REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nekonečno Jana Kaplického ukazuje výstava v Tančícím domě

Výstava s názvem „JKOK Nekonečno Jana Kaplického“ se koná k příležitosti 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Od listopadu do března představí expozice to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Zobrazuje rovněž autorovy inspirační zdroje, ikonická díla, tvorbu z oblasti designu, rodinné zázemí i jeho vizionářský tvůrčí proces.

Jan Kaplický by v roce 2017 oslavil osmdesáté narozeniny. K tomuto jubileu vznikla výstava, která nabízí trochu jiný pohled na architektovo dílo i osobnost. Shlédnout ji můžete v galerii v Tančícím domě v Praze.

Výstava předkládá projekty jinak než doposud, tedy v tematických sekcích, nikoli chronologicky. V suterénu představuje Kaplického kořeny – rodinné a kulturní zázemí Jiřiny a Josefa Kaplických, významných umělců, dále osobní rozměr architektova odkazu. „Nekonečno je to, co nám odkázal, vše co tvořil se mělo odehrávat v budoucnosti, i proto svůj ateliér nazval Future systems,“ uvedla na tiskové konferenci architektka Eva Jiřičná, která Jana Kaplického znala více jak padesát let, studovala s ním a pracovala.

Přízemí galerie je věnováno nejzásadnějším projektům, realizacím a principům Kaplického tvorby. V patře se pak výstava zaměřuje na architektův tvůrčí proces i jeho významné inspirace a hodnoty jakými byly krása, tvar, smyslnost, technologie či demokracie.

Na výstavě můžete vidět modely ikonických i méně známých staveb Jana Kaplického

Součástí expozice jsou některé v Čechách nevystavené předměty nebo neznámé projekty a návrhy. Je zde například vystaven model administrativní budovy v Berlíně v různých fázích navrhování a experimentování.

Retrospektivní výstavu realizuje architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací KAPLICKY CENTRE. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. 

„Jméno výstavy JKOK má svůj původ v pohlednici Jana Kaplického, kterou napsal své mamince při své první cestě do zahraniční. Aby dal mamince na srozuměnou, že je v pořádku napsal právě toto: OK JK“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Festival Open House Praha již popáté otevřel o víkendu 18. a 19. května svým návštěvníkům na 80 běžně nepřístupných staveb a prostorů a byl tak jedinečnou příležitostí pro zájemce o architekturu poznat mnohdy známé budovy i z jiného pohledu, než je vídáme za běžného dne. Jedním z domů, který se návštěvníkům otevřel, ...

Oprava Fantovy budovy na pražském nádraží začne do července

Oprava Fantovy budovy na pražském nádraží začne do července

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady činí 212 milionů korun. Práce začnou v první polovině letošního roku a potrvají minimálně dva a půl roku.

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se ...

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

REKLAMA