REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nekonečno Jana Kaplického ukazuje výstava v Tančícím domě

Výstava s názvem „JKOK Nekonečno Jana Kaplického“ se koná k příležitosti 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Od listopadu do března představí expozice to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Zobrazuje rovněž autorovy inspirační zdroje, ikonická díla, tvorbu z oblasti designu, rodinné zázemí i jeho vizionářský tvůrčí proces.

Jan Kaplický by v roce 2017 oslavil osmdesáté narozeniny. K tomuto jubileu vznikla výstava, která nabízí trochu jiný pohled na architektovo dílo i osobnost. Shlédnout ji můžete v galerii v Tančícím domě v Praze.

Výstava předkládá projekty jinak než doposud, tedy v tematických sekcích, nikoli chronologicky. V suterénu představuje Kaplického kořeny – rodinné a kulturní zázemí Jiřiny a Josefa Kaplických, významných umělců, dále osobní rozměr architektova odkazu. „Nekonečno je to, co nám odkázal, vše co tvořil se mělo odehrávat v budoucnosti, i proto svůj ateliér nazval Future systems,“ uvedla na tiskové konferenci architektka Eva Jiřičná, která Jana Kaplického znala více jak padesát let, studovala s ním a pracovala.

Přízemí galerie je věnováno nejzásadnějším projektům, realizacím a principům Kaplického tvorby. V patře se pak výstava zaměřuje na architektův tvůrčí proces i jeho významné inspirace a hodnoty jakými byly krása, tvar, smyslnost, technologie či demokracie.

Na výstavě můžete vidět modely ikonických i méně známých staveb Jana Kaplického

Součástí expozice jsou některé v Čechách nevystavené předměty nebo neznámé projekty a návrhy. Je zde například vystaven model administrativní budovy v Berlíně v různých fázích navrhování a experimentování.

Retrospektivní výstavu realizuje architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací KAPLICKY CENTRE. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. 

„Jméno výstavy JKOK má svůj původ v pohlednici Jana Kaplického, kterou napsal své mamince při své první cestě do zahraniční. Aby dal mamince na srozuměnou, že je v pořádku napsal právě toto: OK JK“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Yohei Sasakura

Rodinný dům s terasou, která není ani venku, ani uvnitř

Zajímavý příklad moderní rezidenční architektury, která je v daném případě specifická svým konstrukčním řešením. Nabízí prvek vzájemně se prostupujících stěn z různých materiálů v řešení polootevřených prostor. K tomu ovšem tradiční ložnice a nábytek v retro stylu, jehož rustikální nádech je formován tradičně ...

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od ...

REKLAMA
REKLAMA