REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Liberec chce změnit názor architektů, že soutěž je neregulérní

Česká komora architektů (ČKA) zařadila soutěž na podobu dopravního terminálu v Liberci mezi neregulérní. Město to chce změnit. Jinak hrozí, že se do soutěže nikdo nepřihlásí. Vedení města si nemyslí, že by zakázka byla neregulérní, přesto většině námitek ČKA vyhoví. Jednání chce uzavřít nejpozději do pondělí příštího týdne, řekl ekonomický náměstek primátora Jan Korytář.
Liberec, radnice, náměstí

ČKA vytýká Liberci, že dopředu nebyla známá hodnotící komise, příliš krátký termín zakázky a nedostatečnou výši odměny pro nejlepší návrhy. Komora požádala město o nápravu. Pokud by zakázka na seznamu neregulérních soutěží zůstala, komora by architekty vyzvala, aby se jí nezúčastnili.

Složení hodnotící komise město podle Korytáře dopředu zveřejnit nemohlo. "Neměli jsme všechny členy závazně dojednané, proto jsme to nemohli udělat. Složení komise jsme již ale architektům nahlásili," uvedl Korytář. Podle něj Liberec nejspíš prodlouží i délku zakázky ze čtyř na požadovaných šest týdnů. "Nám to zkomplikuje přípravu projektu na městě, ale nějak si s tím poradíme," řekl náměstek.

Výše odměn ale zřejmě stále nebude odpovídat soutěžnímu řádu ČKA. Pro první tři oceněné by měla představovat jedno procento z odhadované ceny zakázky, což je v případě terminálu 1,5 milionu korun. S ohledem na to, jak podrobný návrh Liberec požaduje, nepovažuje Korytář takovou částku za adekvátní. Odměna pro architekty v soutěži by se podle něj měla zvýšit ze schválených 150 000 korun na trojnásobek, tedy 450 000 korun. "Takový návrh budu předkládat do rady města příští týden," dodal náměstek. S komorou bude jednat, zda je navýšení dostatečné.

O dostavbě autobusové nádraží v Liberci se mluví několik let. Areál nástupišť byl modernizován v polovině 90. let minulého století, na vybudování důstojného zázemí už ale nezbyly peníze. Cestujícím tak od té doby slouží provizorní objekt poskládaný ze stavebních buněk. Nový odbavovací terminál s parkovacím domem pro 220 až 300 aut by měl cestujícím i dopravcům poskytnout důstojné zázemí a odpovídající infrastrukturu. Město ho chce mít postavený do roku 2019. Měl by být na městském pozemku, na parkovišti pro 50 aut nad autobusovým nádražím. Výstavba terminálu si odhadem vyžádá 150 milionů korun, město na ni bude žádat evropskou dotaci.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Gina Sanders

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027.…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…