REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Aktuální trendy v předstěnové technice

Na to, jakým směrem se ubírá vývoj v oblasti předstěnové techniky, jsme se ptali pana Martina Lejska, technického poradce společnosti Viega s.r.o., která na trh dodává kompletní sortiment modulů pro předstěnové systémy, a patří mezi lídry v této oblasti.

Jaké jsou aktuální trendy v předstěnové technice?

Aktuální trendy v předstěnové technice se zaměřují především na variabilitu designu ovládacích tlačítek. Do vašeho interiéru si tak můžete vybírat ze sofistikovaných tvarů až po ty ryze minimalistické. Díky velkému výběru modelů a barev je možné zvolit vzhled ovládací desky tak, aby co nejlépe ladil s ostatními prvky interiéru. A je opravdu z čeho vybírat! Můžete zvolit například skleněný povrch, chrom, širokou škálu barev ve vysokém lesku nebo naopak sáhnout po matném povrchu. Ať ale zvolíte jakýkoli povrch, vždy máte jistotu, že bude velmi příjemný na údržbu. Pro skutečně náročné zákazníky existuje také možnost integrovat do tlačítka keramický nebo kamenný obklad. Díky tomu bude tlačítko ze stejného materiálu jako okolní stěny a zároveň bude zalícováno s obkladem. Nebude tak vystupovat ze zdi a navodí harmonický dojem celistvosti. Jednotný design se prolíná od WC tlačítek, přes pisoárová tlačítka, až po ovládací rozety u vanových sifonů, resp. můstkové rošty odtokových kanálků. Architekt tak má vždy možnost řešit koupelnu jako celek, v jednotném designu. Třešničkou na dortu jsou pak bezdotykové elektronické ovládací desky.

Co vše se běžně „ukrývá“ za předstěny?

V prostorách za předstěnou se běžně ukrývají inženýrské sítě, jako jsou rozvody vody, odpadů a plynu. Dále se zde nacházejí vestavěné skříňky, které nám umožní maximální využití úložného prostoru. Můžeme zde nalézt WC, případně pisoárové, bidetové či umyvadlové moduly. Naše předstěnová technika pamatuje na klasické zděné příčky (mokrý proces), ale nabízíme i systémové řešení pro lehké konstrukce SDK, či dřevostavby, a to včetně rekonstrukce bytových jader.

Lze a za jakých podmínek vést v předstěně plynové potrubí?

Ano, plynové potrubí je možné v předstěně instalovat, doporučujeme však takový krok přenechat odborníkovi, který nainstaluje plynové rozvody s ohledem na platné normy. Předstěna SDK nebo podhled musí být opatřena průduchy k dostatečnému odvětrání prostoru pro případ úniku plynu.

Předstěnové moduly společnosti Viega s.r.o.Předstěnové moduly společnosti Viega s.r.o.

Nejčastěji známe předstěny u toalet, lze je použít i např. pro dvojumyvadla?

Nejčastěji používané předstěnové WC moduly např. MONO nabízejí řešení zákazníkovi, který hledá systém klasické výstavby, tedy takzvaný mokrý proces. Pokud zákazník řeší výstavbu v SDK, dřevostavbě případně v bytových domech, nabízíme s ohledem na rychlost instalace a pevnost konstrukce systémové řešení Eco Plus, respektive kolejnicový systém Steptec. Steptec je flexibilní kolejnicový systém o rozměrech kolejnice 40 x 40 mm x 5 m, který umožňuje rychlé a snadné řešení konstrukcí předstěn s vynikající pevností. Jako opláštění lze použít SDK nebo desky z křemičitanu vápenatého, u nichž stačí pouze jedna vrstva.

Oba systémy nabízejí zákazníkovi nejen úsporu času při montáži, což uvítají zejména při rekonstrukcích, ale i vynikající vlastnosti s ohledem na pevnost samotné konstrukce modulů. Navíc zajistí dostatečný akustický komfort, kdy je eliminován nežádoucí přenos hluku do interiéru.

U všech výše uvedených systémů si zákazník může vybírat jak z WC modulů klasické stavební výšky, tak i snížené. Můžeme vybrat i moduly do rohů v případě, kdy potřebuje maximálně využít daný prostor. V široké nabídce najdeme i řešení pro bidety, pisoáry, výlevky či umyvadla. Možná je také instalace dvojumyvadel.

Jaká jsou základní pravidla montáže předstěny (zděné i SDK), aby v místě jejího napojení nedocházelo ke vzniku trhlin a tím pádem porušení estetické i funkční stránky předstěny?

