Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Řešení nedostatku financí při rekonstrukci bydlení

Čas od času je potřeba i poměrně nové bydlení zrekonstruovat. Důvodem může být nutná oprava, nebo akutní příhoda, která se nedá odložit, ale často potřebná rekonstrukce, například výměna oken, kotle a jiných možností pro snížení útrat za energii, jako jsou tepelné izolace domu, výměna střešní krytiny a další. To jsou všechno poměrně nákladné záležitosti, které se většinou neobejdou bez potřeby řešení a propočítávání všech možných a nabízených variant.

Možnost půjčky v bance

Vždy jako první možnost většina lidí řeší půjčku na rekonstrukci bydlení půjčkou v bance. Výhodou je zejména nižší úroková sazba, než u nebankovních společností a také to, že na opravy a rekonstrukce jsou přímo určené produkty, speciální půjčky, kde je možno čerpat i vysokých částky za mnohem výhodnějších podmínek, než u bezúčelných půjček na cokoli. Půjčky v bance jsou vhodné pro ty, co mají omezený rodinný rozpočet a potřebují buď akutně řešit opravy domu, bytu, a také pokud je potřebná částka vyšší, než kolik má žadatel o půjčku na rekonstrukci našetřeno.

Nebankovní půjčky mají své výhody

Další, i když ne tolik propagovanou půjčkou jsou nebankovní půjčky, třeba i na rekonstrukci bytu či domu. Je to pouze na žadateli, zda tuto možnost zvolí, protože obvykle jsou nebankovní půjčky neúčelné. Nevýhodou těchto produktů je obecně fakt, že jsou výrazně dražší, než bankovní půjčky, ale také to pokaždé nemusí být pravda. Navíc je zde silná konkurence a tak i nebankovní instituce mění podmínky pro sjednání úvěrových smluv a tak třeba i zmíněná půjčka na rekonstrukci bydlení nemusí být až tak špatnou volbou. Navíc většinou je mnohem snazší získat půjčku od nebankovní instituce, není potřeba tolika dokumentů.

Stavební spoření na opravu nemovitosti

Přímo určeným produktem na opravu bytů či domu je stavební spoření. Zde je možno získat dost významné částky úvěru, a to zcela i bez účelu. Nutností je ale mít stavební spoření sjednané a splnit podmínky, za který se také smlouva o stavebním spoření sjednala. Ideální cestou je mít stavební spoření sjednané s předstihem, i dříve, než o nějaké stavbě či rekonstrukci obydlí uvažujete. To jsou také důvody, proč rodiče zřizují svým dětem v dost mladém věku stavební spoření. Ukládají na ně pravidelně jisté částky, třeba i nízké, posléze, za několik let je z toho slušný obnos, který se mladému jedinci, jež hledá vlastní bydlení, hodí. Stavební spoření je výhodné, především pokud je dlouho sjednáno. Čím déle, tím více možností. Lze na rekonstrukci obydlí žádat i bez ručitele několik set tisíc korun.

Finanční injekce od blízkých

V případě náhlých finančních potřeb je tu i možnost zvolit půjčku od svých blízkých. Je to sice poměrně složité, při žádání, ale jestliže si to situace žádá, je potřeba jednat. Pozor však na to, co může taková půjčka na opravy bydlení od svých blízkých způsobit. Stane se, že se přestanete bavit, protože přece jen je to poněkud obchodní jednání, cítíte se hloupě, že musíte žádat na opravy domu o blízkých a naopak druhá strana, která půjčila, může mít dojem, že je něco více, při výdajích vás i nepatrně hlídat. Proto je lepší, přece jen zvolit nějakou z výše uvedených institucí a možnost půjčky na opravu bydlení od přítele zvolit jen v opravdu krajních případech, kdy není jiného východiska a jiná žádost byla zamítnuta i přesto, že opravu obydlí potřebujete vyřešit ihned.

Jak tedy řešit situaci

Vždy je vhodné myslet na zadní vrátka a včas si sjednat potřebné produkty jako podporu na bydlení, při půjčkách na opravu nemovitosti a mnoho dalších. Postupně šetřit a spořit je vhodnou investicí, která vám posléze může dost zachránit situaci. Nikdy není předem jasné, co se může stát a kdy co nastane. S odkládáním částek budete připraveni včas a vždy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: Fotolia.com

ROZHOVOR: Nájem a nájemní smlouva podrobně s odborníkem

Nájemní bydlení je v době drahých bytů a těžko dostupných hypoték jednou z možností jak bydlet. Nájem domu či bytu má i své výhody - těmi jsou především možnost se libovolně stěhovat, popřípadě i to, že servis a opravy bytu či domu má na starosti majitel. Aby bylo mezi vámi a majitelem jasno, je potřeba mít sepsanou ...

Zdroj: Fotolia.com - pure-life-pictures

Romantický domeček v Itálii za dolar. V čem je háček?

Žijeme ve fantastickém světě, řekne si čtenář poté, co spatří titulek o výprodeji malebných domků v i italských nebo sicilských vesničkách. Kus za euro nebo dolar? To je přeci fantastické! Přeci je ale pár věcí, které byste měli vědět předtím, než začnete balit kufry. Tahle zábava je totiž mnohem, mnohem dražší.

Jak bydlí mladí? V pronájmech či na kolejích jich je přes 40 %

Jak bydlí mladí? V pronájmech či na kolejích jich je přes 40 %

V pronájmu nebo na kolejích bydlí v Česku více než 40 procent lidí od 18 do 30 let. Ve vlastním bytě nebo domě jich bydlí 23 procent, u rodičů přibližně třetina. Vyplývá to u průzkumu realitní společnosti Residomo a agentury STEM/MARK, jehož výsledky zveřejnily na tiskové konferenci. Podle 60 procent dotazovaných je ...

Zdroj: Fotolia.com - yakub88

Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?

Ačkoli by se mohlo zdát, že role družstevního bydlení upadá, opak je pravdou a bytová družstva našla nové uplatněná v roli správců bytových domů. Bytová družstva dnes pečují o téměř 700 000 bytových jednotek po celé České republice. Co všechno bytové družstvo zajistí za vás, když jste jeho členem nebo i jen, když pro ...

Praha nájem byty cena

Ceny starších bytů v Praze do dubna meziročně stouply o 5,7 %

Průměrné ceny starších bytů v Praze vzrostly do konce března meziročně o 5,7 procenta na 87 459 korun za metr čtvereční. Byly tak zhruba o 18 700 korun nižší než u novostaveb. Rozdíl v cenách mezi staršími a novými byty se zvýraznil, když před rokem činil 10 000 korun. Nejdražší byla Praha 1 s průměrnou ...