Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Botanicus si oblíbil světlovody Lightway

Před začátkem návštěvní sezóny jsme se zašli podívat do výrobní haly, centra řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. V jarní sezóně zde na návštěvníky čeká spousta novinek. Jednou z nich jsou na první pohled téměř nezaznamenatelné instalace světlovodů firmy Lightway.

Ten první zde firma nechala umístit před zhruba šesti lety, a protože se velice osvědčil, od té doby došlo ještě na čtyři další realizace. Majitelé Botanicusu, manželé Ing. Dana a Jan Hradečtí, totiž dbají nejen na kvalitu svých produktů, ale velkou pozornost věnují také prostředí, kde jejich zaměstnanci pracují.

Za doprovodu vedoucího výroby Botanicusu jsme se šli nejprve podívat do sezónní kuchyně, kde vaří návštěvníkům historického Botanicusu mimo jiné také ze surovin, které rostou v jejich organických zahradách a servírují v historické vesničce, která má světlovody hned dva. Jeden historický z první realizace Lightway v Botanicusu, a druhý se všemi vylepšeními, k nimž se Lightway světlovody za pět let posunuly.

Kuchyně původně neměla žádné okno, právě proto zde vsadili na světlovod. Pro kuchaře je denní světlo důležité, a to nejen z psychologického a zdravotního hlediska, ale i z hlediska hygienických norem. Lidé v provozech bez denního osvětlení dnes nesmí pracovat déle než čtyři hodiny v kuse. „Přirozené světlo, které zprostředkovaly světlovody, provoz a náladu v něm posunuly o příčku výš. Je to zde mnohem hezčí a pro nás se všechno ve výsledku také zlevní, jelikož nemusíme tolik svítit,“ usmívá se vedoucí výroby pan Malý. „Přirozené světlo je prostě velký benefit nejen pro všechny zaměstnance, ale i pro návštěvníky,“ dodává.

I na sociálních zařízeních je díky světlovodům Lightway dostatek denního světlaI na sociálních zařízeních je díky světlovodům Lightway dostatek denního světla

Světlo za vesničkou

Z kuchyně jsme se dostali na další místo, kde je nyní díky světlovodům dostatek přirozeného světla, a to do umýváren a k toaletám. Nejdřív jsme ale museli projít historickou vesničkou, u níž je moderní sociální zařízení umístěné. Na malém prostoru, který vypadá trochu jako Hobitín, najdete venkovní dílny pro děti, které slouží jako prostor pro ukázku výroby papíru, svíček a mýdel, i historické centrum tradičních řemesel, kde je možno si vlastnoručně vyzkoušet řemeslo dráteníka, svíčkaře, mýdlaře nebo hrnčíře. Nechybí ani středověká tržnice a stylová jídelna s dobovým menu. Prostě taková malá pohádka. „Centrum je naše radost, ne výdělečná činnost. Pro dosažení maximální autentičnosti je zde všechno ze dřeva. Stále se snažíme něco vylepšovat. V letošním roce jsme opravili dům pro střelbu z luku,“ dodává pan Malý a otvírá dveře do prostoru sociálních zařízení, kde byly instalovány světlovody netradičním způsobem z boku.  Právě zdejší množství světla, které světlovody do prostoru přivedly, byly pro pana Malého největším překvapením.

Chtěli jsme se zbavit horka

Realizací světlovodů Lightway je v Botanicusu hned pět, nejvíc se jich nachází v moderní výrobní hale určené k výrobě kosmetiky, a v prostorách sloužících k balení kosmetiky a mýdel. „Se světlovody jsme již měli nějaké zkušenosti, a v tomto případě nás nezajímalo jen světlo, ale paradoxně i teplo. Neřešili jsme, jak teplo co nejvíc udržet uvnitř, ale šli jsme obrácenou cestou. Světlovody jsme si pořídili do podkroví také proto, abychom zabránili jeho přehřívání v letním období. V jednom případě jsme tedy nahrazovali světlovodem i střešní světlík, přes který to jinak v létě uchladit opravdu nešlo. A tak jsme zde pořídili tehdy horkou novinku patentovaný izolační prvek Blue Performance. Světlovod je rozdělen izolačním prvkem, což ho dělá méně prostupným pro zvenku přicházející teplo,“ shrnuje vedoucí výroby, který pracuje v Botanicusu již téměř dvacet let.

Světlovody Lightway v prostorách balírny Botanicus zkvalitnily pracovní podmínky všem zaměstnancům Světlovody Lightway v prostorách balírny Botanicus zkvalitnily pracovní podmínky všem zaměstnancům

Benefit denního světla pro všechny

„Výjimečností firmy je uzavřený cyklus pěstitel – výrobce – prodejce v rámci jedné firmy. Navíc vyrábíme extrakty z čerstvých bylin, nikoliv sušených,“ říká Petra Novotná, která se stará o propagaci Botanicusu. Podobných firem je v Čechách zhruba jen sto. Díky vlastní distribuční síti svých výrobků je ojedinělým příkladem dobře fungujícího systému s minimalizací vnějších vstupů. Většina pracovních postupů je založena na ruční práci. V recepturách a výrobních postupech se odráží nejen tradice a původní receptury našich předků, ale zároveň nové a moderní poznatky v oblasti výroby kosmetiky,“ dodává paní Novotná.

Vše začalo v roce 1992 doslova na zelené louce od nuly. „S nadsázkou se dá říct, že jsme začínali na smetišti. Kam jste kopli, tam jste našli něco, co zde kdosi kdysi odhodil,“ vzpomíná provozní ředitel. Dnes žije firma s místními lidmi v příjemné symbióze. Hodně lidí z vesnice pro Botanicus pracuje, další si rádi zajdou na dobré jídlo, nebo relaxovat. Všichni mají permanentku na vstup zdarma. „Je to bonus za to, že obec je v sezoně omezená naším provozem,“ vypráví pan Malý a my se přesouváme do výrobních prostor, které, ač bez klasických oken, mají také dostatek světla díky světlovodům.  Na rozdíl od balírny, kde jsou všichni oblečeni v červeném, tady vládne bílá. „I výrobní prostory jako takové musí mít kulturu, patří to k filozofii firmy. Lidé musí pracovat v pohodě, aby mohli podávat výkony stabilně a mít z práce zároveň i radost,“ rozhlíží se po místnosti, kde je umístěno celkem devět světlovodů, výrobní ředitel. „Když se zde postavíte v létě, kdy venku slunce nejvíc pálí, cítíte sice jeho sílu, ale jen coby sílu světla, ne sílu tepla. Mít světlovod znamená mnohostranný benefit,“ shrnuje pan Malý.

Říká se, že podobné má tendenci se přitahovat. Botanicus, který výrobu stavěl na znalostech a praktických zkušenostech významného britského botanika Dr. Malcoma Roberta Stuarta, je tak výjimečná firma, že ji v roce 2000 navštívil i princ Charles kníže z Walesu, který se zajímal hlavně o tradiční výrobní postupy starých řemesel a ekologické pěstování bylin, ovoce a zeleniny. A Lightway je zase stejně výjimečná svou stále se rozrůstající nabídkou nejrůznějších světlovodů.

Lightway s.r.o.

logo
Za Tratí 235
252 19 Chrášťany

telefon: +420 235 300 694, +420 235 301 336
e-mail: info@lightway.cz

web: www.lightway.cz/cesky/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak dostat do interiéru více denního světla?

Jak dostat do interiéru více denního světla?

Pokud chcete dostat do svého bytu či domu více světla, nemusíte spoléhat pouze na řešení pomocí žárovek. Světlo do místnosti můžete přivést i přirozenou cestou, a to navíc světlo denní, které má blahodárný vliv na vaše zdraví i psychiku. Řešením je světlovod se střešní kopulí a tubus, který tvoří výkonná zrcadla s…

REKLAMA