REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

O prodeji zemědělské půdy by měli být informováni hospodařící farmáři

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby farmáři získávali informace o prodeji polí, která mají v pronájmu, a mohli tak podat nabídku na odkup. Mělo by to podle ministra zlepšit pozici farmářů vůči investorům a developerům, kteří pole pořizují spekulativně, a na půdě pak nehospodaří. Farmáři nyní často ani nemají možnost předložit cenovou nabídku, řekl to Jurečka na sněmu Agrární komory ČR v Olomouci. Komora se již delší dobu snaží pro zemědělce prosadit předkupní právo u pozemků, na nichž hospodaří.
Zemědělská půda je klíčová komodita, nelze ji vytvořit a je jí omezené množství, fotolia.com © Jakub

"Jsme připraveni s kolegy v rámci pracovní skupiny (na ministerstvu zemědělství) připravovat takové řešení, aby v České republice nebyl stav, kdy přijde jednoduše zahraniční investor, nebo i český investor-developer, který vůbec nemá zájem na zemědělské půdě hospodařit a vlastně jenom dělá úložku peněz," uvedl Jurečka.

Zemědělci si podle Jurečky stěžují, že by půdu rádi koupili i za vyšší cenu než investor, avšak vůbec nedostali možnost předložit majiteli pozemku cenovou nabídku. Investoři podle Jurečky často využívají neinformovanosti majitele pole a půdu spekulativně nakupují, aby výhledově zhodnotili vložené peníze.

"Chci vytvořit mechanismus, aby zemědělec měl vlastně šanci mít informaci, mohl podat nabídku vlastníkovi a půdu případně koupit," uvedl ministr. Rozhodnutí, komu zemědělskou půdu prodá, poté bude na vlastníkovi pozemku. Jurečka připomněl, že čeští farmáři hospodaří zejména na pronajaté půdě, která tvoří 70 procent obhospodařovaných ploch. "Je to (půda) klíčová komodita. Pokud ji ztratí, tak nemají budoucnost," dodal.

Agrární komora již delší dobu chce, aby zemědělci měli předkupní právo na pozemky, na kterých hospodaří. Má podle ní jít o jeden z nástrojů, který by zemědělce motivoval k větší péči o půdu a také o nástroj v boji proti suchu. "Nikdo nechce omezovat majitele půdy. Je to o tom, že když někdo na propachtované půdě hospodaří, tak by jako první měl vědět, že ta půda je k prodeji a mohl jednat o ceně. Majitel to pak může prodat, komu chce," řekl nový prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Podle Zemědělského svazu cena zemědělské půdy v ČR stoupá, k čemuž přispívají i nákupy investorů, kteří chtějí vydělat na jejím dalším růstu. Například loni v prvním pololetí půda podle svazu podražila o pětinu a v roce 2015 o 16 pct. "Česká republika je jedna z mála zemí v EU, která nemá vůbec žádnou regulaci obchodování s půdou," upozornil předseda svazu Martin Pýcha.

Noví majitelé polí z řad spekulantů podle Pýchy farmářům nabízí pouze krátkodobé nájemní smlouvy, aby pozemky mohli v případě potřeby rychle prodat se ziskem. Farmáři tak nemají potřebnou jistotu a krátká výpovědní lhůta může znehodnotit jejich investice do péče o zemědělskou půdu.

Skupina poslanců KSČM nedávno předložila návrh na zavedení předkupního práva na zemědělskou půdu. Předkupní právo by měl mít stát zastoupený Státním pozemkovým úřadem nebo oprávnění uživatelé, tedy zemědělci, kteří jsou na dané půdě v nájmu nebo pachtu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.