REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Řešení nedostatku financí při rekonstrukci bydlení

Čas od času je potřeba i poměrně nové bydlení zrekonstruovat. Důvodem může být nutná oprava, nebo akutní příhoda, která se nedá odložit, ale často potřebná rekonstrukce, například výměna oken, kotle a jiných možností pro snížení útrat za energii, jako jsou tepelné izolace domu, výměna střešní krytiny a další. To jsou všechno poměrně nákladné záležitosti, které se většinou neobejdou bez potřeby řešení a propočítávání všech možných a nabízených variant.

Možnost půjčky v bance

Vždy jako první možnost většina lidí řeší půjčku na rekonstrukci bydlení půjčkou v bance. Výhodou je zejména nižší úroková sazba, než u nebankovních společností a také to, že na opravy a rekonstrukce jsou přímo určené produkty, speciální půjčky, kde je možno čerpat i vysokých částky za mnohem výhodnějších podmínek, než u bezúčelných půjček na cokoli. Půjčky v bance jsou vhodné pro ty, co mají omezený rodinný rozpočet a potřebují buď akutně řešit opravy domu, bytu, a také pokud je potřebná částka vyšší, než kolik má žadatel o půjčku na rekonstrukci našetřeno.

Nebankovní půjčky mají své výhody

Další, i když ne tolik propagovanou půjčkou jsou nebankovní půjčky, třeba i na rekonstrukci bytu či domu. Je to pouze na žadateli, zda tuto možnost zvolí, protože obvykle jsou nebankovní půjčky neúčelné. Nevýhodou těchto produktů je obecně fakt, že jsou výrazně dražší, než bankovní půjčky, ale také to pokaždé nemusí být pravda. Navíc je zde silná konkurence a tak i nebankovní instituce mění podmínky pro sjednání úvěrových smluv a tak třeba i zmíněná půjčka na rekonstrukci bydlení nemusí být až tak špatnou volbou. Navíc většinou je mnohem snazší získat půjčku od nebankovní instituce, není potřeba tolika dokumentů.

Stavební spoření na opravu nemovitosti

Přímo určeným produktem na opravu bytů či domu je stavební spoření. Zde je možno získat dost významné částky úvěru, a to zcela i bez účelu. Nutností je ale mít stavební spoření sjednané a splnit podmínky, za který se také smlouva o stavebním spoření sjednala. Ideální cestou je mít stavební spoření sjednané s předstihem, i dříve, než o nějaké stavbě či rekonstrukci obydlí uvažujete. To jsou také důvody, proč rodiče zřizují svým dětem v dost mladém věku stavební spoření. Ukládají na ně pravidelně jisté částky, třeba i nízké, posléze, za několik let je z toho slušný obnos, který se mladému jedinci, jež hledá vlastní bydlení, hodí. Stavební spoření je výhodné, především pokud je dlouho sjednáno. Čím déle, tím více možností. Lze na rekonstrukci obydlí žádat i bez ručitele několik set tisíc korun.

Finanční injekce od blízkých

V případě náhlých finančních potřeb je tu i možnost zvolit půjčku od svých blízkých. Je to sice poměrně složité, při žádání, ale jestliže si to situace žádá, je potřeba jednat. Pozor však na to, co může taková půjčka na opravy bydlení od svých blízkých způsobit. Stane se, že se přestanete bavit, protože přece jen je to poněkud obchodní jednání, cítíte se hloupě, že musíte žádat na opravy domu o blízkých a naopak druhá strana, která půjčila, může mít dojem, že je něco více, při výdajích vás i nepatrně hlídat. Proto je lepší, přece jen zvolit nějakou z výše uvedených institucí a možnost půjčky na opravu bydlení od přítele zvolit jen v opravdu krajních případech, kdy není jiného východiska a jiná žádost byla zamítnuta i přesto, že opravu obydlí potřebujete vyřešit ihned.

Jak tedy řešit situaci

Vždy je vhodné myslet na zadní vrátka a včas si sjednat potřebné produkty jako podporu na bydlení, při půjčkách na opravu nemovitosti a mnoho dalších. Postupně šetřit a spořit je vhodnou investicí, která vám posléze může dost zachránit situaci. Nikdy není předem jasné, co se může stát a kdy co nastane. S odkládáním částek budete připraveni včas a vždy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: AdobeStock-Kalim

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí ...

Zdroj: AdobeStock-AntonioDiaz

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího, ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna návrhu nového stavebního zákona: Malé stavební úřady zůstanou u obcí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Novinářům to po včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Svazu ...

REKLAMA