REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Univerzální chemické kotvy fungují v jakémkoliv stavebním materiálu

Jedním z nejčastějších požadavků většiny řemeslníků je připevnění dvou rozdílných materiálů k sobě s nárokem na vysokou pevnost. Jako kotevní prvek přitom může být použita celá řada materiálů a jednou z možností je také použití chemické kotvy.
Univerzální chemické kotvy fungují v jakémkoliv stavebním materiálu

Co je to chemická kotva?

Chemická kotva, označována také jako chemická malta či hmoždinka, je speciální dvousložková malta obsahující pryskyřice nebo hybridní směsi. Chemická kotva se většinou skládá z následujících složek:

  • pryskyřice,
  • aditivum,
  • plnivo,
  • pigment,
  • reaktivní složka.

V současnosti jsou nejpoužívanější systémy chemických kotev na následujících chemických bázích:

  1. polyester (obsahující styren i bez styrenu),
  2. vinylester (obsahující styren i bez styrenu),
  3. epoxyakrylát (obsahující styren i bez styrenu),
  4. epoxid
  5. speciální hybridní malty

Kde se chemické kotvy především využívají?

Velkým pozitivem chemických kotev je univerzálnost jejich použití pro většinu materiálů. Chemické kotvy lze použít do většiny stavebních materiálů, jako je například cihla, beton, přírodní kámen a podobně, s výjimkou dřeva, izolací nebo sypkých materiálů.

Své uplatnění nalezly především v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů. Také se hojně používá tam, kde se předpokládá styk s vodou, jako je zábradlí u bazénů, apod. Řemeslníci chemickou kotvu s oblibou využívají na hodně namáhané spoje, například zavěšení umyvadel, závěsných klozetů, zábradlí či schodů.

Použití chemických kotev je opravdu široké. Uplatňují se například při:

  • kotvení nosných ocelových konstrukcí,
  • kotvení konstrukcí u dřevostaveb,
  • kotvení nábytku nebo stavebně-truhlářských výrobků,
  • kotvení schodišťových konstrukcí a zábradlí,
  • zavěšování různých nosných prvků,
  • kotvení u střešních konstrukcí:
  • kotvení pozednic do betonových věnců,
  • kotvení vazebních vzpěr;
  • kotvení zahradních pergol, altánů a podobně,
  • kotvení zimních zahrad,
  • kotvení ozdobných prvků.

Pracujeme s chemickou kotvou

Práce s chemickou kotvou neboli hmoždinkou či maltou je opravdu jednoduchá.

  1. Aplikace do tvrdých materiálů - Aplikace chemické hmoždinky do tvrdých materiálů je poměrně jednoduchá. Vyvrtá se otvor do daného materiálu, který se následně vyčistí od prachu a poté vyplní chemickou maltou neboli chemickou hmoždinkou. Dále už stačí jen do otvoru vešroubovat šroub. Než se hmota začne vytvrzovat, je možné polohu šroubu upravit a vycentrovat.
  2. Aplikace do dutých materiálů - Otvor vyvrtejte bez příklepu, aby nedošlo k rozbití komůrek materiálu a bylo do čeho kotvit. Vyvrtaný otvor vyčistíme a následně do něj vložíme speciální plastové nebo kovové sítko, které se posléze vyplní chemickou maltou.

Sítko nám zajistí větší únosnost lepeného spoje po celé své délce a pomáhá tak regulovat množství lepidla vtlačeného do otvoru. Ve chvíli, kdy vsunete šroub do sítka, dojde k vytlačení chemické malty do okolního materiálu. Ta po zatvrdnutí udrží sítko i šroub spolehlivě na daném místě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Ilustrační foto. Zdroj: Kristina Výborná, Communication Lab

Červenec přináší nová pravidla pro zdanění prodeje pozemků

Od 1. července 2025 vstupuje v účinnost novela zákona o DPH, která rozšiřuje definici tzv. stavebního pozemku. Tím se rozšíří okruh pozemků, které zákon nově považuje za stavební, a u části z nich to může vést ke zvýšení ceny.