REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ČKAIT chce metodiku, která by pomohla snížit počet nekvalitních staveb

V Česku chybí jednoduchá metodika, která by určila cenu projektu, pod kterou už je ohrožena kvalita stavby. Počet nekvalitních staveb by se tím snížil. Na tiskové konferenci to dnes uvedl místopředseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Robert Špalek. Podle komory se v Česku v poslední době stalo několik havárií staveb, které vznikly v režimu veřejné zakázky. Například v lednu se v České Třebové zřítila střecha nové sportovní haly.
Metodiku pro výběr kvalitních projektů chce ČKAIT

"Za kvalitu staveb jej odpovědný zadavatel, v případě veřejných zakázek je to veřejná správa. Bez jasné metodiky jsme ale svědky toho, že investor nechce rozhodovat jinak, než podle ceny. Neexistují žádné tabulky pro stanovení mimořádně nízké ceny nebo ceny obvyklé," uvedl Špalek.

Na projektovou přípravu staveb vynaloží investor minimum svých výdajů, podle Špalka zhruba čtyři až osm procent z ceny projektu. "Ovšem kvalita projektu má velký dopad na celkovou investici do budoucna. Bavíme se tady o investičních nákladech, ale stavba má následně i náklady na provoz. Stojí třeba sto let a pořád podle stejného projektu. Takže celkově tvoří náklady na projektovou přípravu opravdu jenom malý zlomeček," upozornil.

V době krize se podle něj ceny projektových prací pohybovaly kolem jednoho procenta celkových nákladů. "To bylo naprosto za hranou toho, co za ně bylo možné udělat," doplnil.

Podle nového zákona o veřejných zakázkách, který platí od října loňského roku, nelze zadávat projektové práce výhradně podle nejnižší ceny. Platí to však pouze pro zakázky vyšší než za dva miliony korun. "U zakázek malého rozsahu se však i nadále uplatňuje kritérium minimální ceny. Problém je v tom, že zakázek malého rozsahu v oblasti projektových prací je u veřejných zadavatelů velké množství," uvedl Špalek.

Podle předsedy oblasti ČKAIT Praha Ladislava Bukovského je problémem také to, že odpovědné osoby se často zaměřují pouze na právní stránku zadání a nejsou schopny zadat zakázku tak, aby stavba byla funkční, trvanlivá a ekonomicky přiměřená. Tito lidé podle něj nemají technické znalosti a zkušenosti a často neznají ani základní odbornou terminologii.

"Při zadání formou architektonické soutěže je často preferován vzhled stavby před funkčními a technickými vlastnostmi. Mnohdy vyhrává návrh nadmíru efektní na pohled, ale mimo finanční možnosti zadavatele. Výsledkem je pak nefunkční a neudržovaná stavba," dodal Bukovský.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…