REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Suché klima ničí zdraví. Pomůže zvlhčovač vzduchu

Domov je místo, kde spolu s prací/školou trávíme nejvíce času. Proto je zde velmi důležité kontrolovat stav vzduchu. Dvěma základními vlastnostmi, které utváří klima, jsou teplota a vlhkost vzduchu. Zatímco pokojovou teplotu řeší doma téměř každý, na vlhkost se často zapomíná. Ta je však stejně důležitá – ovlivňuje kvalitu dýchání nebo třeba skladování potravin.

Nejste si jistí, jakou doma máte vlhkost? Řešení je jednoduché – kupte si meteostanici či vlhkoměr, který bude hodnotu vlhkosti v místnosti sledovat za vás. Ceny se pohybují v řádu několika set korun. Tato investice se vám brzy vrátí, správným nastavením klimatu totiž ušetříte až 10 % výdajů za energie.

Typické problémy spojené s vlhkostí vzduchu

Podle odborníků se ideální hodnota vlhkosti v obytných prostorách pohybuje mezi 40-60 %.  V mnoha případech se však stává, že hodnoty jsou mimo tento rozsah.

Například u novostaveb bývá vlhkost mnohem vyšší, což je způsobeno tím, že po jejich dokončení ještě rok či dva trvá, než zcela vyschnou vnitřní omítky, malby a nátěry. K vysoké vlhkosti přispívá také (příliš) dobré těsnění nových oken. Důsledkem takového stavu jsou neustále orosená okna, šířící se roztoči a plísně vznikající v rozích místností, v okolí oken nebo na zdech za nábytkem. V takovém případě je vhodné použít vysoušeče vzduchu.

Opačným a častějším problémem je stav, kdy je vlhkost vzduchu příliš nízká. Taková situace většinou nastává v místech, která jsou vytápěna centrálně – tedy v panelových či rodinných domech. Vlhkost zde klesá pod 30 % a to má za následek vedle chřadnoucích rostlin, vysušování dřevěného nábytku a hudebních nástrojů také časté zdravotní problémy pro jejich obyvatele.

Zdravotní následky nízké vlhkosti vzduchu

Při nízké vlhkosti vzduchu lidé trpí mnoha obtížemi. Částice prachu, bakterie, viry nebo výkaly roztočů, které jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět, se dostávají až do plic. Tím je snižována přirozená obranyschopnost, dochází k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic. Důsledkem jsou další potíže, jako je kašel, škrábání v krku, záněty dutin, pálení očí, rýma či ucpaný nos. To ale není všechno - nízká vlhkost vzduchu zároveň zhoršuje kvalitu spánku a tím vzniká celkový pocit únavy. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka, která kvůli nízké hydrataci svědí a praská, čímž přichází o svoji funkci vnější bariéry těla.

Dobrou zprávou je, že všechny tyto zdravotní problémy můžete snadno odstranit zvýšením vlhkosti na ideální úroveň. Jak toho efektivně docílit? Pomocí zvlhčovače vzduchu.

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu

Mokrou osušku nebo nádobu s vodou na topení jsme zažili asi všichni. Tímto způsobem bylo ale možné zvlhčit vzduch pouze v omezené míře. Dnes už jsou dostupné specializované zvlhčovače vzduchu, které si se suchým prostředím snadno poradí. Jednotlivé přístroje se liší ve výbavě - některé disponují hydrostatem pro kontrolu vlhkosti, jiné příhřevem vody nebo ionizátorem. Existuje několik principů, na kterých zvlhčovače pracují, ovšem jedno mají všechny společné – stačí naplnit vodou a zapnout.

Studený odpar

Tento způsob vychází z přirozeného principu vypařování vody v přírodě. Papírový filtr nasákne vodu a ventilátor tuto vlhkost rozhání do místnosti. Díky tomu se voda rychle a snadno odpařuje do ovzduší. Výhodou tohoto principu je, že studeným odparem není možné přesytit vzduch vodními parami. Na rozdíl od jiných principů je u tohoto způsobu zvlhčování vystupující pára okem neviditelná.

Typickým zástupcem tohoto principu je výkonný zvlhčovač Stadler Form Oskar, který disponuje hydrostatem a antibakteriálními filtry.

Ultrazvuk

Vibrující membrána (piezo) díky ultrazvukové technologie rozkládá vodu na malé kapičky. Ty jsou následně pomocí ventilátoru rozptylovány do ovzduší, kde se odpařují. Viditelná pára je studená a zdraví neškodná. Ultrazvukové přístroje mají nízkou spotřebu elektrické energie a dostatečný výkon. Při vzniku vodní páry ultrazvukem dochází i k uvolnění minerálních látek do ovzduší, proto je nutné, aby přístroje s touto technologií byly vybaveny vodními filtry. Tyto přístroje nejsou vhodné do prostředí s velmi tvrdou vodou.

Airbi Twin s hydrostatem a ionizátorem patří k tomu nejlepšímu z kategorie.

Tepelný odpar

Voda se uvnitř přístroje ohřívá na vysokou teplotu. Přitom dochází k vytvoření vodní páry bez bakteriálních zárodků, které jsou vysokou teplotou zničeny. Teplá pára se šíří všemi směry v místnosti a zvyšuje velmi efektivně relativní vlhkost ovzduší. Takto vytvořená pára je ideální zejména pro alergiky. Výparové zvlhčovače jsou vysoce produktivní, vždy by proto měly být vybaveny hydrostatem pro kontrolu vlhkosti.

Designový zvlhčovač Fred od značky Stadler Form je ideálním pomocníkem pro alergiky.

Praní vzduchu

Tzv. "pračky vzduchu" jsou kombinací čističky a zvlhčovače vzduchu pracujícím na podobném principu jako je studený odpar. Voda ulpívá na povrchu speciálních odpařovacích disků, přes které fouká ventilátor suchý vzduch. Vlhkost je pak rozptylována do okolí. Zvlhčovače vzduchu pracující na tomto principu jsou vysoce výkonné přístroje, které mají nízké náklady na provoz a jsou téměř nehlučné. Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že čistí ovzduší od nebezpečných částic ve vzduchu. Často jsou vybaveny i další technologií pro čištění ovzduší a proto mohou být plnohodnotnou náhradou čističky vzduchu.

Pračka vzduchu Airbi Maximum s obřím výkonem, HEPA filtrem a PLASMA systémem patří k nejlépe vybaveným přístrojům na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Boj Číny se znečištěním ovzduší může podpořit solární energetiku

Boj Číny se znečištěním ovzduší může podpořit solární energetiku

Úsilí Číny o snížení chronického znečištění ovzduší by mohlo až o 13 procent zvýšit její možnosti generovat solární energii, neboť umožní, aby se na Zemi dostalo více slunečního světla. Uvádí to studie vědců ze Švýcarska, Nizozemska a Číny, o níž informoval časopis Nature Energy.

Sucho, ilustrační obrázek, fotolia.com - kesaran

Novelu, která zavádí komise pro sucho, schválila vláda

Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a ...

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.

Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ

Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ

Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál, počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a ...

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 2. část

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 2. část

Mnozí lidé mají ve svých domovech a rekreačních objektech kamna nebo krb, mnozí reálně uvažují o jejich nákupu, další o nich zatím jen sní a ostatní o nich občas mluví. Abychom si správně rozuměli, musíme používat správná slova, pojmenování. A k tomu nám pomáhají odborné slovníky, a podobně i kamnářova abeceda, kterou ...

REKLAMA