Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Aktuální trendy v předstěnové technice

Na to, jakým směrem se ubírá vývoj v oblasti předstěnové techniky, jsme se ptali pana Martina Lejska, technického poradce společnosti Viega s.r.o., která na trh dodává kompletní sortiment modulů pro předstěnové systémy, a patří mezi lídry v této oblasti.

Jaké jsou aktuální trendy v předstěnové technice?

Aktuální trendy v předstěnové technice se zaměřují především na variabilitu designu ovládacích tlačítek. Do vašeho interiéru si tak můžete vybírat ze sofistikovaných tvarů až po ty ryze minimalistické. Díky velkému výběru modelů a barev je možné zvolit vzhled ovládací desky tak, aby co nejlépe ladil s ostatními prvky interiéru. A je opravdu z čeho vybírat! Můžete zvolit například skleněný povrch, chrom, širokou škálu barev ve vysokém lesku nebo naopak sáhnout po matném povrchu. Ať ale zvolíte jakýkoli povrch, vždy máte jistotu, že bude velmi příjemný na údržbu. Pro skutečně náročné zákazníky existuje také možnost integrovat do tlačítka keramický nebo kamenný obklad. Díky tomu bude tlačítko ze stejného materiálu jako okolní stěny a zároveň bude zalícováno s obkladem. Nebude tak vystupovat ze zdi a navodí harmonický dojem celistvosti. Jednotný design se prolíná od WC tlačítek, přes pisoárová tlačítka, až po ovládací rozety u vanových sifonů, resp. můstkové rošty odtokových kanálků. Architekt tak má vždy možnost řešit koupelnu jako celek, v jednotném designu. Třešničkou na dortu jsou pak bezdotykové elektronické ovládací desky.

Co vše se běžně „ukrývá“ za předstěny?

V prostorách za předstěnou se běžně ukrývají inženýrské sítě, jako jsou rozvody vody, odpadů a plynu. Dále se zde nacházejí vestavěné skříňky, které nám umožní maximální využití úložného prostoru. Můžeme zde nalézt WC, případně pisoárové, bidetové či umyvadlové moduly. Naše předstěnová technika pamatuje na klasické zděné příčky (mokrý proces), ale nabízíme i systémové řešení pro lehké konstrukce SDK, či dřevostavby, a to včetně rekonstrukce bytových jader.

Lze a za jakých podmínek vést v předstěně plynové potrubí?

Ano, plynové potrubí je možné v předstěně instalovat, doporučujeme však takový krok přenechat odborníkovi, který nainstaluje plynové rozvody s ohledem na platné normy. Předstěna SDK nebo podhled musí být opatřena průduchy k dostatečnému odvětrání prostoru pro případ úniku plynu.

Předstěnové moduly společnosti Viega s.r.o.Předstěnové moduly společnosti Viega s.r.o.

Nejčastěji známe předstěny u toalet, lze je použít i např. pro dvojumyvadla?

Nejčastěji používané předstěnové WC moduly např. MONO nabízejí řešení zákazníkovi, který hledá systém klasické výstavby, tedy takzvaný mokrý proces. Pokud zákazník řeší výstavbu v SDK, dřevostavbě případně v bytových domech, nabízíme s ohledem na rychlost instalace a pevnost konstrukce systémové řešení Eco Plus, respektive kolejnicový systém Steptec. Steptec je flexibilní kolejnicový systém o rozměrech kolejnice 40 x 40 mm x 5 m, který umožňuje rychlé a snadné řešení konstrukcí předstěn s vynikající pevností. Jako opláštění lze použít SDK nebo desky z křemičitanu vápenatého, u nichž stačí pouze jedna vrstva.

Oba systémy nabízejí zákazníkovi nejen úsporu času při montáži, což uvítají zejména při rekonstrukcích, ale i vynikající vlastnosti s ohledem na pevnost samotné konstrukce modulů. Navíc zajistí dostatečný akustický komfort, kdy je eliminován nežádoucí přenos hluku do interiéru.

U všech výše uvedených systémů si zákazník může vybírat jak z WC modulů klasické stavební výšky, tak i snížené. Můžeme vybrat i moduly do rohů v případě, kdy potřebuje maximálně využít daný prostor. V široké nabídce najdeme i řešení pro bidety, pisoáry, výlevky či umyvadla. Možná je také instalace dvojumyvadel.

Jaká jsou základní pravidla montáže předstěny (zděné i SDK), aby v místě jejího napojení nedocházelo ke vzniku trhlin a tím pádem porušení estetické i funkční stránky předstěny?