Abychom dosáhli perfektního výsledku, je nutné při instalaci předstěnových systémů (MONO, ECO PLUS) dodržet montážní návod. Zejména s ohledem na dostatečné ukotvení prvků u předstěnových instalací.

V případě řešení instalace prvkem VIEGA MONO (mokrý proces výstavby příčky), je nutné dodržení požadavku montáže na pevnou příčku. V případě potřeby lze pro zvýšení stability instalovat podpěry, které zaručí požadovanou pevnost u i méně stabilních příček.

Pro dostatečnou stabilitu je důležité masivní podezdění prvku (WC garnitury). Doporučujeme se vyvarovat instalací s „montážní“ pěnou! I v tomto případě je důležité brát na zřetel montážní návod. Jen tak bude mít zákazník jistotu, že prvek bude mít avizovanou nosnost, která dosahuje až 400 kg.

Mezi základní požadavky na zazdění/obezdění patří, že WC předstěnový modul se obezdí z každé strany do vzdálenosti 30 centimetrů od jeho hrany. Předezdění není nutné, na modul stačí upevnit výstužnou tkaninu pomocí vrstvy lepidla. U užších variant Viega MONO Slim a Tech je výstužná tkanina již součástí dodávky. Vnitřní rohy keramického obkladu doporučujeme řešit pružným tmelem (silikonem), s ohledem na technologii pokládky keramických obkladů.

Při instalaci modulů ECO PLUS, STEPTEC je nutné zajistit dostatečné kotvení ve všech určených místech (s ohledem na konkrétní situaci).

Abychom předešli problémům s praskáním vnitřních rohů, je důležité důsledně kotvit SDK profily a instalovat SDK desky na vazbu. Klíčové je rovněž důsledné přikotvení vrutů do nosné konstrukce.

Dále je potřeba na vnitřních rozích použít utěsňovací pásku, která nejenže prostor zatěsní, ale je navíc i pružná, čímž brání vzniku trhlin.

I v tomto případě je dobré ponechat instalaci na certifikovaných montérech.

Pružná spára musí být přiznaná i v keramickém obkladu. Pro její vyplnění použijeme separační provazec (pro vymezení optimální vrstvy silikonového tmelu). Před silikonováním je důležité spáru zbavit nečistot, odmastit ji a případně zvýšit adhezi pomocí primeru. Následně můžeme použít silikonový tmel, ve shodné barvě se spárovací hmotou.

Lze předstěnové prvky kombinovat a navazovat je na prvky používané při suché výstavbě (SDK profily – např. pokud předstěna vyplňuje celou světlou výšku podlaží)?

Ano, obecně se dá říci, že předstěnové prvky lze v koupelně vzájemně kombinovat. Možností vhodných variant je nespočet, vždy ale záleží na konkrétní situaci. Dispoziční řešení doporučujeme konzultovat s odborníkem, např. s architektem, který nám navrhne vhodné technické provedení s ohledem na maximální využití prostoru i jeho funkčnost a bude brát zřetel také na sladění tvarů a barev s ostatními prvky v koupelně.

Lze prostor předstěny využít i jako např. úložný prostor? Pokud ano, platí na to nějaká pravidla?

Prostory předstěn lze prakticky využít a zvýšit tím jejich užitnou hodnotu, a to například začleněním vestavěné skříně. Je však nutné při plánování zohlednit dostatečné kotvení, nezasahovat do inženýrských sítí, ale ani do podmítkových modulů WC.

Viega s.r.o.

logo
Hrušovská 2969/13
70200 Ostrava

telefon: +420 595 054 933
e-mail: info@viega.cz

web: www.viega.cz/cs/homepage.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: Grohe

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných zařizovacích ...

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost. ...

Zdroj: Fotolia.com - Karin & Uwe Annas

Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!

Chystáte se rekonstruovat bytové jádro? Plánujete nový záchod a koupelnu? Pak mimo úvah o barvě obkladaček uvažujete nad tím, kolik peněz bude rekonstrukce koupelny stát. Potřebujete si porovnat, zda firma, která vám dala cenovou nabídku vás lidově řečeno „nenatáhla“? Položkový rozpočet si můžete nyní sestavit i sami. ...

Zdroj: Fotolia.com - ivanko80

Jak pracuje designér? Je lepší navrhnout interiér "on-line" nebo "naživo"?

Trendem je být on-line! Nákupy jsou on-line, poradenství a mentorování je on-line, komunikace s kolegy i přáteli je on-line stejně jako seznamka, dáte si kurz on-line... ale jde takto vyřešit opravdu vše? Třeba návrh svého interiéru? Pojďme se podívat na to, zda oblast interiérového designu zapadá do tohoto trendu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA