REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na změně Václavského náměstí lidem vadí vjezd do garáží a platany

V projektu úprav spodní části pražského Václavského náměstí lidem vadí plánované vjezdy do podzemních garáží. Kritizují také výměnu současných lip za platany, podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je ale jejich údržba levnější. Připomínky k projektu dnes zazněly na jeho veřejném projednání k vydání územního rozhodnutí, které je nutné k zahájení stavby. Ta by měla stát asi 150 milionů korun, hotová bude přibližně za rok od vydání všech povolení.
václavské náměstí lípy platany

Kritizované podzemní garáže přitom součástí projektu vůbec nejsou. Podle architekta Jakuba Ciglera jsou "nutné zlo", ale zároveň "jediná možnost" a projekt počítá pouze se stavební přípravou pro vybudování příjezdových ramp. "Jsou součástí následujícího projektu. Dnes se povoluje jen jejich umístění, ne výstavba," řekl novinářům.

V současné době je ve spodní části místo pro parkování 70 aut, v podzemních garážích by měla Praha 1 k dispozici 170 míst, další by měl soukromník. Kritiky navrhovaná obsluha garáží z Panské ulice, kde už jeden vjezd do garáží je, by podle Ciglera vyvolala nadměrnou zátěž úzkých uliček a delší cestu aut na magistrálu.

Podle primátorky musí návrh s garážemi počítat, navíc ji přijdou jako vhodné řešení, jak auta z Václavského náměstí dostat. "V budoucnu, když budou garáže potřebné, na to budeme muset reflektovat. Počítá s tím usnesení zastupitelstva Prahy 1. Musíme respektovat i to, že existují smlouvy se soukromým majitelem, kterým musíme dostát," dodala.

Nový návrh počítá s rozšířením chodníků a celkem čtyřmi stromořadími. Marie Jelínková z Prahy 4 na projednání upozorňovala, že z náměstí zmizí lípy coby český národní strom a budou nahrazeny platany, které jsou národním stromem Uzbekistánu. "Údržba platanů je mnohem levnější než lip," vysvětlila Krnáčová.

O opravě Václavského náměstí mluví představitelé Prahy několik let. Společnost Cigler Marani Architects vypracovala v roce 2005 projekt pro celé náměstí. Kdy bude následovat oprava druhé části náměstí, není jasné. Vedení Prahy například zvažovalo, zda na náměstí opět přivede tramvaje, to nakonec pro spodní část náměstí odmítlo. Navrhované úpravy to ale stále umožňují. Řešily se také potíže kolem podoby a počtu prodejních stánků, konkrétní podobu ale návrh neřeší.

Ve spodní části náměstí zavedla radnice v minulosti pěší zónu, na kterou vjíždí vozidla s povolením, kterých úřad vydal zhruba stovku. Vznikl tam i nový výtah do stanice metra A a B Můstek. "Druhá část Václavského náměstí je předmětem diskuse. Musíme se dohodnout, jak vést dopravu," uvedla Krnáčová. Řeší se vedení tramvaje od hlavního nádraží a budoucnost magistrály.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.