Abychom dosáhli perfektního výsledku, je nutné při instalaci předstěnových systémů (MONO, ECO PLUS) dodržet montážní návod. Zejména s ohledem na dostatečné ukotvení prvků u předstěnových instalací.

V případě řešení instalace prvkem VIEGA MONO (mokrý proces výstavby příčky), je nutné dodržení požadavku montáže na pevnou příčku. V případě potřeby lze pro zvýšení stability instalovat podpěry, které zaručí požadovanou pevnost u i méně stabilních příček.

Pro dostatečnou stabilitu je důležité masivní podezdění prvku (WC garnitury). Doporučujeme se vyvarovat instalací s „montážní“ pěnou! I v tomto případě je důležité brát na zřetel montážní návod. Jen tak bude mít zákazník jistotu, že prvek bude mít avizovanou nosnost, která dosahuje až 400 kg.

Mezi základní požadavky na zazdění/obezdění patří, že WC předstěnový modul se obezdí z každé strany do vzdálenosti 30 centimetrů od jeho hrany. Předezdění není nutné, na modul stačí upevnit výstužnou tkaninu pomocí vrstvy lepidla. U užších variant Viega MONO Slim a Tech je výstužná tkanina již součástí dodávky. Vnitřní rohy keramického obkladu doporučujeme řešit pružným tmelem (silikonem), s ohledem na technologii pokládky keramických obkladů.

Při instalaci modulů ECO PLUS, STEPTEC je nutné zajistit dostatečné kotvení ve všech určených místech (s ohledem na konkrétní situaci).

Abychom předešli problémům s praskáním vnitřních rohů, je důležité důsledně kotvit SDK profily a instalovat SDK desky na vazbu. Klíčové je rovněž důsledné přikotvení vrutů do nosné konstrukce.

Dále je potřeba na vnitřních rozích použít utěsňovací pásku, která nejenže prostor zatěsní, ale je navíc i pružná, čímž brání vzniku trhlin.

I v tomto případě je dobré ponechat instalaci na certifikovaných montérech.

Pružná spára musí být přiznaná i v keramickém obkladu. Pro její vyplnění použijeme separační provazec (pro vymezení optimální vrstvy silikonového tmelu). Před silikonováním je důležité spáru zbavit nečistot, odmastit ji a případně zvýšit adhezi pomocí primeru. Následně můžeme použít silikonový tmel, ve shodné barvě se spárovací hmotou.

Lze předstěnové prvky kombinovat a navazovat je na prvky používané při suché výstavbě (SDK profily – např. pokud předstěna vyplňuje celou světlou výšku podlaží)?

Ano, obecně se dá říci, že předstěnové prvky lze v koupelně vzájemně kombinovat. Možností vhodných variant je nespočet, vždy ale záleží na konkrétní situaci. Dispoziční řešení doporučujeme konzultovat s odborníkem, např. s architektem, který nám navrhne vhodné technické provedení s ohledem na maximální využití prostoru i jeho funkčnost a bude brát zřetel také na sladění tvarů a barev s ostatními prvky v koupelně.

Lze prostor předstěny využít i jako např. úložný prostor? Pokud ano, platí na to nějaká pravidla?

Prostory předstěn lze prakticky využít a zvýšit tím jejich užitnou hodnotu, a to například začleněním vestavěné skříně. Je však nutné při plánování zohlednit dostatečné kotvení, nezasahovat do inženýrských sítí, ale ani do podmítkových modulů WC.

Viega s.r.o.

logo
Hrušovská 2969/13
70200 Ostrava

telefon: +420 595 054 933
e-mail: info@viega.cz

web: www.viega.cz/cs/homepage.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Mooden

Design koupelen s duchem římských lázní

Očista bývá v mnoha kulturách součástí těla i ducha, přičemž místo rekonvalescence nemusí být pevně určeno. Koupelna může být stejně tak očistnou svatyní, jako běžným místem denní potřeby. Koupelny se dokonce stávají součástí obývacích pokojů, běžněji ložnic.

Zdroj: Adobe Stock -  stanislawmikulski

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní…

Tlačítko dvojitého splachování, foto © TZB-info

Úsporné splachování je dnes standardem

Sucho, nedostatek vody a její neustále rostoucí cena v posledních letech vedou ke snahám o úsporu vody. Splachování toalet je také jednou z možností, kde lze vodou šetřit, a to ve větším množství. Podle statistických údajů se nejvíce pitné vody spotřebuje při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA