Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ČEZ získal v Německu 35 větrných turbín o výkonu 85 MW

Energetická skupina ČEZ získala v Německu dalších 35 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 85,25 megawattu (MW). Osm větrných parků je rozprostřeno v lokalitách napříč severním Německem a všechny jsou již v provozu. Informovala o tom mluvčí firmy Barbora Půlpánová. Na německý trh s obnovitelnými zdroji vstoupil ČEZ na začátku prosince, když převzal do užívání větrný park na jihozápadě země o celkovém výkonu 12,8 MW.
větrná elektrárna

Součástí nového kontraktu je i získání provozní podpory ve formě garantovaného výkupního tarifu na 20 let. "Jde o první skutečně velkou akvizici na německém trhu obnovitelných zdrojů energie. Naše větrné elektrárny v Německu vyrobí ročně více než 210 GWh elektřiny, a pokryjí tak spotřebu téměř 100.000 domácností," uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize Nová energetika. Společnost podle něj sleduje nejen už vystavěné parky na pevnině, ale i ty na moři a projekty ve fázi vývoje.

Akvizice zahrnuje trojici společností spadajících pod koncern wpd AG, jednoho z největších developerů a provozovatelů větrných elektráren v Německu. Elektrárny se nacházejí v osmi lokalitách na území spolkových zemí Meklenbursko-Přední Pomořansko, Braniborsko, Sasko-Anhaltsko, Sasko a Hesensko.

Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun. Na začátku prosince pak společnost oznámila, že v této oblasti posoudila desítky projektů o instalovaném výkonu přesahujícím 2500 MW. Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je zhruba 2000 MW.

Plán rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu oznámil ČEZ na začátku letošního roku. Tehdy uvedl, že tamní firma Aquila Capital pro něj bude vyhledávat možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se má pohybovat v řádu stovek milionů eur (miliardy korun) v horizontu pěti let.

Prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital pak ČEZ od loňska v Německu učinil tři investice v oblasti takzvané decentralizované energetiky. Loni v létě vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim 2015 pak ČEZ vstoupil do firmy Sunfire. Hlavním produktem této společnosti jsou palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny. Na konci letošního dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Za tři čtvrtletí letošního roku společnosti meziročně klesl čistý zisk i tržby. Čistý zisk klesl o 11 procent na 14,7 miliardy korun, tržby o pět procent na 145,1 miliardy korun.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.