REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Řešení nedostatku financí při rekonstrukci bydlení

Čas od času je potřeba i poměrně nové bydlení zrekonstruovat. Důvodem může být nutná oprava, nebo akutní příhoda, která se nedá odložit, ale často potřebná rekonstrukce, například výměna oken, kotle a jiných možností pro snížení útrat za energii, jako jsou tepelné izolace domu, výměna střešní krytiny a další. To jsou všechno poměrně nákladné záležitosti, které se většinou neobejdou bez potřeby řešení a propočítávání všech možných a nabízených variant.

Možnost půjčky v bance

Vždy jako první možnost většina lidí řeší půjčku na rekonstrukci bydlení půjčkou v bance. Výhodou je zejména nižší úroková sazba, než u nebankovních společností a také to, že na opravy a rekonstrukce jsou přímo určené produkty, speciální půjčky, kde je možno čerpat i vysokých částky za mnohem výhodnějších podmínek, než u bezúčelných půjček na cokoli. Půjčky v bance jsou vhodné pro ty, co mají omezený rodinný rozpočet a potřebují buď akutně řešit opravy domu, bytu, a také pokud je potřebná částka vyšší, než kolik má žadatel o půjčku na rekonstrukci našetřeno.

Nebankovní půjčky mají své výhody

Další, i když ne tolik propagovanou půjčkou jsou nebankovní půjčky, třeba i na rekonstrukci bytu či domu. Je to pouze na žadateli, zda tuto možnost zvolí, protože obvykle jsou nebankovní půjčky neúčelné. Nevýhodou těchto produktů je obecně fakt, že jsou výrazně dražší, než bankovní půjčky, ale také to pokaždé nemusí být pravda. Navíc je zde silná konkurence a tak i nebankovní instituce mění podmínky pro sjednání úvěrových smluv a tak třeba i zmíněná půjčka na rekonstrukci bydlení nemusí být až tak špatnou volbou. Navíc většinou je mnohem snazší získat půjčku od nebankovní instituce, není potřeba tolika dokumentů.

Stavební spoření na opravu nemovitosti

Přímo určeným produktem na opravu bytů či domu je stavební spoření. Zde je možno získat dost významné částky úvěru, a to zcela i bez účelu. Nutností je ale mít stavební spoření sjednané a splnit podmínky, za který se také smlouva o stavebním spoření sjednala. Ideální cestou je mít stavební spoření sjednané s předstihem, i dříve, než o nějaké stavbě či rekonstrukci obydlí uvažujete. To jsou také důvody, proč rodiče zřizují svým dětem v dost mladém věku stavební spoření. Ukládají na ně pravidelně jisté částky, třeba i nízké, posléze, za několik let je z toho slušný obnos, který se mladému jedinci, jež hledá vlastní bydlení, hodí. Stavební spoření je výhodné, především pokud je dlouho sjednáno. Čím déle, tím více možností. Lze na rekonstrukci obydlí žádat i bez ručitele několik set tisíc korun.

Finanční injekce od blízkých

V případě náhlých finančních potřeb je tu i možnost zvolit půjčku od svých blízkých. Je to sice poměrně složité, při žádání, ale jestliže si to situace žádá, je potřeba jednat. Pozor však na to, co může taková půjčka na opravy bydlení od svých blízkých způsobit. Stane se, že se přestanete bavit, protože přece jen je to poněkud obchodní jednání, cítíte se hloupě, že musíte žádat na opravy domu o blízkých a naopak druhá strana, která půjčila, může mít dojem, že je něco více, při výdajích vás i nepatrně hlídat. Proto je lepší, přece jen zvolit nějakou z výše uvedených institucí a možnost půjčky na opravu bydlení od přítele zvolit jen v opravdu krajních případech, kdy není jiného východiska a jiná žádost byla zamítnuta i přesto, že opravu obydlí potřebujete vyřešit ihned.

Jak tedy řešit situaci

Vždy je vhodné myslet na zadní vrátka a včas si sjednat potřebné produkty jako podporu na bydlení, při půjčkách na opravu nemovitosti a mnoho dalších. Postupně šetřit a spořit je vhodnou investicí, která vám posléze může dost zachránit situaci. Nikdy není předem jasné, co se může stát a kdy co nastane. S odkládáním částek budete připraveni včas a vždy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 000 neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 000 bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně ...

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Praha prodá jeden z pěti zbývajících domů určených k privatizaci

Hlavní město prodá za téměř 187 milionů korun bytový dům na Černém Mostě nájemníkům, ponechá si neobsazené byty. Rozhodli o tom zastupitelé. Jde o jeden z pěti zbývajících domů, které byly v minulosti schváleny k privatizaci a které magistrát plánuje odprodat. Poté se už magistrát dalších bytů zbavovat nechce. ...

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Nájmy v Brně a Plzni rostly ve 3. čtvrtletí rychleji než v Praze

Meziroční růst bytových nájmů byl ve třetím čtvrtletí v Brně a Plzni rychlejší než v Praze. U nejprodávanějších bytů o velikosti 2+KK nájemné v hlavním městě stagnovalo, v Brně vzrostlo o 3,8 procenta, v Plzni o devět procent. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Praha přidělí byty rodinám z ubytoven, spolupracuje s radnicemi

Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes prázdniny uskutečnil průzkum, podle kterého je takových rodin v metropoli 111, zhruba 15 město o nájem bytu požádalo. Mohou žádat také městské části, z nichž čtyři dnes spolu s magistrátem podepsaly memorandum o spolupráci při ...

Stavba rodinného domu, ilustrační obrázek, fotolia.com

Zájem o půjčky na bydlení mladým klesá, proti loňsku je třetinový

Zájem o půjčky na bydlení pro mladé lidi nadále klesá. Průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 milionů korun, letos 45 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), které má ČTK k dispozici. Podle ministerstva pro místní rozvoj ...

REKLAMA