REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Veletrh Dřevostavby 2017 byl skutečným svátkem dřeva

Skončil 12. ročník veletrhu Dřevostavby, který se koná pravidelně v souběhu s veletrhem o moderním vytápění a úsporách energie na Výstavišti Praha. V rozhovoru pro portál ESTAV jej hodnotí Vít Nohejl, hlavní manažer veletrhu.

Spojení veletrhů o úsporném, komfortním a moderním bydlení, veletrhu Dřevostavby a veletrhu Moderní vytápění, je podle jeho slov logickým krokem: „Vývoj v těchto oblastech ovlivňují legislativní nařízení, předpisy a požadavky, za společné se dají označit i stavební postupy, důraz na ekologické materiály, konstrukce a obnovitelné zdroje energie. Totéž platí u topenářských výrobků a technologií a u nových zdrojů paliv. A našim úkolem je vytvářet dynamické prostředí těchto vzájemně se posouvajících, doplňujících a spolupracujících oblastí a nabídnout je široké veřejnosti,“ uvedl na úvod rozhovoru Vít Nohejl, když přispěchal s novými čísly ohledně návštěvnosti akce:  „Veletrhu Dřevostavby 2017 se zúčastnilo 27 600 návštěvníků a 363 firem na ploše 12 900 m2.“

ESTAV.cz se ptá...

Čím je podle vás tento veletrh výjimečný?

Vít Nohejl, hlavní manažer veletrhu, odpovídá ...

Veletrh Dřevostavby je skutečným svátkem dřeva a my vidíme, že si ho návštěvníci skutečně užívají. Výjimečný je právě svým jasným zaměřením. Má za sebou 12 ročníků a stal se v tomto oboru naprosto bezkonkurenčním. Specializuje se na stavby na bázi dřeva, tedy obnovitelného stavebního materiálu, a všechny stavební komponenty s tímto typem výstavby související. Nenabízíme vystavovatelům nomenklaturní „pelmel“, ale držíme oborové členění ve vztahu k dřevostavbám – a to se každoročně projevuje i ve vysoké návštěvnosti kvalitních zákazníků, kteří vědí, co chtějí a právě do této oblasti plánují investovat. Letos jich opět přišlo téměř 30 000. A také letos se opět potvrdilo, že veletrh je odolný i vůči rozmarům počasí. To hlavní, co nabízí, spočívá totiž v osobních kontaktech a přímém jednání, možnosti pod jednou střechou si nabízené domy kvalitních firem porovnat, osahat a získat tak nikým a ničím nezprostředkovanou představu.

ESTAV.cz se ptá...

Kterého počinu si na letošní akci nejvíce ceníte?

Vít Nohejl, odpovídá ...

Velmi si cením účasti úplně všech firem. Naplnily Průmyslový palác krásnými stavbami a zajímavými expozicemi. Návštěvníci mohli vstoupit do několika srubů a roubenek postavených 1:1 a vyzkoušet, jak příjemně se ve dřevostavbě člověk cítí. Největší „peckou“ pak byla stavba, která nemá v historii veletrhů obdoby – moderní čtyřpodlažní dřevostavba o výšce téměř 14 metrů, kde každé podlaží nabídlo kompletně zařízenou zónu pro odpočinek, bydlení, práci i zábavu. Navštívit všechna patra znamenalo zdolat více než 50 schodů. Téma Vícepodlažní budovy ze dřeva se promítlo nejen do projektu Města budoucnosti, rozloženém na polovině střední haly, ale také hned první den v tématu mezinárodní konference, která patří rovněž mezi oblíbené akce.

ESTAV.cz se ptá...

Plánujete pro další ročník veletrhu nějaké změny?

Vít Nohejl, odpovídá ...

Zásadní změny v projektu veletrhu Dřevostavby neplánuji. Vím ale, jakým směrem veletrh ještě dále vylepšovat. 13. ročník proběhne 1. až 4. února 2018 na Výstavišti v Praze Holešovicích opět v synergii s veletrhem Moderní vytápění, který vždy jednoznačně odpovídá na zřejmě první otázku investorů: „Čím budu vytápět?“. My na tuto stále sofistikovanější otázku navážeme tím, že posílíme problematiku výplně stavebních otvorů. Není tajemstvím, že okna a dveře patří z hlediska tepelně izolačních vlastností k nejslabším místům jakékoli stavební konstrukce, dřevostavby nevyjímaje. Zároveň jsou ale tyto „otvory“ pro normální a spokojený život rozhodující. Těším se na spoustu zajímavých řešení. Ani my v dřevostavbách si nechceme šlapat po štěstí, tak připravujeme i velmi atraktivní nálož na téma možností podlah. Již nyní jednáme s autory projektu Město budoucnosti kromě jiného i v souvislosti s nejvyšší dřevostavbou v ČR, řekněme, o určité přístavbě. Budeme pokračovat i v akci Profesionálové profesionálům. Více odborníků znamená více kvality a ta určuje větší zájem o bydlení tohoto typu. Takže už s profesionály chystáme další zajímavý ročník. K tématu vícepodlažních dřevostaveb zásadním způsobem přispějí i společnosti, které jsou členy Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Zájem přispět ukázkou sobě vlastní má také společnost, která na světové úrovni staví ze dřeva atrakce těch největších rozměrů. V příštím roce chce zahájit mezinárodní konferenci v rámci Salonu dřevostaveb absolutní světová špička, průkopník a guru vícepodlažních a vysokopodlažních staveb ze dřeva architekt Michael Green. Své vystoupení samozřejmě doprovodí představením nejzajímavějších projektů. A to v praxi znamená být v reálném čase u toho, kdy se tvoří světové dějiny dřevostaveb. Na příští ročník se moc těším! Věřím, že i vy.

ESTAV.cz se ptá...

A na jaké další akce z oboru se můžeme těšit?

Vít Nohejl, odpovídá ...

Za sebe osobně mohu říci, že se v letošním roce určitě zúčastním dvou, pro mě dlouhodobě zajímavých odborných akcí, dubnového semináře Dřevostavby ve Volyni a v listopadu konference Dřevostavby v praxi v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem.

Děkuji za rozhovor

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Asociace dodavatelů montovaných domů zve na Den otevřených dřevostaveb

Den otevřených dřevostaveb je 6. 10. 2018 – naplánujte si návštěvu vybraných domů

V sobotu 6. října 2018 budou na území celé České republiky otevřeny a zpřístupněny vybrané vzorové, referenční a rozestavěné domy většiny členských firem ADMD. Návštěvníci získají přehled o moderních dřevostavbách, jejich konstrukci, vlastnostech a zároveň budou seznámeni se samotnou technologií výstavby.

REKLAMA