologiím a umí s nimi pracovat, dokázal už mnohokrát. Komplexní výčet jeho realizací by byl skutečně obsáhlý. Co se týče koncepcí bydlení, připomeňme alespoň jeho práci pro firmu Gorenje. Tady, oproti svému kolegovi (francouzský designér Ora-ito), který pracoval převážně s černou barvou, domácí spotřebiče opravdu rozsvítil. „Je třeba vnést kulturu a umění do všech předmětů každodenní potřeby. Zbavme se starých, temných rituálů a uvažujme o věcech a lidech pozitivně,“ podotýká. Společné pro oba designéry jsou v tomto případě pouze minimalistický styl a osobitý cit pro technologie a materiály.

Zdroj: Karim Rashid – oficiální profilZdroj: Karim Rashid – oficiální profil

Karim Rashid volí jako ústřední motiv kolekce spotřebičů barevný imaginativní pruh světla, Ora-ito vnímá černou barvu jako elegantní, aristokratickou a tajemnou substanci. „Záhadnou krásu domácích spotřebičů opravdu miluji. Vše musí být lehce ovladatelné a velmi jednoduché, aby vše zvládl i tak špatný kuchař, jako jsem já. S černou barvou se dá velmi dobře žít, podtrhuje originalitu, jednoduchost a eleganci,“ poznamenal Ora-ito u příležitosti představení vlastní vize kuchyně budoucnosti. Karim Rashid chce oproti tomu přinášet nové světlo do kuchyně, jež může měnit i lidskou přirozenost: „Pokud je lidskou přirozeností žití v minulosti, růžová je v mém pojetí nová černá. Dokládá to, že barva může být energicky zářivá a působivá. Zcela jistě dodává pozitivní sílu. Má spoustu variací a odstínů pro každou náladu i pro každou lidskou povahu. Růžová podle mě jasně sděluje myšlenku imaginativní nehmotnosti, je barvou pozitivní energie a silného optimismu,“ uvádí na vysvětlenou.  

Zdroj: Karim Rashid – oficiální profilZdroj: Karim Rashid – oficiální profil

Práce s materiály a technologiemi

Svůj inovační potenciál předváděl Karim Rashid i na svých přednáškách a workshopech v rámci letošního veletrhu designu v Miláně. Objevuje nové materiály biologického původu s možností recyklace, materiály snižující spotřebu energie (se zabudovaným tepelně akumulačním materiálem PCM a ekologickými složkami biologického původu), hovoří o integrovaných fotovoltaických modulech a o fóliích z netkaných textilií, preferuje materiály, které neškodí životnímu prostředí a zároveň splňují vše, co se od moderních materiálů žádá a sděluje svoji vizi: „Všechny prostory v domě – kuchyň, koupelna, ložnice, obývací pokoj či zahrada – budou pojednány tvůrčím způsobem a naplněny řadou elegantních řešení pro moderní, ekologické a inteligentní bydlení, v němž budou hrát roli hlavního aktéra a zároveň spojovacího prvku nové materiály a nanokompozity,“ vysvětluje a podotýká, že důležitou složkou celého procesu je především člověk, který s daným prostředím souzní. Dokládá to mimo jiné i vlastní vizáží: nápadné brýle zvláštních tvarů, barevné tenisky a pestré oblečení, jako by nám říkal – vše je dovoleno. Svět je otevřen každému nápadu a oceněn by měl být každý, kdo se alespoň o něco pokouší. „Měli bychom se osvobodit od svazujících rituálů minulosti. Moje opravdová touha je vidět šťastné lidi žijící současností. Pokud je lidskou přirozeností setrvávat v minulosti, pak říkám – přeměna světa je ve změně lidské přirozenosti...“ dodává na závěr Karim Rashid.

Zdroj: Karim Rashid – oficiální profilZdroj: Karim Rashid – oficiální profil
Karim Rashid (1960) je bezesporu jedním z nejproduktivnějších světových designérů. V jeho portfoliu najdeme více než 3 000 návrhů, které jsou realizovány či se právě realizují. Pracuje takřka nepřetržitě po celém světě (uvádí 38 zemí) a na svém kontě má celou řadu ocenění (posledním číslem je 351). Patří sem například cena za univerzální odpadkový koš Garbo, ocenění židle s názvem Oh Chair pro Umbra a různé interiérové návrhy. Za zmínku jistě stojí interiér restaurace Morimoto ve Philadelphii nebo hotel Semiramis v Aténách. Velmi často uvádí také projekty, které navrhl ve spolupráci se svými zákazníky. Například interiéry Method a Dirt Devil, nábytek pro Artemide a Magis, vizuální styl značek Citibank a Hyundai, produkty pro LaCie a Samsung a luxusní zboží pro Veuve Clicquot a Swarovski. Dílo Karima Rashida je ozdobou mnoha stálých sbírek a jeho umělecké práce jsou vystaveny v galeriích po celém světě. Vydal také knihu s osobitým názvem Chci změnit svět.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Zdroj:  Megan Taylor

Útulné bydlení v malé řadovce

Úzké řadové domy nejsou v centru Londýna ničím výjimečným. Neskýtají mnoho obytného prostoru, ale disponují venkovní plochou, která nabízí inspirativní možnosti. Klienti z oblasti jižního Londýna se obrátili na architekty, kteří přišli s funkčním návrhem na rozšíření domu tak, aby se do něj vešel jejich sen.

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Vojenský archiv v Olomouci, funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice v Praze, bronzovou medailí za architekturu oceněný český EXPO pavilon ve Vizovicích, klenot 1. republiky – nově rekonstruovaný výstavní Pavilon v Lounech, brněnská obdoba Flatiron Building alias Administrativní centrum Trinity, ...

Foto: Alex Attard, Cyril Sancereau, Julian Vassallo

Nové bydlení si vytvořili v historicky cenné památce

Kdo by si nepřál bydlet v paláci nebo alespoň v jeho těsné blízkosti. Noví majitelé zchátralé historické budovy v Balzanu na Maltě oslovili architekty s požadavkem na její renovaci. Architekti přišli s projektem The Coach House, který původní stavbu proměnil na moderní rodinnou rezidenci.

REKLAMA