REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nekonečno Jana Kaplického ukazuje výstava v Tančícím domě

Výstava s názvem „JKOK Nekonečno Jana Kaplického“ se koná k příležitosti 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Od listopadu do března představí expozice to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Zobrazuje rovněž autorovy inspirační zdroje, ikonická díla, tvorbu z oblasti designu, rodinné zázemí i jeho vizionářský tvůrčí proces.

Jan Kaplický by v roce 2017 oslavil osmdesáté narozeniny. K tomuto jubileu vznikla výstava, která nabízí trochu jiný pohled na architektovo dílo i osobnost. Shlédnout ji můžete v galerii v Tančícím domě v Praze.

Výstava předkládá projekty jinak než doposud, tedy v tematických sekcích, nikoli chronologicky. V suterénu představuje Kaplického kořeny – rodinné a kulturní zázemí Jiřiny a Josefa Kaplických, významných umělců, dále osobní rozměr architektova odkazu. „Nekonečno je to, co nám odkázal, vše co tvořil se mělo odehrávat v budoucnosti, i proto svůj ateliér nazval Future systems,“ uvedla na tiskové konferenci architektka Eva Jiřičná, která Jana Kaplického znala více jak padesát let, studovala s ním a pracovala.

Přízemí galerie je věnováno nejzásadnějším projektům, realizacím a principům Kaplického tvorby. V patře se pak výstava zaměřuje na architektův tvůrčí proces i jeho významné inspirace a hodnoty jakými byly krása, tvar, smyslnost, technologie či demokracie.

Na výstavě můžete vidět modely ikonických i méně známých staveb Jana Kaplického

Součástí expozice jsou některé v Čechách nevystavené předměty nebo neznámé projekty a návrhy. Je zde například vystaven model administrativní budovy v Berlíně v různých fázích navrhování a experimentování.

Retrospektivní výstavu realizuje architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací KAPLICKY CENTRE. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. 

„Jméno výstavy JKOK má svůj původ v pohlednici Jana Kaplického, kterou napsal své mamince při své první cestě do zahraniční. Aby dal mamince na srozuměnou, že je v pořádku napsal právě toto: OK JK“

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Architektura si přečtěte

Most je občas pod vodou. Je na to dobře připraven

Most je občas pod vodou. Je na to dobře připraven

Informace o tom, že podstatná část výměry Holandska stojí na vodě, respektive pod úrovní moře, asi nikoho nepřekvapí. Důmyslný systém hrází a kanálů, který dělá z území při pobřeží pevninu, však má ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist