REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Prestižní soutěž Wienerberger Brick Award 2018 ocení vynikající světové cihlové stavby

Letos již poosmé vyhlašuje společnost Wienerberger, největší světový výrobce cihel, nový ročník prestižní soutěže Wienerberger Brick Award. V ní jsou oceňována vynikající stavební díla z celého světa, která byla vystavěna z cihel. Přihlásit do ní mohou své práce i čeští architekti.

Cihla jako stavební materiál představuje architektonickou tradici starou několik tisíciletí. Ve své nepálené podobě spatřily cihly světlo světa už kolem roku 8500 před naším letopočtem. První skutečně pálené cihlové stavby se objevují ve starověkém Římě už před 2500 lety. Od té chvíle se cihly staly nenahraditelným stavebním materiálem, jehož nestárnoucí přednosti oceňují moderní architekti a stavebníci dodnes. Důvodů je celá řada.

Především se jedná o velmi ekologický stavební materiál, s jehož pomocí vznikají domy nabízející zdravé a pohodlné bydlení. Cihly mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, protože akumulují teplo. Mimo to také výborně izolují hluk. Jsou pevné a trvanlivé. Jejich další předností je vzhled, díky němuž i menší stavby, jako rodinné domky, vypadají velmi komfortně. Větším stavbám zase dodávají osobitost a lidský rozměr, které často postrádají objekty z betonu nebo skla.

De Ark, Lens°Ass Architecten © Philippe van Gelooven

Cihla jako moderní a inovativní materiál

Všechny tyto přednosti si pochopitelně uvědomuje také přední světový výrobce pálených cihel, společnost Wienerberger. I to byl jeden z motivů pro pořádání soutěže Wienerberger Brick Award, která probíhá od roku 2004 a nyní vstupuje již do svého 8. ročníku (je vyhlašována každé dva roky). Hlavním posláním soutěže je ocenění inovativních zděných staveb na mezinárodní úrovni a podpora rozmanitých způsobů použití cihly v současné architektuře. O soutěž je mezi architekty velký zájem, ostatně minulého ročníku Wienerberger Brick Award 2016 se zúčastnilo více než 600 projektů z 55 zemí.

Součástí každého ročníku je i vydání reprezentativní publikace „Brick“, v níž jsou představeny všechny nominované stavby z každého ročníku. Kniha je zároveň ojedinělým svědectvím o soudobé architektuře i o aktuálních trendech v rozmanitém využití cihlového zdiva. Vydávána je vždy při příležitosti slavnostního vyhlášení celé soutěže, které se koná ve Vídni.

Vítězné stavby z mezinárodní soutěže Brick Award 2016

Stavby by měly propojovat funkčnost, ekologii i úspory

Architekti mohou svá díla přihlásit do těchto soutěžních kategorií:

  • Feeling at home (rodinné a bytové domy)
  • Living together (veřejné a společensky prospěšné stavby, architektonické řešení veřejných prostor)
  • Working together (administrativní a industriální stavby)
  • Sharing public spaces (začlenění staveb do veřejného prostoru, celkové řešení veřejného prostoru)
  • Building outside the box (inovativní cihlové stavby, které přinášejí neotřelá a novátorská řešení)

Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků Wienerberger, důležité ale je, aby podstatná část soutěžní stavby byla vytvořena z páleného hliněného stavebního materiálu (cihelné bloky, lícovky, cihelné dlaždice a fasádní panely a pálené střešní tašky). Zvláštní zřetel při konečném hodnocení je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Soutěžní díla dokončena v roce 2014 či později (do doby přihlášení stavby), lze hlásit již odteď až do 20. dubna 2017, a to elektronicky na Brickaward.

Z došlých přihlášek vybere mezinárodní panel odborných žurnalistů 50 projektů, které budou nominovány na Brick Award 2018. Z nich posléze mezinárodní odborná porota složená z předních evropských architektů zvolí 5 vítězů jednotlivých kategorií stejně jako držitele hlavní ceny. Pro vítěze hlavní ceny je připraveno motivačních 7000 EUR, na vítěze jednotlivých kategorií pak čeká 5000 EUR.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

telefon: +420 383 826 111 Fax: 420 383 826 115
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Vodní plocha - ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia.com

V Krnově zahájili územní řízení ke stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil proces územního řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. Dnes to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy ale s projektem nesouhlasí a podniká veškeré možné kroky, které mají jeho realizaci…

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

REKLAMA