REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stavební zákon i novela zákona EIA jsou pro developery komplikací

Proces výstavby průmyslových nemovitostí je v České republice v průměru o 22 měsíců delší než v jiných zemích. Jako překážky a faktory, které k tomu přispívají, uvádějí ředitelé developerských společností stavební zákon, novelu zákona EIA a účelně vznikající „vyděračské“ organizace.

Kvůli tomuto dlouhému procesu přitom Česko přichází o více než čtvrtinu developerských projektů. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Ačkoliv podle více než čtyř pětin (83 procent) ředitelů developerských firem podporuje stát, města i obce rozvoj nových průmyslových lokalit, které do regionu přivádějí nové společnosti, komplikuje tuto výstavbu mnoho překážek. Development průmyslových nemovitostí je podle firem například ztížen stavebním zákonem a novelou zákona EIA, územní plán jako překážka naopak vnímán není. Tato otázka přitom ředitele developerských firem rozdělila, přičemž jedna polovina si stěžovala na stavební zákon a druhá pak na úpravu zákona EIA.

Další výraznou překážkou v nové výstavbě průmyslových nemovitostí jsou pro developery účelně vznikající „vyděračské“ organizace, které zmiňoval každý druhý ředitel. Třetina z nich (33 procent) má negativní zkušenost s občanskými sdruženími a jen bezmála pětin (17 procent) si stěžovala na ekologické organizace.

„Podpora ze strany obcí je velice individuální a záleží na každém projektu a jeho umístění v rámci dané lokality. Novou výstavbu a připravenost pozemku komplikuje současná úprava stavebních předpisů, kdy možnost třetích stran ovlivňovat jednotlivé procesy povolování je extrémní, což komplikuje novou výstavbu,“ komentuje současný stav Jaroslav Kaizr, Business Director, CTP Invest, spol. s r.o.

„Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti a s tím souvisejícím přílivem agenturních pracovníků do obcí v okolí průmyslových parků podpora ze strany samospráv klesá. Toto je faktor, který bude rozvoj průmyslových parků mimo velká města komplikovat v budoucnosti a se kterým se budou muset developeři vypořádat,“ dodává Vladimír Müller, prokurista, Waystone CZ s.r.o.

Nejen díky výše uvedeným faktům je v České republice proces stavby průmyslových nemovitostí od myšlenky až k realizaci v průměru o 22 měsíců delší než v jiných zemích. Kvůli tomuto dlouhému a komplikovanému procesu výstavby přichází podle osmi z deseti ředitelů (83 procent) Česko o více než čtvrtinu (28 procent) projektů.

„V Čechách lidé dbají na řád, organizaci, profesionalitu a mají dobré technické dovednosti. To jsou všechno důležité věci pro úspěšný development. Na druhou stranu například příprava nových projektů v České republice je díky délce povolovacích procesů velmi dlouhá. Pokud je třeba řešit s dotčenými orgány úpravy územních plánů, jedná se o několik let jednání. Projekty proto musíme plánovat v řádu několika let, výjimkou nejsou ani projekty připravované pět nebo osm roků, což má samozřejmě velký vliv nabídku na trhu,“ tvrdí Omar Koleilat, generální ředitel, CRESTYL real estate, s. r. o.

Mezi hlavní výhody Česka naopak patří poloha uprostřed Evropy. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje největší výhodu České republiky, dali tomuto faktoru ředitelé developerských společností známku 7,3. Další silnou stránkou je pak vysoká kvalita odvedené práce (6,0 z maximálních 10). Nejmenší vliv mají podle developerů naopak daňové úlevy a daňové prázdniny firem (3,8 bodu z maximálních 10).

„Lokalita zůstává alfou a omegou a přístup na trhy je tím nejdůležitějším kritériem při výběru vhodné lokality. Česká republika poskytuje výborný přístup na trhy střední a východní Evropy a také západní Evropy, především Německa a Rakouska. Další výhodou je nabídka kvalifikované pracovní síly. Pokud se podíváme na nevýhody, na některých klíčových trzích, jako je Praha, je nedostatek vhodných pozemků, což může být překážkou pro další rozvoj, stejně jako nedostatek místní pracovní síly. Nevýhodou je také někdy nejasná a nestabilní legislativa a dlouhý povolovací proces. Proto máme k dispozici rozsáhlé portfolio pozemků připravených k výstavbě a naším cílem a prioritou je i nadále poskytovat zákazníkům špičková řešení tak, abychom je podpořili v dalším rozvoji jejich podnikání,“ shrnuje situaci Martin Baláž, ředitel pro pronájem a výstavbu v České republice a na Slovensku, ProLogis Czech Republic Management, s.r.o.

Komentář zástupce ředitele stavební firmy VW Wachal k vývoji českého stavebnictví:

„Rok 2016 byl pro české stavební firmy poměrně komplikovaný. Mohou za to především tři věci – méně projektů na začátku roku kvůli skončení dotačního období, pokles nově vypsaných veřejných zakázek kvůli novému zákonu a také skokové zvýšení cen subdodavatelů o cca 7 % ve třetím kvartále,“ vypočítává důvody Ondřej Wachal, zástupce ředitele české firmy VW Wachal a.s. zaměřující se na pozemní stavitelství, a dodává: „To nám podstatně snížilo ziskovost, jelikož máme vysoutěženo stále za nižší ceny.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Trend celoživotního bydlení v pronájmu se u nás zatím neuchytil

Dlouhodobě pak vlastní bydlení upřednostňuje drtivá většina Čechů. Například ve Švýcarsku žije téměř 60 % lidí v nájemním bydlení. Pokud si chtějí Češi nemovitosti i nadále kupovat, musí disponovat určitou výši úspor. Proto je ideální začít spořit brzy po narození dítěte.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 6 procent na 1544 zahájených bytů

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni klesla o šest procent a snížila se druhým rokem po sobě. Předtím v letech 2016 až 2018 výstavba bytů v kraji trvale rostla. Lidé, developerské firmy či obce v kraji loni zahájili stavbu 1544 bytů po 1645 zahájených bytech v roce 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com sylv1rob1

Stavební výroba v lednu zpomalila meziroční propad na 5,2 %

Propad stavební výroby v Česku zpomalil. V lednu se produkce ve stavebnictví reálně meziročně snížila o 5,2 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,4 procenta. Stejně jako o měsíc dříve si pohoršily pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, a vzrostlo inženýrské stavitelství, tedy…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od 2008

Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun, meziročně o 16,8 procenta více. Hodnota byla nejvyšší od roku 2008. Necelé tři pětiny patřily veřejným zakázkám, zbytek připadal na soukromé. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Evidovány jsou údaje z firem s 50 a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA