REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

FOTOGALERIE: Pasivní bungalov podle individuálního projektu

Jednopodlažní pasivní rodinný dům stojí v jižních Čechách. Ačkoliv jde o bungalov, podařilo se projekt optimalizovat tak, aby mohl získat dotaci Nová zelená úsporám. Čtyřčlenná rodina, které je dům šitý na míru, má již dvouletou zkušenost z jeho provozování.
Pasivní dům v jižních čechách z cihel HELUZ Family 2in1

Stěny domu jsou zhotoveny z cihelných bloků společnosti HELUZ. Realizační firma svým profesionálním přístupem k provedení zděných konstrukcí zajistila nejen splnění správného předpokladu tepelné izolace, ale precizním vyřešením konstrukčních detailů i bezproblémové dosažení vzduchotěsnosti obálky budovy.

Dispozice domu dodržuje elementární principy energeticky úsporné výstavby. Zároveň je velice přehledná a logická. Jižní stěny obytných místností jsou prakticky celé prosklené, opatřené posuvnými dveřmi pro pohodlný vstup na zahradu. Všechny okna jsou opatřena elektricky ovládanými stínicími roletami pro zamezení nežádoucích solárních zisků v letním období. Jižní strana domu je navíc stíněna výrazným přesahem střechy, který zacloní jižní fasádu před letním poledním sluncem.

Zadání investorů projektantovi byl dům, který se investičně vejde do 3 milionů korun. Tato částka byla nakonec překročena, ale ne výrazně, přičemž je započtena i dotace z programu Nová zelená úsporám, která v roce 2013 činila 400 tisíc korun.

Celá článek si můžete přečíst na portálu TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

Zdroj: ABateliér

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Pokud je třeba zvýšené pozornosti u střešních konstrukcí jakékoliv stavby, u pasivního bydlení to platí dvojnásob. Ta kritéria jsou stejná jako pro konstrukce stěn. Nicméně střecha chrání zbytek obálky před dešťovou vodou a povětrností, je vystavena velkým rozdílům teplot i vlhkostí.

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

REKLAMA