REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Řešení nedostatku financí při rekonstrukci bydlení

Čas od času je potřeba i poměrně nové bydlení zrekonstruovat. Důvodem může být nutná oprava, nebo akutní příhoda, která se nedá odložit, ale často potřebná rekonstrukce, například výměna oken, kotle a jiných možností pro snížení útrat za energii, jako jsou tepelné izolace domu, výměna střešní krytiny a další. To jsou všechno poměrně nákladné záležitosti, které se většinou neobejdou bez potřeby řešení a propočítávání všech možných a nabízených variant.

Možnost půjčky v bance

Vždy jako první možnost většina lidí řeší půjčku na rekonstrukci bydlení půjčkou v bance. Výhodou je zejména nižší úroková sazba, než u nebankovních společností a také to, že na opravy a rekonstrukce jsou přímo určené produkty, speciální půjčky, kde je možno čerpat i vysokých částky za mnohem výhodnějších podmínek, než u bezúčelných půjček na cokoli. Půjčky v bance jsou vhodné pro ty, co mají omezený rodinný rozpočet a potřebují buď akutně řešit opravy domu, bytu, a také pokud je potřebná částka vyšší, než kolik má žadatel o půjčku na rekonstrukci našetřeno.

Nebankovní půjčky mají své výhody

Další, i když ne tolik propagovanou půjčkou jsou nebankovní půjčky, třeba i na rekonstrukci bytu či domu. Je to pouze na žadateli, zda tuto možnost zvolí, protože obvykle jsou nebankovní půjčky neúčelné. Nevýhodou těchto produktů je obecně fakt, že jsou výrazně dražší, než bankovní půjčky, ale také to pokaždé nemusí být pravda. Navíc je zde silná konkurence a tak i nebankovní instituce mění podmínky pro sjednání úvěrových smluv a tak třeba i zmíněná půjčka na rekonstrukci bydlení nemusí být až tak špatnou volbou. Navíc většinou je mnohem snazší získat půjčku od nebankovní instituce, není potřeba tolika dokumentů.

Stavební spoření na opravu nemovitosti

Přímo určeným produktem na opravu bytů či domu je stavební spoření. Zde je možno získat dost významné částky úvěru, a to zcela i bez účelu. Nutností je ale mít stavební spoření sjednané a splnit podmínky, za který se také smlouva o stavebním spoření sjednala. Ideální cestou je mít stavební spoření sjednané s předstihem, i dříve, než o nějaké stavbě či rekonstrukci obydlí uvažujete. To jsou také důvody, proč rodiče zřizují svým dětem v dost mladém věku stavební spoření. Ukládají na ně pravidelně jisté částky, třeba i nízké, posléze, za několik let je z toho slušný obnos, který se mladému jedinci, jež hledá vlastní bydlení, hodí. Stavební spoření je výhodné, především pokud je dlouho sjednáno. Čím déle, tím více možností. Lze na rekonstrukci obydlí žádat i bez ručitele několik set tisíc korun.

Finanční injekce od blízkých

V případě náhlých finančních potřeb je tu i možnost zvolit půjčku od svých blízkých. Je to sice poměrně složité, při žádání, ale jestliže si to situace žádá, je potřeba jednat. Pozor však na to, co může taková půjčka na opravy bydlení od svých blízkých způsobit. Stane se, že se přestanete bavit, protože přece jen je to poněkud obchodní jednání, cítíte se hloupě, že musíte žádat na opravy domu o blízkých a naopak druhá strana, která půjčila, může mít dojem, že je něco více, při výdajích vás i nepatrně hlídat. Proto je lepší, přece jen zvolit nějakou z výše uvedených institucí a možnost půjčky na opravu bydlení od přítele zvolit jen v opravdu krajních případech, kdy není jiného východiska a jiná žádost byla zamítnuta i přesto, že opravu obydlí potřebujete vyřešit ihned.

Jak tedy řešit situaci

Vždy je vhodné myslet na zadní vrátka a včas si sjednat potřebné produkty jako podporu na bydlení, při půjčkách na opravu nemovitosti a mnoho dalších. Postupně šetřit a spořit je vhodnou investicí, která vám posléze může dost zachránit situaci. Nikdy není předem jasné, co se může stát a kdy co nastane. S odkládáním částek budete připraveni včas a vždy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Na Vysočině loni přibylo 1556 bytů, o 4,9 % víc než předloni

Na Vysočině loni stavbaři dokončili 1556 bytů, v porovnání s předchozím rokem o 4,9 procenta víc. Většina krajů v Česku přitom zaznamenala pokles. Víc bytů než předloni bylo kromě Vysočiny předáno jen v Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z dat jihlavské správy Českého statistického úřadu.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, mimacz

Pandemie výrazně omezila poptávku pendlerů po bydlení v pohraničí

Rok trvající problémy s pandemií nového typu koronaviru výrazně omezily v pohraničí poptávku po parcelách a bytech ze strany pendlerů, kteří dojíždějí denně za prací do Německa. ČTK to řekl starosta Všerub na Domažlicku Václav Bernard (STAN). Příhraniční městys, který se snaží udržet svých 800 obyvatel, přitom…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Podíl investičních bytů v Praze vzrostl, někde je až 40 procent

Podíl nových bytů, které lidé kupují jako investici, loni v Praze vzrostl. V některých projektech dosahuje až 40 procent. Především kvůli opatřením proti šíření koronaviru ubylo investorů ze zahraničí. Roste také podíl institucionálních investorů. Vyplývá to z odpovědí zástupců developerských společností.

Jak se pořizuje startovací bydlení?

Jak se pořizuje startovací bydlení?

Zatímco před šesti lety bydlel s rodiči každý třetí Čech ve věku od 26 do 30 let, dnes takto bydlí jen pětina mladých lidí. Při výběru prvního, tedy startovacího bydlení je pro mladé Čechy nejdůležitější cena a lokalita. Čím starší však jsme, tím menší důraz při výběru klademe na jeho velikost.

Pardubice - ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

V Pardubicích by mělo vzniknout sídliště nejméně s 1260 byty

Developerská společnost Black Bird Real Estate připravuje v Pardubicích rozsáhlý projekt na výstavbu bytů. V prvních dvou etapách jich chce vybudovat celkem 1260. Plán masivní zástavby v lokalitě S.K. Neumanna v bývalém areálu železničního vojska před časem odmítla městská komise pro architekturu a urbanismus, vedení…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA