Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

M2C získal licenci a certifikaci na letecké činnosti bezpilotních dronů

Drony se staly v posledních letech velmi populární technologií. Tyto bezpilotní vrtulníky nebo letadla fungující na bázi RC modelů, nesoucí například kamery, termokamery a jiná monitorovací zařízení, poskytují při leteckém snímkování důležitá data pro nejrůznější účely.

Nejenomže zvládají skvěle natáčet záběry ze vzduchu pro použití ve filmové či hudební produkci, ale jejich použití je velmi esenciální například i pro monitoring důležitých infrastruktur, ropovodů, dálnic, ale i vědeckých výzkumů. Tahle létající "hračka" zvládá 3D mapování povrchu, díky čemuž se vytváří geografické modely a mapy. Využívat se může i v zemědělství například při sledování kvality hnojení, osevu apod.

A především jsou pak skvělou pomůckou v oblasti bezpečnosti. Mohou ji využívat záchranáři pro rychlé vyhledání nehody, hasiči pro zachycení velikosti požáru, policie pro získání potřebných dat pro chycení pachatele. V oblasti zabezpečení areálů se dají používat i pro monitoring perimetru, vždy však s nutností neustálého dohledu drona pilotem i na Waypointech. V oblasti facility je esenciální jejich použití pro monitorování a focení těžko dostupných míst, například větrných elektráren, určitých typů střech, kde je zapotřebí změřit jejich zatížení v případě sněhu apod. U velkých areálů se dají využít termokamery na dronech, díky kterým jste schopni mnohonásobně rychleji detekovat narušení perimetru areálu. Navíc nahraná dokumentace může posloužit i jako materiál pro pojišťovnu.

Není tedy pře o tom, že by pro drony nebylo využití. Velmi snadno se ovládají, jejich příprava k vzletu je v podstatě okamžitá, míra přenosnosti výstupů maximální a díky své odolnosti se mohou posílat do životně nebezpečných oblastí. Co tedy brání jejich plnému nasazení?

Problémem je, že posbíraná data mohou být velmi delikátní a v případě odcizení nebo zneužití nosiče a tím i pořízených dat, může dojít k vážným následkům. Momentálně jsou drony dostupné široké veřejnosti, což vede k jejich neodbornému užívání.

Lukáš Zadražil, garant problematiky dronů ve společnosti M2C, která je první bezpečnostní agenturou, která získala platnou licenci a certifikaci na letecké práce a letecké činnosti bezpilotních dronů, potvrdil, že velmi důležitým aspektem použití dronů v budoucnosti bude zejména správná legislativa a s tím spojená osvědčení, certifikace a povolení. Zdůraznil taktéž, že není zcela doladěná sankční část aktuálně platné legislativy při neoprávněném použití ze strany veřejnosti. Představte si jen letové zóny okolo a letišť, jejich časté narušování je momentálně velkým problémem. Ostatně tématem dronů se bude určitě zabývat i letošní mezinárodní Konference bezpečnostního managementu KBM 2017.

M2C

logo
M2C
Vladislavova 1390/17
110 00 Praha 1

telefon: 702 230 757
e-mail: obchod@m2c.eu

web: www.m2c.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Zdroj: Adobestock – mRGB

Jak na vedro ve městech? Vídeň testuje nový druh asfaltu

Rakouská metropole hledá další inovativní řešení, jak čelit rostoucím teplotám ve městě. Letos na jaře proto zahájila testování čtyř nových typů asfaltových směsí, které lépe odolávají vysokým teplotám a umožňují vsakování dešťové vody. Zátěžové zkoušky alternativních povrchů na cyklostezce u řeky…

Zdroj: redakce

Jak efektivně hospodařit s dešťovou vodou ve městech? Řešení se šije na míru dané lokalitě. Základem je zadržet a využít vodu v místě dopadu

Ve městech často zcela zbytečně mizí až 70 % dešťové vody přímo do kanalizace. To nejen přetěžuje kanalizační systém, ale zároveň přispívá k úbytku podzemních vod. V revitalizovaných městských územích je přitom možné tomuto jevu účinně bránit. Právě tato témata byla jedním z hlavních bodů odborné…